שתף קטע נבחר

סוף השבוע ב"ידיעות אחרונות": הקפטן משיב אש

"רציתי לנהוג כמו ספן טוב בסערה", מסביר אלוף דודו בן בעש"ט, מפקד חיל הים הפורש, מדוע החליט לפרוש רק שנה אחרי שהטיל האיראני פגע באוניית הדגל של חיל הים. "הפגיעה בספינה כאבה, זה היה אירוע מכונן"

"אמרתי לעצמי שכל עוד אני במדים ובכיסא הזה חיל הים ימשיך לעמוד במוקד הביקורת, כי מפקדו מושך אליו את החיצים האלה. יכול להיות שהכי נכון כרגע – גם למעני וגם למען החיל – שהעסק ימשיך ואני אלך לדרכי", אומר בראיון ראשון מפקד חיל הים הפורש, אלוף דוד בן בעש"ט, חודש אחרי שהודיע לרמטכ"ל שהחליט לסיים את תפקידו לאחר שלוש שנים בלבד.

 

בן בעש"ט פיקד על תקופת צמיחה והתחדשות בחיל הים. שתי צוללות חדשות הוזמנו בגרמניה כדי לחזק את כושר ההרתעה הישראלי, כלים חדשים נכנסו לשירות, וחיל הים הגן בהצלחה על הגבולות הימיים של ישראל. ואז, ב-14 ביולי 2006, בתחילתה של מלחמת לבנון השנייה, פגע טיל איראני ששיגר חיזבאללה באח"י חנית, משתק את הספינה המתקדמת והורג ארבעה מאנשי הצוות שלה. ועדת החקירה שמינה חשפה כשלים עמוקים בחיל, עד לרמת המפקדים הבכירים.

 

"זו הייתה תחושה קשה של צריבה, תחושה של אירוע מכונן", אומר בן בעש"ט בראיון לאלכס פישמן, המתפרסם ב"מוסף לשבת". "הם הצליחו לפגוע לי בספינת טילים. בנקודת הזמן ההיא חיזבאללה נתפס בעיני אחרת לגמרי ממה שנתפס בהמשך. ארגון טרור עם טילי כתף ומקסימום סירות גומי. לא טילים שנורים אל הטווח הימי, הבינלאומי. לא העלינו על דעתנו שיש כזה אמצעי לחימה אצל חיזבאללה. זו הייתה תוצאה של קריאת מציאות לא נכונה לאורך שנים, עוד טרם זמני כמפקד חיל הים".

 

בראיון ראשון מסכם האלוף בן בעש"ט את הובלת שיקומו של חיל הים לאחר האסון. "אני מרגיש שאני משאיר אחרי מערכת מאוד רצינית, מאוד איכותית, עם אנשים יוצאים מגדר הרגיל, ועם המון סיפוק אישי. מצד שני, מי שעוסק במלחמות ומי שעוסק כל חייו בצבא, צריך לקחת בחשבון שלא הכל רצוף בהצלחות ובהישגים. אני ראש מערכת, וזה קרה במשמרת שלי".

 

הראיון המלא – בגיליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות"

צילום: דובר צה"ל
""חשבתי שחיזבאללה זה ארגון עם ספינות גומי". בן בעש"ט
צילום: דובר צה"ל
מומלצים