שתף קטע נבחר

הרב שמואל אליהו: "לא" לחוברות ההנצחה לרבין

רבה של צפת קורא שלא להשתמש בחומרי העמותות שמנציחות את זכר ראש הממשלה רבין ז"ל - "משתמשים בכסף של שונאי ישראל שמיועד להחדיר בנו רפיון". בעלון "בראש יהודי" שיחולק השבת בבתי הכנסת והגיע לידי ynet הוא מספר מדוע ברחוב הדתי מתרבות הבדיחות לקראת אירועי יום השנה

יום הזיכרון לרצח ראש-הממשלה, יצחק רבין, מתקרב, ובציבור הדתי  יש מי שקורא שלא לשתף פעולה עם עמותות ההנצחה השונות. רבה של צפת, שמואל אליהו, קובע בעלון "בראש יהודי" שיחולק בשבת הקרובה בבתי הכנסת והגיע לידי ynet: "לא הייתי מייעץ לשום אדם להשתמש בפלקטים, חוברות עבודה, חוברות הדרכה ומצגות שהוא מקבל מעמותות המנציחות את זכרו של יצחק". על פי הרב אליהו, "רובם הגדול משתמש בכסף של שונאי ישראל מאירופה. כסף שמיועד להחדיר בנו רפיון. חולשה וותרנות שעלולים להביא לחיסולה של מדינת ישראל. ההיסטוריה מלמדת שהאירופאים לא יזילו על כך שום דמעה מיותרת".  

 

הרב אליהו חושף בטורו את המבוכה והתחושות המעורבות בציבור הדתי ביום השנה לרצח: "יש בדיחות שאתה מוצא את עצמך צוחק ומסתיר את הצחוק בכף היד. הבדיחה אולי טובה, אבל הנושא לא ראוי לצחוק. מה עושים? הדרך הטובה לעצור את הבדיחות הללו היא להבין למה אנשים מספרים אותן ולמנוע את הסיבה. אני מתכוון לבדיחות על יצחק רבין שמתרבות והולכות ככל שמתקרב י"ב בחשוון - יום השנה לזכרו.

 

"יודעי דבר אומרים שבדיחה היא סוג של דרך להתמודד עם לחץ חיצוני. כאן לא קשה לזהות את הלחץ. לחץ מאנשים שרוצים לחנך אותנו - הילידים - מחדש. כאילו שאנחנו לא מבינים מה עומד מאחורי קמפיין המתוקשר והמתוזמן של גורמים עתירי ממון הדורשים מאיתנו לכבד את זכרו, וכמובן ללכת בדרכו – דרך השלום והפרחים של יצחק רבין המנוח".

 

עוד הוא מציין כי "אנשים רואים בבדיחות תגובה טבעית לדורסנות ומגיבים כפי טבעם. אם נוסיף לזה את האמנים המגוייסים ששכחו פתאום מה זו הכללה וסיפרו שהרוצח הוא 'צעיר דתי חבוש כיפה'. תוסיף את מלחמתה האישית של לאה רבין באוניברסיטת בר אילן – האוניברסיטה הדתית היחידה. נוסיף את הדי המלחמה המתוקשרת ב"רבנים המסוכנים המסיתים" שפסקו כי רבין הוא "רודף" ומותר להרגו. (זוכרים את הרבנים הללו? ובכן עד היום לא מצאו אפילו רב אחד כזה. אבל מה? אם מדברים כל כך הרבה, הציבור בוודאי יחשוב שיש!!!) נזכור את הכל ונבין למה הצחוק גובר ביום האבל".

 

"שלא תבינו לא נכון", הוא מסייג, "לא צריך להיות צחוק. צריך להיות כאב אמיתי. אני מתנגד והתנגדתי לדרכו של רבין שגבתה כל כך הרבה דם. לקניית הקולות על ידי מיצובישי, לזלזול במתיישבים. הסכם אוסלו היה טעות גם מבחינה הלכתית. אסור לוותר לרוצחים (במדבר לה לג), היה אסור להביא לארץ אלפי רוצחים (שמות כג), אסור לתת לרוצחים נשק (שו"ע יו"ד קנא ה), אסור לתת להם חניה בארץ ישראל (שו"ע יו"ד קנא ח), אסור לתת להם כסף (שו"ע יו"ד קנא יא). כל זה לא מונע ממני להתאבל על יהודי שמת אפילו אם הוא טעה, בוודאי מי שנרצח על יד יהודי אחר". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הרב שמואל אליהו. "רוצים לחנך אותנו"
צילום: אביהו שפירא
מומלצים