שתף קטע נבחר

נשיאי האוניברסיטאות: לא חוזרים לקמפוס

אם לא יקבלו תוספת תקציב של 300 מיליון שקל, לא יפתחו האוניברסיטאות את שנת הלימודים האקדמית ביום ראשון הבא. גם ארגוני הסגל האקדמי מאיימים בשביתה בגלל דרישתם לתוספת שכר. יו"ר המועצה המתאמת: "אנחנו מוכנים לשבת עם האוצר עד שייצא עשן לבן - ביום, בלילה ובערפל - אבל אנחנו לא מוכנים לוותר על דרישותינו"

נשיאי האוניברסיטאות מאוחדים בדעתם שלא לפתוח את שנת הלימודים אם לא יקבלו תוספת תקציב של 300 מיליון שקל. שנת הלימודים האקדמית תשס"ח אמורה להיפתח בעוד 6 ימים, וקיים סיכוי סביר שהסטודנטים יוכלו ליהנות מעוד כמה ימים של חופשת סמסטר. 

 

בימים האחרונים מתנהלים מגעים טלפוניים בין נציגי האוצר לפרופ' משה קוה, נשיא אוניברסיטת בר אילן ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה). על פי חוות דעת משפטית שקיבל קוה, האוניברסיטאות אינן יכולות לפתוח את שנת הלימודים בהיעדר איזון תקציבי. עוד הם דורשים יישום מלא של דו"ח ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה, והתקדמות במשא ומתן עם הסטודנטים.

 

האוניברסיטה העברית בירושלים היא הראשונה שהוועד המנהל שלה אישר בהליך טכני את הודעת ור"ה על אי פתיחת שנת הלימודים. בהודעה רשמית מסרה האוניברסיטה: "הוועד המנהל של האוניברסיטה העברית דורש מהממשלה לאמץ את מסקנות ועדת שוחט, ולקבוע מתווה ליישום המסקנות. אם לא תתקבל תוספת התקציב בסך 300 מיליון שקל - לא תיפתח בשבוע הבא שנת הלימודים". 

 

באוניברסיטת בר-אילן - שם היו אמורים לפתוח את שנת הלימודים אתמול - הוחלט לדחות את פתיחת הלימודים בשבוע בשל איום ההשבתה, וליישר קו עם שאר האוניברסיטאות.

 

גם נציגי הסגל האקדמי מאיימים שלא לפתוח את שנת הלימודים. בימים האחרונים מתנהל משא ומתן אינטנסיבי בעניין עם משרד האוצר. פרופ' צבי הכהן, יו"ר המועצה המתאמת של ארגוני הסגל האקדמי באוניברסיטאות: "נכון לעכשיו אנחנו לא פותחים את שנת הלימודים. יש פערים גדולים מדי בינינו לאוצר".

 

בה בעת שהמרצים דורשים תוספת של 20 אחוז לשכרם בשל השחיקה מאז הסכם השכר האחרון שנחתם ב-2001, הרי שבמשרד האוצר מציעים להם תוספת של חמישה אחוזים בלבד. על כך אומר הכהן: "אנחנו מוכנים לשבת עם האוצר עד שיצא עשן לבן - ביום, בלילה ובערפל - אבל אנחנו לא מוכנים לוותר על דרישותינו. ב-2001 ויתרנו על מרבית דרישותינו בגלל האינתיפאדה. אנחנו מוכנים ללכת עם שביתה עד הסוף, שכן ככל שהשנים עוברות הפערים רק הולכים וגדלים".

 

בוועד ראשי המכללות המייצגים 21 מכללות אקדמיות - שבהן כ-50 אלף סטודנטים - אומרים כי נכון לעכשיו, שנת הלימודים במכללות תיפתח כסדרהּ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קמפוס האוניברסיטה העברית, ארכיון
צילום: לע"מ
מומלצים