שתף קטע נבחר

גאורגיה: כאב הראש החדש של הנשיא

שר ההגנה לשעבר במדינה האשים את הנשיא מיכאיל סאאקשווילי בשחיתות ובקשירת קשר לביצוע רצח. הנשיא הכחיש בתוקף את ההאשמות, ויומיים לאחר מכן השר לשעבר נעצר בחשד למעורבות בהלבנת הון. בעקבות המעצר נהרו אלפים להפגין נגד הממשלה. האם זו התחלת הסוף של הנשיא הכריזמטי, שעלה לשלטון כשהוא נישא על אהדת ההמונים?

נשיאה הפרו-מערבי של גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, נקלע בשבוע האחרון למצב ביש - לאחר שמפלגות האופוזיציה התאחדו נגדו והאשימו אותו בשחיתות ובפלילים, האשמות שהביאו לשפל בתמיכה הציבורית בו.

 

סאאקשווילי הפרו-מערבי, ידיד קרוב של ארצות הברית, עלה לשלטון לפני ארבע שנים במהפכה שקטה שהתחוללה ברפובליקה הסובייטית-לשעבר. עם זאת, השמועות על פרשיית שחיתות ועל מקרי מוות מסתוריים של מקורבים הטילו כתם על ממשלתו. סאאקשווילי טען כי ההאשמות מצוצות מהאצבע וכי אין כל ראיות לנכונותן - אך הפרשנים סבורים כי הנשיא הכריזמטי נקלע למצוקה.

 

"מדובר בהאשמות חמורות והמצב דורש שינוי", אמרה ננה סומבדזה, פרשנית במכון לחקר מדיניות בטביליסי. היא ציינה כי בגאורגיה שוררת תחושה קשה של אכזבה מממשלתו של סאאקשווילי. 

 

לדברי סומבדזה, בעיני גאורגים רבים, השמועות הפכו לעובדות ביום שלישי שעבר - כאשר שר ההגנה לשעבר של סאאקשווילי, איראקלי אורואשווילי האהוד על הציבור במדינה, הקים מפלגת אופוזיציה והאשים את הנשיא בשידור חי בטלוויזיה בשחיתות ובקשירת קשר לביצוע רצח. הנשיא מיהר להכחיש את הטענות.

 

יומיים לאחר מכן, נעצר אוקרואשווילי בחשד למעורבות בהלבנת הון. בעקבות המעצר, יצאו אלפים מתושבי טביליסי לרחובות כדי להפגין בעד שחרורו - ונגד הממשלה. זו היתה ההפגנה הגדולה ביותר שנערכה בבירה הגאורגית מזה ארבע שנים. "אנשים הרגישו שהשמועות זכו לאישור", הסבירה סומבדזה. "ברור שמשהו משמעותי מאוד השתנה בממשלה הזאת, ושסבלנותו של הציבור פוקעת", הוסיפה.

 

האשמותיו של אוקרואשווילי בטלוויזיה זכו לרייטינג גבוה מאוד בקרב תושבי המדינה, שאוכלוסייתה מונה 4.5 מיליון תושבים. כלי התקשורת במדינה לא הניחו לפרשה. "משחקים באש", זעקה כותרתו של העיתון הפופולרי "24 שעות" היום, שכתבתה הראשית עסקה בשערוריית השבוע האחרון.

 

חזית חדשה נגד הנשיא

במהלך סוף השבוע, הצליחה האופוזיציה המשוסעת בגאורגיה להתאחד כדי להקים קואליציה נגד הנשיא. האופוזיציה כבר הודיעה על כוונתה לארגן בחודשים הקרובים הפגנות ועצרות מחאה נגד סאאקשווילי - במטרה להביא להדחתו.

 

פרשנים סבורים כי עדיין מוקדם לקבוע האם האופוזיציה החדשה תתברר כיעילה - אך הסכימו כי בקרב הציבור במדינה גוברת אי-שביעות הרצון מתפקודו. "סאאקשווילי הפך לשנוא נפשם של ההמונים", אמרה טינה חידאשלי, אחת מראשי

האופוזיציה החדשה. היא הבטיחה כי הפעילים יבקרו בכל אוניברסיטה, כפר ועיירה כדי לספק מידע לציבור - אך ציינה כי ההפגנות יהיו הפגנות שקטות.

 

עם זאת, פרשנים הזהירו כי המצב עלול בקלות להתלקח. "קשה לקבוע האם הממשלה תשתמש בכוח כדי לדכא את המפגינים. היא הרי חרדה לדימויה הדמוקרטי בעיני המערב", אמר ארכיל גגשידזה, פרשן בקרן גאורגיה למחקרים אסטרטגיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סאאקשווילי. הכחיש את ההאשמות
צילום: רויטרס
מומלצים