שתף קטע נבחר

נזיפה למפקד איו"ש לשעבר בשל "נוהל שכן"

הרמטכ"ל החליט לעכב את קידומו של תת אלוף יאיר גולן בשל חקירה שנערכה נגדו סביב שימוש באזרחים פלסטינים כמגן אנושי בכמה פעולות של צה"ל בגדה המערבית

הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, החליט הערב (יום ה') לנזוף במפקד אוגדת איו"ש לשעבר, תת אלוף יאיר גולן, ולעכב את את קידומו, בשל ממצאי חקירה שניהלה מצ"ח בעקבות דיווחים שונים על שימוש ב"נוהל שכן" בכמה מקרים במהלך פעילות צה"ל בגדה המערבית.

 

תא"ל גולן היה מועמד מוביל לקבל כבר בקרוב את דרגות האלוף ושמו אף הועלה בנוגע לתפקיד מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, אולם בעקבות החקירה הוחלט שלא לקדמו עד אשר תסתיים החקירה.

 

החקירה שבגללה הסתבך תא"ל גולן נוגעת למבצע "חורף חם" שערך צה"ל בשכם באפריל ובמסגרתה נבדק האם עשו החיילים שימוש באזרחים פלסטינים כבמגן אנושי. סרטון של סוכנות ידיעות תיעד חיילים מובילים פלסטיני לבית כשנשקם מופנה לעברו. בבדיקה ניסו חוקרי המשטרה הצבאית לברר האם קצינים בכירים בפיקוד המרכז, וייתכן שאף מעבר לזה, אישרו את השימוש ב"נוהל שכן", למרות שידעו כי צה"ל אסר זאת.

  

ממצאי החקירה הוגשו לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט, שהחליט כי אמנם אין מקום להגשת כתב אישום נגד תא"ל גולן, אך מחומר החקירה אכן עולים ליקויים בכל הקשור לאחריותו כמפקד הכוחות בגזרה בכמה אירועים בהם היה שימוש בנוהל.

 

השימוש ב"נוהל שכן" נאסר לשימוש על-ידי בג"ץ, החלטה שגם אומצה בידי צה"ל,

 ולפיכך המליץ הפצ"ר על נקיטת צעדים פיקודיים נגד תא"ל גולן.

 

תא"ל גולן משמש כיום בתפקיד זמני כמנהל פרויקט באגף המבצעים בצה"ל. במסגרת תפקידו כמפקד אוגדת הגליל נרשמה לתא"ל גולן הערה פיקודית בשל אחריותו הפיקודית לאירוע במוצב נורית שהתרחש ביולי 2004, במהלכו נהרגו שני חיילי צה"ל מאש צלפי חיזבאללה. הערה זו לא הפריעה בסופו של דבר לקידומו לתפקיד מפקד אוגדת יהודה ושומרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
תת אלוף יאיר גולן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים