שתף קטע נבחר

ישראל ומצרים מרחיבות את הסכם הסחר ביניהן

שר התמ"ת אלי ישי יחתום מחר עם עמיתו המצרי על הסכמים לשדרוג הסכמי הסחר החופשי המיוחדים, המבטיחים פטור ממכס בארצות הברית ליצרנים מצרים שישתמשו ברכיבים ישראלים. הייצוא הישראלי למצרים ממשיך לרשום עלייה חדה

ישראל, מצרים וארה"ב ירחיבו את הסכם ה-QIZ - הסכם הסחר החופשי המשולש המעודד את מצרים לרכוש סחורה ישראלית. על כך צפויים להסכים מחר שר התמ"ת, אלי ישי, ושר התעשייה המצרי, רשיד מחמד רשיד, בפגישה שיקיימו מחר (ג') בקהיר. 

 

במסגרת ההסכמים החדשים, יתווספו 8 אזורי תעשייה בדרום מצרים למסגרת ה-QIZ. בנוסף, אמורים השרים ישי ורשיד להסכים על הורדת האחוז המינימלי של רכיבים מתוצרת ישראל שה-QIZ דורש מהסחורה המצרית - מ-11.7% ל-10.5%. בעלי עסקים מצרים יוכלו איפוא למכור סחורה בארה"ב בלא מכס אם בסחורתם 10.5% רכיבים מתוצרת ישראל - או השקעה של כסף ישראלי - במקום 11.7% כיום.

 

הייצוא הישראלי למצרים הסתכם בשבעת החודשים הראשונים של השנה ב-78 מיליון דולר - עלייה של 11.4% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2006. הייבוא הישראלי ממצרים הסתכם בתקופה זו ב-45 מיליון דולר, עלייה של 7%. הגידול בייצוא נובע מהצלחת הסכמי ה-QIZ בין שתי המדינות.

 

הייצוא הישראלי למצרים הסתכם בשנת 2006 כולה ב-126 מיליון דולר, עלייה של 340% לעומת היקף הייצוא הישראלי למצרים בשנת 2004 - בזכות ה-QIZ. עלייה בסדרי גודל דומים נרשמה גם בהיקף הייצוא לירדן - שגם איתה יש לישראל ולארצות הברית הסכם QIZ. הסכמי ה-QIZ גם הגדילו באלפי אחוזים את היקף הייצוא המצרי והירדני לארה"ב.

 

QIZ: האמריקנים קונים סחורה עם מרכיב ישראלי

הסכמי ה-QIZ הם חלק מהסכמי השלום בין ישראל לשתי שכנותיה. במסגרת ההסכמים מאפשרת ארה"ב פטור ממכס על יצואנים ירדנים ומצרים המייצרים באזורי תעשייה מיוחדים. בתמורה, נדרשים הירדנים והמצרים לרכוש חלק מחומרי הגלם, הציוד או ההון שלהם מישראל. ההסכם עם ירדן נחתם ב-1997 בעקבות הסכם השלום; ההסכם עם מצרים נחתם ב-2004 כחלק מהתחממות היחסים בין המדינות.

 

"אני רואה חשיבות רבה ביחסים הכלכליים בין ישראל למצרים, ומעוניין לבדוק דרכים שבהן הממשלות יכולות להמשיך ולשפר אותם", אומר ישי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קהיר: קונים יותר סחורה ישראלית
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים