שתף קטע נבחר

פקיסטן: 136 הרוגים בתקיפת השיירה של בוטו

בשני פיצוצים שאירעו סמוך למשאית שהסיעה את ראש ממשלת פקיסטן לשעבר, בנזיר בוטו, בין עשרות אלפים מתומכיה שחגגו את שובה למדינה נפצעו גם לפחות 100 בני אדם. בוטו, ששבה היום לפקיסטן לאחר שמונה שנות גלות, לא נפגעה

לפחות 136 בני אדם נהרגו ולמעלה ממאה נפצעו בשני פיצוצים שאירעו אמש (יום ה') סמוך למשאית שהסיעה את ראש ממשלת פקיסטן לשעבר, בנזיר בוטו, בין אלפים מתומכיה בעיר קראצ'י, כך מסרו גורמים רשמיים. המשטרה המקומית מסרה כי בוטו, ששבה אתמול למדינה בתום שמונה שנות גלות - לא נפגעה.

 

המשאית נסעה ברחובות העיר בין למעלה מ-150 אלף מתומכיה, שחגגו את חזרתה לפקיסטן, כשלפתע נשמע פיצוץ קטן ומייד לאחריו פיצוץ אדיר. הפיצוץ הגדול אירע מטרים ספורים מקדמת המשאית של בוטו. הפיצוץ גרם לניפוץ שמשות הרכב ולהצתת ניידת משטרה שליוותה אותו. המשטרה חושדת כי מדובר בפיגוע התאבדות. עורך דינה של בוטו, בבאר עוואן, אמר כי היא בריאה ושלמה.

 

מפקד משטרת קראצ'י, אזהר פרוקי, אמר לערוץ טלוויזיה מקומי כי בוטו פונתה מהאזור במהירות בהתאם לתוכנית חירום שהוכנה מראש. "היא פונתה בבטחה וכעת נמצאת במעונה הרשמי", אמר פרוקי. המשאית שהסיעה את בוטו בין אוהדיה עשתה בשעת הפיצוץ את דרכה לעצרת קבלת פנים שתוכננה להתקיים סמוך לקברו של מוחמד עלי ג'ינה, מייסד פקיסטן.


זירת הפיגוע בעיר קראצ'י (צילום: AFP)

 

קודם לשובה לפקיסטן איימו פעילי ארגון אל-קאעידה להתנקש בחייה, על רקע תמיכתה במאבק האמריקני בטרור. על רקע האיומים תוגברו סידורי האבטחה ברחבי המדינה, במטרה להגן על הפוליטיקאית בת ה-54. 

 

בוטו ציינה שלשום כי ההתרעות על הכוונה לפגוע בה אינן מפחידות אותה. "האיומים לא מטרידים אותי. אבי הקריב את חייו למען העם הזה והמדינה הזאת", אמרה בהתייחסה לאביה, ראש הממשלה לשעבר זולפיקאר עלי בוטו, שהוצא להורג ב-1979 על ידי השליט הצבאי הקודם בפקיסטן, זיא אל-חק.

 

ארצות הברית גינתה את הפיגוע. דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, גורדון ג'ונדרו, אמר כי "הממשל האמריקני מגנה את התקיפה האלימה בפקיסטן, ואבלה על הרג החיים מפשע שם. לקיצונים לא יתאפשר למנוע מהפקיסטנים לבחור את נציגיהם בהליך פתוח ודמוקרטי". 

 

השיבה לפקיסטן

אתמול בבוקר נחתה בוטו בפקיסטן, לאחר שמונה שנים שאותן בילתה בגלות. מטוסה של בוטו המריא אתמול מדובאי ונחת בקראצ'י ב-13:45 שעון מקומי (10:45 שעון ישראל). בוטו מיררה בבכי כאשר ירדה את מדרגות כבש המטוס. "אני מודה לאלוהים על הרגע הזה. אני מאושרת לשוב לארצי. חלמתי על הרגע הזה", הודיעה לאחר שדרכה על אדמת פקיסטן.

 

לאורך כל שנות גלותה הבטיחה בוטו לבני עמה שתחזור לפקיסטן ותשים קץ לשלטון הצבאי במדינה. למרות כל ההבטחות, היא חזרה למדינה כשותפה אפשרית של הנשיא פרבז מושארף, הגנרל הצבאי שתפס את השלטון בהפיכה בשנת 1999. מסביב לשדה התעופה בקראצ'י התגודדו רבבות מתומכיה של בוטו, שקיבלו את פניה עם נחיתתה בקריאות "בנזיר ראש הממשלה".

 

המתווה לשובה של בוטו למדינה נקבע לאחר דיונים שניהלו נציגי מפלגתה, "מפלגת העם הפקיסטני", עם הנשיא מושארף, שהתחייב מושארף למחוק את כל האישומים בשחיתות נגדה, שבעטיים נאלצה לעזוב את פקיסטן, והוסכם על הסכם לשיתוף פעולה פוליטי בין שתי המפלגות. עתה מקווה בוטו להוביל את מפלגתה החילונית והליברלית לניצחון בבחירות הכלליות הצפויות בפקיסטן בינואר - צעד שייאפשר לה להתמנות בשלישית לתפקיד ראש הממשלה.

 

במסגרת ההסכם, התחייב מושארף לפרוש מתפקידו הצבאי אם ייבחר מחדש לנשיא. לפני כעשרה ימים נערכו בפקיסטן בחירות לנשיאות שבהן זכה מושארף לרוב - אך בית המשפט העליון במדינה טרם פסק אם מושארף כלל היה רשאי להתמודד בהן. היום הודיע בית המשפט כי פסיקה סופית בנושא תתקבל רק בעוד עשרה עד 12 ימים. 


פורסם לראשונה 18/10/2007 21:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנזיר בוטו עם נחיתתה בקראצ'י
צילום: איי אף פי
אלפים התגודדו כדי לקבל את פניה
צילום: איי אף פי
מומלצים