שתף קטע נבחר

השר ישי לרייס: ירושלים לא על שולחן הדיונים

שר התמ"ת נועד עם מזכירת המדינה האמריקנית והציג בפניה עמדות שונות מתוך הקואליציה: "הרשות הפלסטינית כיום היא בעלת שני ראשים. אי אפשר לעשות הסכם עם 40 אחוז מהפלסטינים". רייס השיבה: "הגענו לזמן הכרעה. בוועידה ידברו על סוגיות הליבה"

"אצלנו חתן מתחת לחופתו אומר אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני. אני אומר לך חד משמעית, אין מה לדבר על ירושלים. ירושלים לא על שולחן הדיונים" - כך אמר בצהריים (יום א') סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת, אלי ישי, למזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, בפגישה מתוחה וקשה בין השניים, שהבהירה את עומק הפער בין מובילי המשא ומתן בממשלה, לגורמים המתנגדים בתוך הקואליציה.

 

"אני איש של שלום וכמה לשלום", הוסיף השר ישי בפגישה שנערכה במצודת דוד, "חיכינו הרבה מאוד זמן כדי להגיע למשא ומתן אמיתי, ונוכל לחכות עוד קצת. לפני 30 שנה פירסם הרב עובדיה פסק הלכה אמיץ ותקדימי של נוסחת שטחים תמורת שלום, עם ויתורים אמיתיים מבחינת ישראל. אבל הוויתורים הללו צריכים שייעשו כאשר יש פרטנר אמיתי עם יכולת לשלוט על העם שלו. זה לא המצב עם אבו מאזן כרגע.

 

"היום זאת רשות פלסטינית בעלת שני ראשים. בלתי אפשרי לעשות הסכם רק עם כ-40 אחוזים מהעם הפלסטיני. יש לעשות חיזוק אמיתי ולא וירטואלי. רק ועידה כלכלית תוביל לחיזוק אבו מאזן".

 

ישי הוסיף וטען כי מהוועידה באנאפוליס יש לצאת ולהמשיך למשא ומתן מדיני. "אם הצדדים יחזרו משם עם מסמך חתום ודברים מוגמרים, זה יכול לזעזע ולסיים את ימיה של הממשלה. ואני אומר זאת כאדם הכמה לשלום וחותר לשלום". אמר השר.

 

מזכירת המדינה האמריקנית דחתה את ההצעה לקיים ועידה כלכלית, ואמרה: "אנחנו נמצאים בשלב הקריטי של מימוש החזון של הנשיא ג'ורג' בוש כדי ליצור כאן אזור שקט ורגוע. גם לנו חזון של מדינה יהודית ודמוקרטית. הנשיא בוש הוא ידיד אמיתי של ישראל, בעיקר בתקופות הקשות. יש לנו אויבים משותפים.

 

"אני השתכנעתי שהפלסטינים צריכים מדינה עצמאית. בוועידה שתיערך באנאפוליס ידברו על סוגיות הליבה, אך המשא ומתן יתנהל בצורה ישירה. הקהילה הבינלאומית לא תהיה תחליף למשא ומתן אמיתי. הגענו לזמן הכרעה, ואני מבטיחה שלא תהיה לישראל שום הפתעה בוועידה", סיכמה.

 

באווירה נינוחה יותר

מוקדם יותר השתתפה רייס בפגישה רגועה יותר, כאשר נועדה עם שר הביטחון אהוד ברק ועם סגנו מתן וילנאי. למרות האווירה הטובה, ברק הדגיש בפני רייס כי "חופש הפעולה הביטחוני של ישראל בשטחי יהודה ושומרון הוא עיקרון יסוד שיש לעמוד עליו גם בעתיד".

 

שר הביטחון עידכן את רייס בכוונת מערכת הביטחון להוריד מחסום של קבע ביהודה ושומרון. כמו כן דיווח לה על כך

שהפלסטינים טרם השלימו את פריסת 500 השוטרים שלהם בשעות היום בעיר שכם, על פי אישור שניתן להם כבר בעת ביקורה הקודם באזור.

 

בפגישה הוא בירך על מינויה של שרת החוץ, ציפי לבני, לראש צוות המשא ומתן מול הפלסטינים, ואמר: "מדובר במינוי טוב וראוי. לבני גם חותרת לשלום וגם בהירה וחדה לגבי האינטרסים של מדינת ישראל. דבר זה יסייע לקידום משא ומתן ענייני ורציני". לאחר הפגישה עם הצוותים, נועדו ברק ורייס בארבע עיניים למשך כשעה וחצי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. נגד מסמך מוסכם
צילום: ודים דניאל
רייס. שלב קריטי במימוש החזון
צילום: איי פי
מומלצים