שתף קטע נבחר

מהפכת המועצה לביטחון לאומי יוצאת לדרך

המונופול של אגף המודיעין עומד להישבר, ובקרוב יוכלו להנות שרי הממשלה מסקירת האיומים של המועצה לביטחון לאומי. זו רק חלק ממהפכה שלמה במועצה, שתזכה בקרוב לעיגון בחקיקת הכנסת. לקח ממלחמת לבנון השנייה

גם ללא המלצות אישיות, ממשיך צלה של ועדת וינוגרד לרחף מעל הממשלה. המועצה לביטחון לאומי, גוף שולי עד לא מכבר, עומדת להפוך לגורם מרכזי במערכת קבלת ההחלטות. ל-ynet נודע כי ראש המועצה לביטחון לאומי יהיה אחראי מעתה על הצגת הערכת מצב שנתית ורב-שנתית בפני הקבינט לביטחון לאומי. המועצה גם תרכז את הדיון בתקציב הביטחון. עד סוף השנה יונח על שולחן הכנסת חוק המועצה לביטחון לאומי, שאמור לצקת תשתית חוקית למהפכה.

 

עד כה ניזונה הממשלה רק מהערכת המודיעין השנתית של אגף המודיעין בצה"ל. זה אמור להשתנות בקרוב. במסגרת השינוי, תציג המועצה לביטחון לאומי בפני השרים את הערכות האיומים נגד ישראל והמענה להם. זה הסעיף המרכזי במהפכה המושלמת בימים אלה, כחלק מהפקת לקחי מלחמת לבנון השנייה.

 

ראש המועצה לביטחון לאומי היוצא, אילן מזרחי, הסכים לבקשת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ועיכב את פרישתו עד דצמבר, כדי להשלים את השינוי וכדי לאפשר למצוא לו מחליף. עד אז, מאמינים במועצה לביטחון לאומי, תונח על שולחן הכנסת הצעת חוק המועצה ואז תינתן גושפנקא חוקית למוסד שהוזנח במשך שנים ארוכות.

 

בשבוע שעבר התקבלו שתי החלטות משמעותיות בממשלה ובוועדת השרים לחקיקה, בדרך להפיכת המועצה לביטחון לאומי לגוף מרכזי בנושאי ביטחון. בין היתר נקבע שראש המל"ל יהיה היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה, ימונה לו משנה באופן קבוע. המועצה תהיה אחראית מעתה על הכנת ישיבות הקבינט לביטחון לאומי ומעקב אחר יישומן, ריכוז עבודת המטה בתחום הביטחון הלאומי עבור ראש הממשלה, גיבוש הערכות והמלצה על מדיניות לראש הממשלה.  

 

כמו כן תקבל המל"ל לסמכותה את עבודת המטה עבור ראש הממשלה לקראת דיונים על תקציב הביטחון ותקציב הגופים הביטחוניים הכפופים לראש הממשלה (המוסד והשב"כ). המועצה גם תהיה אחראית על הפעלת מרכז לניהול משברים ומצבי חירום לאומיים במשרד ראש הממשלה. היא תהיה אחראית מטעם ראש הממשלה על עבודת המטה הבין-ארגונית והבין-משרדית בתחומי הביטחון הלאומי.

 

ראש המועצה לביטחון לאומי היוצא, אילן מזרחי, מאמין שמדובר במהפכה של ממש. בשיחות סגורות, אמר שכאשר תושלם חקיקת החוק בכנסת, תיכנס ישראל לעידן חדש. ראש הממשלה יקבל לידיו גוף מטה וגוף לניהול משברים, כפי שלא היה בעבר. המטרה היא להתעמת בצורה מושכלת יותר בנושא של ביטחון לאומי.

 

המועצה לביטחון לאומי גם תקבע את תכני הדיונים של ישיבות הקבינט לביטחון לאומי, תוך הכנת עבודות מטה שיוצגו בפני השרים. היא תכין באופן קבוע את הערכת המצב השנתית והרב-שנתית של הביטחון הלאומי בישראל, כפי שנעשה פעמיים על-ידי ראשי המועצה לשעבר, עוזי דיין וגיורא איילנד. מעבר לכל אלה, תרכז המל"ל ממצאים של פורומים ממלכתיים, כמו הפורום לענייני איראן בראשו עומד אביגדור ליברמן, ופורום לענייני ירדן בראשו עומד מזרחי עצמו.

 

מזרחי סיכם את המהפכה בתפיסת התמודדות עם סוגיית הביטחון הלאומי בפורום סגור: "ראש המועצה לביטחון לאומי הבא יקבל לידיו מועצה אחרת. זו תהיה מועצה מעוגנת בחוק ובהחלטת ממשלה, עם כוח אדם מקצועי גדול יותר ששכרו הוגדל במיוחד כדי להביא לכאן מומחים מהרמה הראשונה. יכולת השפעתו על החלטות מדינת ישראל, באמצעות ראש הממשלה והקבינט לביטחון לאומי, תהיה משמעותית הרבה יותר. על רקע לקחי לבנון, המהפכה הזו תבטיח יותר ביטחון לאזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש המועצה, אילן מזרחי
צילום: גיל יוחנן
צל ועדת וינוגרד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים