שתף קטע נבחר

פרשת בנק לאומי: אולמרט נחקר 5 שעות באזהרה

בשעות הבוקר התייצבו חוקרי יאח"ה במעון רה"מ בירושלים, ובאמתחתם שאלות לאהוד אולמרט על המכרז בבנק לאומי. החשד: כשר אוצר הוא ניסה להטות את המכרז, כך שיזכו בו ידידיו. המשך החקירה - ביום חמישי

עוד ראש ממשלה באזהרה: בשעה תשע בבוקר (יום ג') התייצב צוות חוקרים במעון רה"מ בירושלים, כדי להציב לאהוד אולמרט שאלות באחת הפרשות שנקשרו בשמו - המכרז למכירת גרעין השליטה בבנק לאומי. רשמית החלה החקירה כשעה לאחר מכן, ובשעות הצהריים המאוחרות עזבו החוקרים את המקום מפני שאולמרט היה חולה.       

 

גורמים במשטרה אמרו הערב ל-ynet כי חקירת ראש הממשלה התנהלה באופן רגוע ונינוח. לדבריהם, אולמרט שיתף פעולה עם חוקריו וענה לשאלות שנשאל. החקירה תתחדש ביום חמישי בבוקר, אז ישובו החוקרים למעונו וההערכה היא שבתום היום הזה תסתיים חקירתו של ראש הממשלה. צוות החקירה עם ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יוחנן דנינו, יגבש את החומר שיש ברשותו ותוך מספר שבועות יחליט אם יש מקום להגשת כתב אישום.

 

החוקרים שהגיעו הבוקר למעונו של ראש הממשלה הניחו כי צפוי יום חקירה ארוך, אך בשל מצבו הבריאותי, הדבר הקשה על המשך העבודה ולכן הוחלט להמשיך את החקירה במועד אחר. עד יום חמישי, יוכל צוות החקירה לשבת על כל החומר שתועד והוקלט ולראות אילו שאלות נוספות צריכות להישאל ואיפה יש לחזור ולהקשות.

 

בראש הצוות עומד ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה, תת-ניצב שלומי אילון, ולצידו בחקירה סגן-ניצב ערן קמין, ראש המפלג לחקירת עבירות כלכליות, ורב-פקד ענת גלוטמן.

 

לקראת החקירה, שיצאה לדרך בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, נפגש צוות החוקרים עם ניצב דנינו. בתום חקירתו של אולמרט ועל סמך תשובותיו ויתר העדויות והממצאים, תגבש המשטרה את עמדתה בתיק ותגיש את המלצותיה לפרקליטות. 

 

זליכה התלונן אצל המבקר

הפרשה המדוברת אירעה בשנת 2005, בעת שאולמרט כיהן כממלא-מקום שר האוצר. במשטרה בודקים חשדות לפיהם הוא פעל אז בניגוד לחוק במטרה להטיב עם שניים מידידיו, דניאל אברמס ופרנק לואי, כך שידם תהיה על העליונה במכרז לרכישת בנק לאומי.

  

העד המרכזי בפרשה ומי ש"פוצץ" אותה הוא החשב הכללי, ירון זליכה, שפנה בנושא למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. דו"ח המבקר, שהוכן בעקבות אותה פנייה, מצא את אולמרט בניגוד עניינים בכל הנוגע למכרז למכירת הבנק - והמליץ על חקירה פלילית.

 

כעת מנסים חוקרי המשטרה לבדוק אם ניסה אולמרט לשכנע את לואי ואברמס

 להשתתף במכרז, ומה היו המניעים לפעולתו. עוד צפוי ראש הממשלה להישאל על טיב קשריו עם עו"ד תמר בן-דוד, שנחקרה בחשד שתיווכה בינו לבין לואי. בסופו של דבר, אגב, פרשה קבוצתו של לואי מן המכרז כיומיים לפני ההכרעה, "מכיוון שלא הצליחו להרחיק את יתר המתמודדים" - כך לפי המידע שמצוי ברשות החוקרים. 

 

פרשה נוספת, בה נחקר ראש הממשלה בנפרד, היא הבית שרכש ברחוב כרמיה בירושלים. בזמן הקרוב אמור היועץ מזוז להכריע, האם לפתוח בחקירה פלילית נגד אולמרט גם ביתר הפרשות - מרכז ההשקעות והרשות לעסקים קטנים - הנוגעות לתקופה בה כיהן אולמרט כשר התמ"ת.  


פורסם לראשונה 09/10/2007 09:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
הפרטת בנק לאומי. הקבוצה של פרנק לואי פרשה ברגע האחרון
צילום: פלאש 90
מומלצים