שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

"אם ננותק מירושלים נהיה כמו דג מחוץ למים"

תושבי שכונות הקצה במזרח ירושלים חוששים מהאפשרות להתנתק מהבירה. "זה כלוב, זה בית סוהר פה", אומר תושב אחת השכונות הערביות. התושבים היהודים בשכונה שמעבר לכביש גם כן חוששים: "לא מדברים איתנו, לא אומרים לנו כלום". מה דעתם של האנשים בשטח על תוכנית המדינאים?

המקרה שאירע אתמול (יום ו') בו נחטפו לשועפט שלושה נערים שעלו בצומת הגבעה הצרפתית למכוניתו של נהג פלסטיני, מדגיש שוב את המורכבות של תוואי העיר ואת החיכוך שעלול להיווצר בין השכונות השכנות, ממזרח וממערב.

 

המרחק בין המחסום בכניסה למחנה שועפט לפסגת זאב הוא שלוש דקות נסיעה ברכב, אבל ההבדל בין שתי השכונות הירושלמיות, זו יהודית וזו ערבית, הוא של שמים וארץ. על אף הסמיכות הגיאוגרפית, אין כמעט קשר בין התושבים הערבים והיהודים המתגוררים משני צדי הגדר.

 

לחצו כאן לצפייה במפת השטח המוניציפאלי של הבירה  

 

החשש הגדול של תושבי שכונות הקצה הערביות הוא הניתוק ממרכז החיים המתנקז לעיר העתיקה. כל מי שרק יכול לוקח את מיטלטליו ועובר פנימה. "העיקר להיות בתוך העיר ולא מחוץ לגדר", אומר תושב אחת השכונות, עבד אל-פתאח אל-ג'ולאני. הוא רואה עצמו כירושלמי לכל דבר ומאמין שהסיבה לגדר המותירה אותו, יחד עם עוד 55 אלף תשובי כפר עקב ומחנה הפליטים שועפט, היא כי "לא רוצים אותנו פה. בשביל מה שמים את הגדר? כי יש מחבלים? מתי הגיעו משועפט מחבלים? זה כלוב, זה בית סוהר פה", הוא אומר.

 

בפסגת זאב המדרכות רחבות ונקיות ובצד הכביש מטפחת העירייה שדרה של פרחים. בשועפט אין מדרכות, יש הרבה לכלוך והחל משעות הבוקר, הפקק ביציאה מהמחסום ארוך וקולני. מדי בוקר עוברים במחסום הממוקם בכניסה למחנה כ-13 אלף איש: תלמידים במדים ירוקים של בתי הספר העירוניים בדרך לעוד יום לימודים, פועלים בדרכם לעבודה במערב העיר וסוחרים בדרכם לשער שכם, מרכז החיים הפלסטיני בעיר העתיקה.

 

בשכונות שועפט וכפר עקב, שכבר הוצאו אל מחוץ לגדר לפני חמש שנים, יודעים התושבים כי לדיונים בוועידת אנאפוליס משמעות רבה וכי קיים סיכוי שהם יועברו לשליטה פלסטינית, התרחיש שהם חוששים ממנו יותר מכל. "אנחנו רוצים גישה חופשית לעיר העתיקה. שם העסקים, בתי החולים, כל מה שאנחנו צריכים. אין לנו מה לעשות ברמאללה", אומר יו"ר ועד התושבים במחנה שועפט, ג'מיל סנדוקה. לדבריו, "אם מוציאים אותנו מירושלים ומנתקים אותנו מהעיר העתיקה, אנחנו נמות כאן. נהיה כמו דג מחוץ למים".

 

מהעבר השני, חוששים גם התושבים היהודים מהתרחיש האפשרי. "אם הם יהיו ממש כאן, זה מפחיד. לא מדברים איתנו, לא אומרים לנו כלום ואנחנו מאוד חוששים", אומרת תושבת פסגת זאב שמצביעה על גדר ההפרדה ומחנה הפליטים שמעבר. "אם הרשות הפלסטינית תשלוט כאן", היא אומרת, "אני אשקול לקחת את הילדים שלי ולעבור מפה. אני מפחדת".

 

כתבה שלישית בסדרה


פורסם לראשונה 12/10/2007 14:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסבך הירושלמי
באדיבות עמותת עיר עמים
צילום: אלי מנדלבאום
המחסום בשועפט
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים