שתף קטע נבחר

איקאה בראשל"צ: הבנייה נאסרה, אבל היא נמשכת

לפני חודש ביטל ביהמ"ש את ההיתר החריג שניתן לאיקאה להשתמש בשטחי התעשייה של אזור מעין שורק ליד ראשון לציון למטרות מסחר ועצר את הקמת הסניף השני של איקאה בארץ. ביקור במקום השבוע מלמד כי העבודות במתחם נמשכות למרות פסיקת בית המשפט. החברה בתגובה: "הבניין נמצא בשלבי סיום והוא יושלם על פי ההיתרים והחוק וישמש כמרכז לוגיסטי"

לפני כחודש ביטל בית המשפט המחוזי בתל אביב את ההיתר לשימוש חורג למטרות מסחר שניתן למתחם איקאה בראשון לציון ובכך עצר למעשה את הקמת הסניף השני של החנות בישראל. השופטת נורית אחיטוב אף ביטלה את החלטת ועדת הערר של מחוז מרכז, שאישרה את הקמת הסניף תוך שהיא מותחת ביקורת חריפה על דרך קבלת ההחלטות שהוגדרה כלוקה ב"חוסר סבירות קיצונית". אולם בשטח עבודת הבנייה נמשכות.

 

השבוע, בביקורינו במתחם שבדרום מערב ראשון לציון נדמה שהקמת איקאה נמשכת כרגיל. עבודות התשתית מתבצעות במלוא המרץ, באתר הבנייה כמה עשרות פועלים וכלים כבדים ובהאנגר הכחול הענק שהפך לסימן ההיכר של איקאה (ושהכניסה אליו נמענה מאיתנו) נמשכת הרכבת החלונות וחלוקת המתחם הפנימית, כך לדברי אחד העובדים במקום.  

 

 

החלטת בית המשפט אסרה על הקמת מתחם מסחרי אך לא על הקמת מתחם תעשייתי, אמרו  לנו בחברה, אך השאלה היא האם לכשיסתמו העבודות בעוד מספר שבועות לא תהפוך הקמתה של החנות הענקית לעובדה מוגמרת בשטח עומדת בעיניה.    

 

חשדנות רבה גילו כלפינו העובדים במתחם, שמרגע שגילו את קיומנו הצמידו לנו "שמירה" בדמות איש אבטחה ועובד המקום שליוו אותנו לכל מקום אליו הלכנו ואפשרו לנו לצלם רק מהשטח הציבורי שמחוץ למתחם. בטרם "התגלה" ביקורינו הספקנו כאמור לשוחח עם אחד העובדים במקום שהסביר לנו כי העבודות נמשכות כרגיל מתוך הנחה שהמתחם שבו הושקעו מיליוני שקלים יפתח בסופו של דבר.

 

מרכז לוגיסטי-תעשייתי או חנות מסחרית? קשה לומר, הבנייה בכל אופן בעיצומה.

 

מאבק ציבורי ומשפטי ממושך

בראשית שנת 2006 זכתה חברת אירוס הגלבוע, זרוע הנדל"ן של איקאה שבשליטת קבוצת ברונפמן פישר, במכרז של מנהל מקרקעי ישראל לחכירת מגרש של 98 דונם באזור התעשייה "מעוין שורק" בדרום-מערב ראשון לציון תמורת יותר מ-100 מיליון שקל.

 

בהמשך פנו היזמים לוועדה המקומית וביקשו היתר להקמת מבנה תעשייה במקום ואישור לשימוש חורג למסחר. הוועדה המקומית אישרה זאת, מה שנתן את האות לפתיחתו של מאבק ציבורי ומשפטי סוער נגד הקמת חנות איקאה במקום (ראה מסגרת).

 

המתנגדים להקמת הסניף, ובהם המדינה, בעלי עסקים בעיר, תושבי מושבים סמוכים וארגונים ירוקים, טענו כי המהלך במסגרתו הוציאו יזמי איקאה היתר לבניית מבנה תעשייה, ולאחריו ביקשו וקיבלו היתר לשימוש חורג למסחר לתקופה של 10 שנים, אינו חוקי. לשיטתם, הקמת מרכז מסחרי רחב מימדים והפעלתו בהסתמך על היתר לשימוש חורג, מהווה דרך לעקיפת הכנתה של תוכנית כחוק, ובה פירוט סביר בנוגע לביצוע המרכז המסחרי המיועד.

 

אירוס הגלבוע טענה מצידה כי לא נפל כל פגם בהחלטת ועדת הערר וכי היא ניתנה כדין. החברה גם טענה כי הקמת חנות איקאה במקום תיטיב את איכות החיים בעיר ובסביבתה ותתרום משמעותית לתעסוקה באזור.

 

המתנגדים להקמת המתחם, שלא השתכנעו בצדקתה של היזמית, פנו לוועדת הערר וביקשו להפוך על פיה את החלטת הוועדה המקומית. אולם, הערר נדחה וועדת הערר קבעה פה אחד כי אישור השימוש החורג ניתן כדין. הוועדה קבעה כי השימוש החורג במתחם מוצדק כיוון שמדובר באזור תעשייה המרוחק מרחק רב מריכוזי אוכלוסייה, וכי השימושים המסחריים הצפויים בו עשויים לתת תנופה כלכלית ומקומות תעסוקה ופרנסה לתושבי העיר.

 

וכך, בכפוף לקיום מספר תנאים (לדוגמה עמידה בתקני החניה ודרישות התנועה), קבעה ועדת הערר כי זכאית החברה היזמית, אירוס הגלבוע, להפעיל במבנה ההולך ונבנה באתר את חנות איקאה וכי ההליך של שימוש חורג הוא הליך המהווה ערוץ לגיטימי חוקי הקיים בחוק התכנון והבנייה.

 

ההחלטה נגועה "בחוסר סבירות קיצונית"

התושבים ובעלי העסקים לא ויתרו ובשעה שהעבודות במתחם "מעויין שורק" נמשכות הם פנו לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים אשר כאמור קיבל את טענותיהם בצורה גורפת. בית המשפט אף מתח ביקורת חריפה על החלטת ועדת הערר ואמר שהיא "לוקה בפגמים העולים כדי חוסר סבירות קיצונית".

 

"אינני יכולה להסכים ששימוש חורג בשטחים רחבי היקף כפי שהתבקשו על ידי היזמיות אינו משנה את אופייה של הסביבה הקרובה בה הותר אותו שימוש", קבעה השופטת.

 

ההחלטה היכתה בהלם את היזמים שעד כה נחלו הצלחה גורפת בכל ההליכים המשפטיים והשקיעו עשרות מיליוני שקלים במתחם. אירוס הגלבוע הודיעה בזמנו כי תשקול המשך קליטתם של חלק מ-400 העובדים שהיו אמורים להגיע למקום עד חודש דצמבר. על מנת לתקוף את ההחלטה המשפטית עומדות לאירוס הגלבוע שתי דרכי פעולה ועדיין לא ברור האם תבחר לממש את זכות הערעור העומדת לה או תסמוך ידיה על עיריית ראשון לציון אשר עשויה לקדם הליכי שינוי תב"ע (תוכנית בניין עיר) במקום.

 

עתה נותר לראות האם הבנייה באתר היא של מחסנים של איקאה בהתאם להיתר השימוש התעשייתי, או חנות מסחרית.

 

מחברת אירוס הגלבוע נמסר בתגובה: "הבניין נמצא בשלבי סיום והוא יושלם על פי ההיתרים והחוק וישמש כמרכז לוגיסטי בהתאם לתב"ע המותרת לאזור מעויין שורק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמייה של הסניף המתוכנן
העבודות במתחם השבוע
צילום: יהונתן צור
בונים במעויין שורק
צילום: יהונתן צור
מומלצים