שתף קטע נבחר

פרס: היום אין חשיבות לטריטוריות ולגבולות

בנאום שנשא באסיפה השנתית של איגוד לשכות המסחר, "קבר" נשיא המדינה, שמעון פרס, את הלאומיות ואמר כי את מקומה תופסים הגלובליזציה ועולם העסקים. "היום אפשר להקים אימפריות בלי קולניות ובלי צבא - תראו איזו אימפריה הקים ביל גייטס"

נשיא המדינה, שמעון פרס, מספיד את הלאומיות ומעלה על נס, במקומה, את הכלכלה. "בעולם של היום תפס המדע את מקום האדמה ואת מקום המדינה תפס הגלובוס, ולכן תפקידה של הלאומיות היום בעולם הולך ופוחת", אמר פרס.

 

בנאום באסיפה השנתית של איגוד לשכות המסחר בתל אביב ציין הנשיא כי  "היום אפשר להקים אימפריות בלי קולוניות ובלי צבא - תראו איזו אימפריה הקים ביל גייטס בלי משטרה ובלי צבא, ותראו איזה כח יש לו. לממשלות יש כח שלא ניתן לממש, יש להם תקציבים אבל אין להם כסף. הן נבחרות לשנתיים בקושי ומתקשות לתפקד ואילו לחברות אין את המגבלות האלה.

 

"הממשלות מתקשות לתפקד בגלל הביקורת שבודקת אותן. שר שנכשל מיד מטפלים בו - אם לא מבקר המדינה והמשפטנים אז בטח התקשורת, ולכן ממשלות אינן יכולות לקחת סיכונים והן שמרניות.

  

"כשחברה נכשלת בשני דברים היא יכולה להצליח בחמישה דברים אחרים, ולכן חברות יכולות לפעול באומץ ולקחת סיכונים.

 

"לישראל יש הישגים כלכליים חסרי תקדים, הגענו לעצמאות כלכלית, ואנחנו קונים את מנהטן, את פולין ואת הונגריה. זה כמעט נס - אבל מי חולל אותו? אם אני אגיד שזאת הממשלה אתם תצחקו. חוללו את הנס אנשים עם יוזמה ותעוזה, כשרון ותנופה. את עיקר ההצלחה חוללו 30-20 אלף איש (פרס התכוון כנראה לאנשי ההיי-טק, ת.ג). חשבנו שישראל תהיה מדינה תעשייתית אבל כנראה שאין לנו אפשרות לכך, אנחנו קטנים מדי ולכן הפכנו למעצמה של מחקר ופיתוח.

 

"מתברר שהיום אין חשיבות לטריטוריות ולגבולות. איזה חשיבות יש לגבול? האם צריך להעביר ידע והמצאות במכס? עובדה - יש לנו גבול סתום עם הערבים אבל יש לנו גבולות פתוחות עם כל העולם והן עיקר הכוח שלנו.

 

"היום קשה להיות מנהיג בתקופת הטלוויזיה כיוון שאתה רואה את המנהיג בטלוויזיה, ואתה אומר לעצמך: 'הוא מנהיג? גם אני יכול'".

 

בעניין הגבולות אמר הנשיא: "לא צריך להיבהל מגבולות ומחיצות ומרחקים. הוויכוח על הגבולות עם הערבים רק מזיק ליחסים ואילו הכלכלה משפרת את היחסים. אם נשפר את היחסים הכלכליים עם הערבים זה יעזור גם בעניין הגבולות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס. אין חשיבות לגבולות
צילום: ישראל נוי
מומלצים