שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הדברה ללא רעלים: מפריעים למזיקים לקיים יחסים

במטעי הצפון מבלבלים את זכרי זבוב הפירות ועש התפוח ומונעים מהם להתרבות. כך משיגים הדברת מזיקים ללא שימוש בחומרים כימיים הרעילים לאדם ומזהמים את הסביבה. ובכפר סבא מנצלים את ימי השביתה בבתי הספר העל יסודיים לפעילות למען הסביבה - איסוף חומרים למיחזור וניקיון גינות. מבזק אורות ירוקים

 

מפריעים לזבובים להזדווג

במרכז להדברה משולבת של "מחקר ופיתוח צפון", בראשותו של ד"ר חיים ראובני, פיתחו לאחרונה שיטה ייחודית לצימצום השימוש בחומרי הדברה במטעי התפוחים. הפיתרון שפותח מבוסס על התערבות בחיי המין של חרקים המזיקים לפירות - זבוב הפירות ועש התפוח - ומניעת הרבייה הטבעית שלהם.

 

חומרי ההדברה הנפוצים ביותר במטעי תפוחים הם זרחנים אורגניים, שידועים כרעילים לאדם ולסביבה. השיטות החדשות, אשר אינן כוללות שימוש בחומרים כימיים רעילים כלל, נוסו בהצלחה במטעי התפוחים והמנגו ברמת הגולן, בגליל ובמקומות נוספים.

  

בתהליך הרבייה הטבעי נקבת עש התפוח מפרישה מגופה חומר כימי (פרומון) שנועד למשוך אליה את הזכרים. כאשר מייצרים את הפרומון באופן סינטטי ומפזרים אותו בכל שטח המטע, הזכרים אינם מצליחים למצוא את נקבת העש האמיתית. לאחר חיפוש ממושך הם מתעייפים ומתים.

 

במקרה של זבוב הפירות, לא מפריעים לזבובים להזדווג אולם מונעים מהם את היכולת להתרבות. כדי להצליח בכך מפזרים במטע מספר גדול של זכרים מעוקרים, שמתחרים עם הזכרים הטבעיים על הנקבות שבשטח. כיוון שמספר הזכרים המעוקרים גדול בהרבה ממספר הזכרים הטבעיים, גדלים הסיכויים שההזדווגות תהיה עקרה ואוכלוסיית הזבובים תופחת ללא שימוש ברעלים.

 

הדברה טבעית בגינה הביתית

חברת "דע קדם", המתמחה בפיתוח תכשירי הדברה אורגניים, וחברת "אקוגן" השיקו מוצר הדברה חדש לגינה הביתית שנועד להדביר מחלות בצמחים - "גניקן".

 

החומר הפעיל בתכשיר הוא שמן נים (NEEM OIL), המופק מפרי עץ האזדרכת ההודי. שמן נים ידוע בעולם כמונע פטריות וכקוטל מזיקים. לדברי החברה, התכשיר טבעי לחלוטין, בלתי רעיל ואינו מותיר שאריות. את הפרי, הירק או התבלין שרוסס בתכשיר ניתן לשטוף במים ולאכול מיד לאחר הריסוס. התכשיר נמצא בשימוש בחקלאות וכעת זמין לראשונה גם לבעלי הגינות והצמחיה הביתית בארץ. הוא מאושר על ידי הארגון לחקלאות ביולוגית-אורגנית, ועל ידי האגף להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות.

 

תכשיר נוסף של החברות להדברת מזיקים הוא "ברק", שמבוסס על חומר טבעי בשם פירטרום המצוי בפרחי הכריזנטמה. לדברי החברה, התכשיר יעיל נגד מזיקים בגינה ועל גבי עציצים וכן נגד זבובים, יתושים ונמלים. הוא קוטל באופן מיידי כל מזיק שבא איתו במגע אך רגיש לשמש ויתפרק בשעות האור ראשונות שלאחר הריסוס. בחברה אומרים ש"ברק" יכול להתאים לריסוס שטחי גן לפני ארועים כדי למנוע מטרדים מהאורחים, ובלי שיותיר עקבות רעילות באזור הארוע.

 

וגם - בכפר סבא מנצלים את השביתה לטובה

עיריית כפר-סבא נערכה לשביתה הגדולה בבתי הספר העל-יסודיים ובמקום הלימודים תקרא לתלמידים לבצע פעילות למען הסביבה. אגף התרבות, נוער וספורט בעיר, בשיתוף האגף לאיכות הסביבה ותנועות הנוער יאספו בקבוקים מבתי התושבים למיחזור, בגדים ישנים וינקו את הגנים הציבוריים.

 

  • החדשות בנושאי הסביבה לא חייבות לכלול תמיד דיווחים על מטרדים, מפגעים וזיהומים. ישנן גם לא מעט יוזמות התורמות לשמירה על הסביבה והעלאת המודעות לנושא. "אורות ירוקים" הוא מדור שבועי שנותן במה ליוזמות אלה. רוצים גם אתם לקבל "אור ירוק" - כתבו לנו

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מוצא את הנקבה. זבוב. אילוסטרציה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים