שתף קטע נבחר

זירת הקניות

יוזמה בשהם: חוק עירוני נגד שקיות פלסטיק

במועצה המקומית שהם יוזמים חוק עזר עירוני ראשון מסוגו שיאסור על חלוקה והפצה של שקיות פלסטיק חד-פעמיות לצרכנים במרכולים ובחנויות

עוד לפני שהכנסת תעביר את הצעת החוק בעניין הפחתת שקיות הפלסטיק, החליטו במועצה המקומית שהם לפעול למען חקיקת חוק עזר עירוני, ראשון מסוגו, אשר יאסור על חלוקה והפצה של שקיות פלסטיק חד-פעמיות לצרכנים במרכולים ובחנויות למוצרי צריכה.

 

חוק העזר הצפוי יקבע כי בעלי עסקים לא יוכלו לחלק חינם ללקוחותיהם שקיות פלסטיק חד-פעמיות, וכן ייקבע קנס למפרי הוראות החוק. היוזמה היא בעקבות פניית חבר המועצה, קובי בנדלק, ומקודמת על ידי ראש המועצה, גיל ליבנה ואגף איכות הסביבה במועצה.

 

"הצרכן הישראלי התרגל לשימוש בזבזני וחסר אחריות בשקיות חד-פעמיותן. עלינו מוטלת האחריות למצוא את החלופות להרגל זה", אמר ליבנה, אשר מכהן גם כיושב ראש ועדת איכות הסביבה במרכז השלטון המקומי. "ישנן חלופות רבות לשקיות החד-פעמיות ואני סבור שאנו מחויבים לנהוג אחריות ולמצוא את החלופות הללו".

 

עורכת הדין לירון רז, מיועציה המשפטיים של המועצה, פנתה השבוע למחלקות המשפטיות במשרדי הפנים והגנת הסביבה על מנת לקבל עמדתם המקדמית בנוגע לחוק המוצע: "בסמכותה של מועצה לחוקק חוקי עזר לגבי נושאים המצויים בתחום סמכויותיה וחובותיה, לרבות הסדרת והגבלת עסקים לצד הבטחת בריאות הציבור וסילוק מפגעים", הסבירה עורכת הדין.

 

בינתיים במטרה לצמצם את השימוש בשקיות, חולקו השנה קופסאות אוכל רב פעמיות לתלמידי כיתות א'. במועצה ציינו כי מדובר בצעד שיחנך את הילדים כבר מגיל צעיר להרגלים בריאים יותר לסביבה.

 

על-פי ההערכות, מדי יום מסופקות לצרכן הישראלי כשבע מיליון שקיות פלסטיק, וכשני מיליארד מהן בשנה. השקיות, שאמנם נוחות מאוד, אחראיות לסדרה של מפגעים סביבתיים: בשל משקלן הקל הן עפות בשטחים פתוחים, מזהמות ומלכלכות את המרחב הציבורי, ופעמים רבות נאכלות בידי חיות בר וסותמות את קיבתן, חונקות את מושבות האלמוגים במפרץ אילת וכן משחררות חומרים מזהמים לאוויר במידה ושורפים אותן. מחקרים מצאו כי זמן השימוש הממוצע בשקית פלסטיק הוא 12 דקות; אחרי שתושלך לאשפה יעברו כ-500 שנה עד שתתכלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
נוחות אבל...
צילום: גבי מנשה
צילום: איי פי
... פוגעות בסביבה
צילום: איי פי
מומלצים