שתף קטע נבחר

סוף-שבוע ב"ידיעות": סגן הרמטכ"ל שובר שתיקה

לצה"ל לא תהיה ברירה אלא להיכנס לעזה לכמה חודשים, פעילות המטכ"ל במלחמת לבנון השנייה הייתה החמצה, ובינו לחלוץ אכן עבר חתול שחור. אלוף משה קפלינסקי הולך הביתה בראיון גלוי לב

"אני מתכנן לפרוש מצה"ל. אני 32 שנה בצבא. הייתי במקומות המורכבים והקשים ביותר ובכל תפקידי הפיקוד, ממפקד סיירת גולני במלחמת שלום הגליל ועד אלוף פיקוד מרכז בתקופה קשה מאוד של לחימה בטרור הפלסטיני. אני מרגיש נוח מאוד להשאיר את הצבא ואת העשייה הזו לאנשים אחרים", אומר בראיון ל"ידיעות אחרונות" אלוף משה קפלינסקי, סגן הרמטכ"ל הפורש, ומפזר את הערפל סביב תפקידו הבא. קפלינסקי לא יהיה ראש אמ"ן או ראש המוסד, ולא יתמודד על תפקיד הרמטכ"ל הבא. ככל שזה תלוי בו, הוא הולך הביתה.

 

בראיון לאלכס פישמן, שמתפרסם בסוף השבוע ב"מוסף לשבת", מדבר קפלינסקי על ההחמצה, על הטעויות בבניין הכוח ועל יחסיו עם רמטכ"ל המלחמה, רא"ל (מיל') דן חלוץ. באותה הזדמנות הוא מגיב לביקורת נגד ההתנתקות, ומתייחס למתיחות עם סוריה.

 

על המתיחות עם סוריה: "אני לא חושב שאנחנו הולכים למלחמה בחזית הצפון. זה לא אינטרס שלנו, ולפי מיטב הערכתי זה גם לא אינטרס סורי. אבל העין פקוחה. תהליכי ההתעצמות בצבא הסורי שקולים לכל מה שהם עשו בתחומים הללו ב-18 השנים האחרונות. ממה שאנחנו מבינים, כל הצעדים שהם עושים נועדו בעיקר לשיפור המוכנות ההגנתית שלהם. יש להם גם אופציות אחרות. אבל אני חוזר ואומר: אני לא רואה הכנות ספציפיות לעימות".

 

על הסיכוי לשלום: "למיטב הערכתי, חלון ההזדמנויות שהיה לנו במזרח התיכון כמעט ונסגר לחלוטין. אל תבין אותי לא נכון, אני לא מנסה לצייר תחזית שחורה ותסריטי בלהות. צה"ל הוא צבא חזק בכל קנה מידה ובהשוואה לכל ארגון צבאי אחר בעולם. אבל אנחנו צריכים להיערך, להתארגן ולהתחמש. סימני השאלה באזור הרבה יותר משמעותיים מסימני הקריאה".

 

על עזה והחמאס: "לא נוכל לאורך זמן לעבור לסדר היום על תהליכי התעצמות החמאס ועל ירי הרקטות הבלתי פוסק. הפעולה הקרקעית היא עניין של תזמון. אני חושב שאנחנו בדרך להסלמת העימות ברצועת עזה. ייתכן ולא יהיה מנוס מלהיכנס לחלק מהאזורים ברצועת עזה לתקופה לא קצרה. כדי לפרק את תשתיות הטרור שם נצטרך לשבת בחלק מהאזורים ברצועה מספר חודשים. בלחימה בארגון גרילה אין פטנטים, זה דורש טיפול שיטתי".

 

על ההתנתקות: "בשורה התחתונה התוצאות לא טובות. יש לנו יישובים שנמצאים תחת ירי מסיבי. אבל את ההתנתקות צריך לבחון בראייה ארוכת טווח ולא בגישה פשטנית. ירי על יישובים היה גם לפני ותוך כדי ההתנתקות. עם זאת, אם היינו מעצבים משוואת תגובה אחרת לירי מתוך הרצועה כבר מהיום הראשון שאחרי ההתנתקות, הדברים היו נראים אחרת".

 

על התנהלות המטכ"ל במלחמת לבנון השנייה: "במלחמה הייתה החמצה בהפעלת הכוחות היבשתיים של צה"ל. אין לי ספק שאנחנו כמטה הכללי - ואני בתפקיד מאוד בכיר בתוכו - היינו צריכים לאפשר לפיקוד הצפון ולאוגדות שלנו לפעול בצורה יותר נכונה ומשוחררת כדי להסיר את האיום. אנחנו, המטה הכללי, לא קראנו נכון את המצב, מה שגרם להגדרת מטרות לא נכונה ולהורדת פקודות לא ברורות לשטח. זו ליבת הבעיה".

 

על חלוץ: "נפגעתי ממנו. מלחמה היא דבר מאוד מורכב, מסובך. יש לחצים אדירים, בעיקר על מפקדים. חלוץ עמד בראש המערכת, הוא היה בלחצים קשים מאוד. וכן, עבר בינינו איזה חתול שחור. אבל אני מניח שהוא חלף ועבר לו, ומערכת היחסים בינינו היום טובה מאוד".

 

הראיון המלא והנוקב - בגליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות"

אלוף משה קפלינסקי
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים