שתף קטע נבחר

פרס נובל בפיזיקה למדענים ששיפרו את הדיסק הקשיח

אלברט פרט מצרפת ופיטר גרינברג מגרמניה הם הזוכים בפרס נובל לפיסיקה לשנת 2007, על תגלית שהובילה להתקדמות בפיתוח הדיסקים הקשיחים

אלברט פרט מצרפת ופיטר גרונברג מגרמניה הם הזוכים בפרס נובל לפיסיקה לשנת 2007. שני החוקרים מקבלים את הפרס היוקרתי בזכות מחקרם, במסגרתו גילו את השינוי בהתנגדות החשמלית של חומר הנתון להשפעת שדה מגנטי (אלקטרומגנטיזם). פרט הוא פרופ' באוניברסיטת פריס-סוד הצרפתית וגרונברג הוא חוקר במרכז יוליש בגרמניה.

 

השניים קיבלו את הפרס עבור תגלית משנת 1988, בנושא קריאת נתונים מתוך דיסקים קשיחים. המחקר הוביל למיזעור של הדיסקים הקשיחים בשנים האחרונות.

 

הטכנולוגיה מוכתרת על ידי מעניקי הפרס "כאחד המימושים הראשונים של התחום המבטיח שנקרא נאנוטכנולוגיה", שיבחה האקדמיה המלכותית השוודית למדעים.

 

עוד ב"הידען": גם אטומים, ולא רק אלקטרונים, מסוגלים לעבור מחסום

 

בשנת 1988 עבדו פרט וגרונברג, כל אחד לחוד, על מחקר של האפקט הפיזיקלי המכונה giant magnetoresistance. במסגרת אפקט זה, שינויים קטנים מאוד במגנטיזם מפיקים שינויים גדולים יותר בהתנגדות החשמלית. כך מידע שמאוחסן מגנטית, על דיסק קשיח קטן יחסית, מומר לכמויות גדולות מאוד של אותות חשמליים שהמחשב קורא.

 

פרס נובל מוענק בכל שנה לאנשים או ארגונים, עבור תגלית, המצאה, מחקר יוצא דופן או תרומה לחברה. בנוסף לפרס הכספי, הזוכים מקבלים תעודה אישית ומדליה. פרסי נובל לפיזיקה, כימיה, רפואה וספרות מוענקים בסטוקהולם שבשוודיה, ופרס נובל לשלום מוענק באוסלו, בירת נורבגיה.

 

עוד ב"הידען": כנס לרגל 50 שנה לספוטניק 1

 

 "התפתחות המיחשוב בשנים האחרונות מראה את חשיבות התגלית", העיד על עיסקתו גרונברג לערוץ הטלוויזיה השוודי TV4, זמן קצר אחרי שנודע לו כי יחלוק את פרס נובל עם פרט. גובה הפרס, שנקרא על שם הכימאי והתעשיין השוודי אלפרד נובל, הוא 1.5 מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלברט פרט ופיטר גרונברג. הזוכים
צילום: איי אף פי
"הידען"
מומלצים