שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  בית הקפה ייבנה באגמון. והציפורים? שיעופו
  ליד הסופרלנד בראשון לציון קיים אגם מלאכותי שבחורף הופך לפנינת טבע, עם עשרות מיני ציפורים, חרקים, שועלים וחתולי בר. המקום מוכר ואהוב מאוד על צלמי טבע, שמוצאים שם פיסת טבע נדירה בלב גוש דן. אך בקרוב ייבנו באזור בתי קולנוע ובאגמון ייפתח בית קפה. עיריית ראשון: זה יהיה פארק לכל המשפחה; צלמי הטבע מוחים: לא כך טבע צריך להראות
  בתחילת ספטמבר קיימה חברת "תיאטראות ישראל בע"מ" טקס הנחת אבן פינה לפרויקט במערב ראשון-לציון, שם ייבנה מתחם בתי קולנוע גדול ולצידו שטח רחב המיועד למתחם חנייה, מזון ובילויים. הפרויקט, הממוקם בסמוך לסופרלנד, יכלול בתוכו גם בית קפה שיוקם באגם מלאכותי. תאריך היעד לסיום הפרויקט הוא בעוד כשנה וחצי.
   
  חלפו שבועות אחדים ובימים האחרונים החלה להתארגן קבוצת מחאה נגד תוכנית הפיתוח של האזור. המתנגדים הם רובם צלמי טבע, שהכירו זה את זה באתר הצילומים פוטו-לייט, והופתעו לגלות כי באגמון הקטן, שם נהגו לצלם ציפורים וחרקים, יוקם בית קפה הומה אדם. 
   
  הצלם ואדים אונישנקו (28), נהג לתעד את בעלי החיים סביב האגמון בחמש השנים האחרונות. "זה אחד המקומות המעטים שנותרו באזור גוש-דן אותם ניתן לטפח ולהפוך לשמורת טבע קטנה", הוא אומר. "עד כה הספקתי לצפות ביותר מ-50 מיני ציפורים שחיות במקום או נודדות דרכו. בנוסף, ישנם גם יונקים מזדמנים כמו שועלים, צבוע, חתולי בר, חתולי ביצות ואפילו עופרים. למעשה, זה מעין סטודיו פתוח המושך אליו צלמים ואוהבי טבע רבים, שמגיעים לצפות בבעלי החיים במקום".
   
  ואדים מתקומם נגד הכוונה לבנות במקום, כמו שהוא מתנגד לתופעה של רוכבי אופנוע-ים, שמגיעים לאזור כדי לרכב ומבריחים את בעלי החיים. "המקום פרוץ. אם העירייה הייתה מגדרת את כולו ואוסרת את הרכיבה שם, היו מגיעים למקום מינים רבים יותר של ציפורים".

   

  זה יהיה פארק הירקון - זה לא טבע אמיתי

  גם חיים זיו הוא צלם טבע שפוקד בשלוש השנים האחרונות את האגמון, והופתע לשמוע על תוכניות העירייה וחברת "תיאטראות ישראל". "אנו נמצאים כעת בתחילת עונת הנדידה, והמקום משמש לציפורים רבות תחנת עצירה, מנוחה ואכילה לקראת המשך מסען לאפריקה ובחזרה. חשבתי כי בכוונת העירייה להפוך את המקום לשמורת טבע, במיוחד נוכח מצבו העגום של האגם הסובל מפסולת והזנחה רבה".

   

  "זו פנינת טבע במיטבה מאחר שאין בה נגיעה של אדם - מלבד הלכלוך והרעש שנגרמים על ידי המבקרים במקום... החלק המלאכותי של האגמון כמעט ונשחק לחלוטין ובאזורים רבים גדלים קני סוף ושיחים רבים. המקום מהווה בית גידול לזנים רבים, כמו שלדגים, פרפורים, לבן חזה, אדום חזה, קיכלי, אנפות לבנות ואפורות, קורומורנים בעונות הנדידה, שחפים, שחפיות ים, עלווית מים, חופמאים ורבים אחרים. המרקם האקולוגי שנוצר שם פשוט יפגע וייעלם לאט לאט מהנוף".
   
  צילום: חיים זיו

   

   

  תערוכת צילומים מהאגמון - בבית העירייה

  מה שהפתיע את זיו יותר מכל הוא הפרדוקס סביב ההחלטה להקים דווקא שם בית קפה. במחלקת התרבות בעירייה הבחינו בתמונותיו המתעדות את בעלי החיים באגמון וביקשו ממנו להציג תערוכה המתמקדת בציפורי האגמון, שהתקיימה בבניין העירייה לפני כשנה. "מוזר לי שהם נתנו אור ירוק לפרויקט שעלול לפגוע במרקם האקולוגי שנוצר באגמון", הוא אומר ומבהיר כי קיבל אישור מיוחד לצילום במקום. "הציפורים תיעלמנה לאט לאט, המקום ישופץ ויראה בדיוק כמו פארק הירקון, שיהיה שטח ירוק נטול צמחייה טבעית ועם בעלי חיים שיזכו למזון מהמבקרים. זה לא טבע כמו שטבע צריך להיות".

   

  בינתיים שוקדים הצלמים על פעולות מחאה נגד הבנייה העתידית, ומדי יום מצטרפים אליהם צלמים נוספים מכל רחבי הארץ. "ברור לי שמדובר באגם לא גדול", אומר אונישנקו, "אך זו עובדה בשטח שהצליחה להתקיים בו מערכת אקולוגית ששורדת למרות הפרעות מדייגים ורוכבי אופנועי-ים, ולראייה - אפילו העירייה הציבה שם שולחנות לבילוי ולפיקניקים. אנו מקווים כי ימצאו את הדרך הנכונה לשמור על הטבע, לא נשאר לנו הרבה ממנו". 
   

  עיריית ראשון: זה יהיה פארק לכל המשפחה

  אלון רוטשילד, רכז שימור טבע וסביבה ב"חברה להגנת הטבע" מסר בתגובה: "כל המתחם של הסופרלנד מיועד לפיתוח אינטנסיבי מאוד ולכן להתעסק בבית קפה כאן או שם זה לא העניין. לנו חשוב שמדרום למקום יישמר שטח טבע". רוטשילד מצטער על כך שמלכתחילה לא נעשתה בחינה של השלכות הבניה במקום על מיני בעלי החיים באזור. "אנחנו מתייחסים לדברים בהיבט כולל. נכון שהיה צריך לערוך קודם סקר ערכי טבע ורק אז לתכנן, אבל לצערי הדבר לא התבצע והעירייה, במקום לתכנן בראיה כוללת, היא מתכננת במתחמים קטנים. לכן כרגע הכי משמעותי לנו שהמתחמים שמדרום יישארו כשטח טבעי ופתוח ללא פיתוח אינטנסיבי".

   

  מעיריית ראשון-לציון נמסר בתגובה: "הכניסה לאגמון אסורה בשל סכנת טביעה ולכן נוקטת חברת מני"ב (תאגיד המים העירוני) באמצעי זהירות המתחייבים על פי החוק, לשמירה על ביטחונם של עוברי האורח". בנוגע לבעיית אופנועי-הים אמרו בעירייה: "ידוע לנו שהם נכנסים למקום ופורצים את הגדר. אנו נפעיל אכיפה קשה נגד הרוכבים".

   

  עוד הוסיפו בעירייה: "מדובר באגם מלאכותי האוגר מי גשמים. בכוונת העירייה לשמר ולטפח את המקום ולהנגיש את האגם לתושבי העיר והבאים בשעריה, במטרה להפוך את המקום לאתר תיירותי לכל המשפחה. מלבד האישור העקרוני לבית הקפה בסביבת האגם אין כל אישור אחר. אין לנו שום כוונה להרוס את האגם המלאכותי בלבד, אלא רק לתחזק ולשפר אותו כדי שאנשים יוכלו ליהנות ממנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האגמון בראשון
  צילום: שי מיה
  הקפה יבריח את הציפורים. האגמון
  צילום: ואדים אונישנקו
  מומלצים