שתף קטע נבחר

מזוז: לפתוח בעוד שתי חקירות נגד אולמרט

בנוסף לחקירה שנפתחה נגד ראש הממשלה בפרשת מכירת גרעין השליטה בבנק לאומי, הורה היועץ המשפטי לממשלה לפתוח נגד אולמרט חקירה בפרשת מרכז ההשקעות ופרשת המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים - בזמן שכיהן כשר התעשייה המסחר והתעסוקה. לשכת אולמרט: "מדובר בחקירות מיותרות שיסתיימו בלא כלום"

הולך ומסתבך: היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הורה הערב (יום א') לפתוח בחקירה משטרתית נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפרשת מרכז ההשקעות ובפרשת המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים. שתי הפרשות קשורות לתקופה בה כיהן אולמרט כשר התמ"ת.

 

רק בשבוע שעבר סיימה המשטרה את חקירת ראש הממשלה בפרשת מכירת גרעין השליטה בבנק לאומי, בעקבות חשדות לפיהם הוא פעל בניגוד לחוק במטרה להיטיב עם שניים מידידיו, דניאל אברמס ופרנק לואי, כך שידם תהיה על העליונה במכרז לרכישת הבנק. חקירה נוספת מתנהלת נגד אולמרט בפרשת הבית בכרמיה, שם, על פי החשד, רכש ראש הממשלה דירה בהנחה משמעותית  בתמורה לסיוע בהאצת הפרויקט.

 

בנוגע למרכז ההשקעות, החשד שעולה במשרד המשפטים הוא כי ראש הממשלה בתפקידו כשר התעשייה והמסחר "פעל בניגוד עניינים ובדרך פסולה, שעה שהתערב בהליכים ובהחלטות במרכז ההשקעות בנוגע לחברת 'סיליקט דימונה', שיוצגה על ידי מקורבו עורך הדין אורי מסר".

 

במשרד המשפטים ציינו כי במהלך החודשים האחרונים נבחנו בפרקליטות ואצל היועץ המשפטי לממשלה ממצאי דו"ח המבקר וחומרים נוספים, שהתקבלו ממקורות נוספים ביחס לפעילות של אולמרט במרכז ההשקעות ואף הוצגו טענות על מקרים נוספים שבהם היה מעורב אולמרט בקידום פרויקטים שיוצגו על ידי עו"ד מסר מול מרכז ההשקעות.

 

הפרשה התפוצצה בחודש אפריל 2007 אז פירסם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, דו"ח חריף נגד ראש הממשלה. בדו"ח כתב המבקר כי "יש לראות במשנה חומרה את ניגוד העניינים שבו היה שרוי אולמרט, את התערבותו ואת התערבות עוזריו בפעולות שהן בתחום תפקידיהם וסמכויותיהם של הגורמים המקצועיים במרכז ההשקעות". עוד ציין אז לינדנשטראוס ש"החשדות מזכירות את הקו הפלילי שהנחה את הרשעתו של שמעון שבס".

 

בלשכתו של אולמרט דחו את טענות המבקר, ואמרו כי הוא "רודף רייטינג". "התנהלותו של המבקר בעניין מרכז ההשקעות שברה שוב שיאים של חוסר מקצועיות ומשוא פנים", נמסר אז. לגופו של עניין, הבהירה לשכת ראש הממשלה כי אולמרט "מילא חובה ציבורית ומנע עוול גדול" כאשר קידם את הפרויקט בדימונה - וכלל לא היה צריך לפסול עצמו בשל היכרות עם בא כוחו של היזם.

 

"החקירות יסתיימו בלא כלום"

החקירה בפרשת המינויים הפוליטיים במרכז לעסקים קטנים נפתחת לאור דו"ח מבקר המדינה ש"זיהה חשדות לפלילים". בדו"ח המבקר נמתחה ביקורת חריפה על אולמרט, בעת שכיהן כשר התמ"ת מטעם הליכוד, וכן על מנכ"ל משרדו דאז, רענן דינור.

  

הדו"ח קבע כי אולמרט והמנכ"ל העבירו שורה של מינויים פוליטיים ברשות לעסקים קטנים ובינוניים של חברי מרכז ליכוד שלא היו ראויים לתפקידים. מהפרקליטות נמסר כי "ממצאי דו"ח המבקר בנוגע לרשות לעסקים קטנים הנוגעים למספר רב של מקרים, מינויים פוליטיים וסיוע למקורבים על ידי השר אולמרט וגורמים בלשכתו". 

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "מדובר בחקירות מיותרות. ברור בעינינו שסופן של החקירות להסתיים בלא כלום. 

 

"על אף שכל חשד שהועלה עד כה כלפי ראש הממשלה בפה מלא או בחצי פה הועבר לטיפול המשטרה, אין בכך כדי להביא את ראש הממשלה שלא להיות מעורב באופן מלא ונמרץ בפעילותו, ולממש את אחריותו בכל התחומים המסורים לטיפולו, לטובת הציבור. כך עשה במה שמכונה פרשת בל"ל, כך פעל בעניין מרכז ההשקעות, כך עשה במסגרת תפקידו כשר תמ"ת, וכך יוסיף ויפעל כראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. ארבע חקירות
צילום: רויטרס
מזוז. לידי המשטרה
צילום: גיל יוחנן
יוצאים מחקירת ראש הממשלה
צילום: איי פי
מומלצים