שתף קטע נבחר

העותרים נגד עסקת קצב: המדינה לא סיפקה תשובות

לטענת העותרים נגד עסקת הטיעון, תשובת מזוז לבג"ץ לא מספקת מענה לטענותיהם על שורת הכשלים, שהביאה לפער בין כתב האישום שהוגש לבין טיוטתו החמורה

"המדינה מנסה לטשטש את הפער בין טיוטת כתב האישום, הכוללת מעשי אונס ומעשים מגונים הכוללים מגע באיברים אינטימיים לבין כתב האישום, שכולל לטיפה ברגל, חיבוק וניסיון לנשק, ונשיקה קלה בצוואר ביום ההולדת" - כך תוקפים העותרים נגד עסקת הטיעון של הנשיא קצב את תשובת המדינה לעתירתם.

 

התנועה לאיכות השלטון, שדולת הנשים, איגוד מרכזי הסיוע, עמותת קולך וארגוני נשים נוספים השיבו בצהריים (יום א') לבג"ץ על תשובת היועץ המשפטי מני מזוז על עתירתם. "אין בתשובת המדינה מענה לטענות באשר לשורת הכשלים היסודיים שנפלו בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה לחתום על עסקת טיעון עם הנשיא לשעבר מר קצב", טענו.

 

בתגובה לתשובת המדינה, שחלקה נשאר חסוי, נטען בנוסף כי קיים "חוסר סבירות קיצוני ופגיעה בעקרון השוויון" בכך שבידי הפרקליטות מעולם לא היו עדויותיהן המפורטות של עשר המתלוננות נגד קצב, שתמכו בכך שחשוד מסוים ביצע עבירות מין חמורות בגופן, ובכללן אונס.

 

העותרים טענו כי המדינה מציגה את העובדות "באופן מגמתי שיש בו לעוות את התמונה המלאה, כך שאין ביטוי לראיות שתמכו בהגשת כתב האישום, ובניסוח כתב האישום המתוקן מחודש אפריל 2007. "בחשיפת 'הבעיות' בלבד בכתב האישום, מנתק היועץ המשפטי לממשלה את הדברים מההקשר, מהקונטקסט האמיתי והמאוזן שלהם, ובכך חוטא לאמת", טוענים העותרים. 

 

לגבי תשובתו של היועץ מזוז כי לא היה מנוס מסגירת התיק של א' מבית הנשיא - בין היתר בגלל מכתב אהבה שכביכול כתבה לו - טענו העותרים: "הצגת העובדות בתיק על ידי המדינה אינה נותנת ביטוי למאפייני עדויותיהן של נפגעות אונס

ותקיפה מינית, בפרט בסיטואציה של ניצול יחסי מרות.

 

"בתיק שלפנינו בחרו המשיבים להתעלם לחלוטין מהסברים המובאים על ידי אנשי המקצוע המובילים מתחום בריאות הנפש, שנתנו פירוש מובנה ומעמיק לדינמיקת הפגיעה ביחסי מרות, ולהתנהגותן ולעדותן של הנפגעות".

 

בתגובתם לתשובת מזוז אומרים העותרים כי בדרך להחלטה להסדר טיעון נעשה שימוש בשיקולים שאינם ממין העניין,  בהם שאיפתו של היועץ המשפטי, כפי שנכתבה: "הגנה על כבוד 'מוסד הנשיאות' ו'מעמדה של ישראל בעולם'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. חוסר סבירות קיצוני
צילום: איי פי
א' מבית הנשיא. התעלמות מאנשי המקצוע
צילום: ניב קלדרון
מומלצים