שתף קטע נבחר

משפחת עמרם תובעת: המשטרה לא מנעה רצח

זה היה תיק רצח שהסעיר מדינה שלמה. ענבל עמרם פרפרה בין חיים למוות במשך שעות, עד שאותרה מתבוססת בדמה בפי גלילות. רק אז התברר: גנב רכב עימו נאבקה דקר אותה והותיר אותה מאחור לדמם. כעת תובעת משפחתה מיליונים ממשטרת ישראל: הרצח יכול היה להימנע אם לא היינו מסולקים מתחנת המשטרה

במשך שעות ארוכות פרפרה ענבל עמרם בין חיים למוות, מתבוססת בדמה, ממתינה למישהו שיבוא לסייע - עד שמתה. גנב רכב פלסטיני דקר אותה בחניית הבית בפתח תקווה והותיר את הרכב עם ענבל מאחור, באזור גלילות. הוריה של ענבל, שפנו מייד כשנעלמה לתחנת המשטרה, טענו: ניתן היה להציל אותה אם השוטרים היו מתייחסים לאירוע. כעת הם תובעים את משטרת ישראל בסכום של מיליוני שקלים.

 

בבית המשפט המחוזי בחיפה הגישו היום (ב') ההורים חבצלת וחנניה עמרם, באמצעות עורכי הדין עדו אורלנסקי, אלעד איזנברג ואמיר גולן, תביעה נזיקית נגד המשטרה ונגד המשרד לביטחון פנים והשוטרים המעורבים.

 המשפחה טוענת כי הרצח יכול היה להימנע. באופן אירוני, באותה התחנה ממש התרחש היום אירוע חמור אחר - שוטרים הגיעו לבית בפתח תקווה אחרי ששכנים שמעו זעקות. גבר שהיכה את בת-זוגו ודקר אותה, הרגיע את השוטרים והם חזרו כלעומת שבאו. רק כעבור כמה שעות, כשאחת השכנות התקשרה למשטרה בשנית - הגיעו השוטרים לבית ומצאו אותה במצב קשה.

 

מקרה הרצח שהתרחש לפני כשנה וחצי וזעזע את המדינה. ענבל, חיילת משוחררת, יצאה מביתה בפתח תקווה בליל שבת על מנת להביא את אחותה הצעירה ממסיבה, מרחק של כחמש דקות נסיעה מביתה. היא הותקפה בחניית הבניין בו התגוררה על-ידי גנב מכוניות. במהלך מאבק עם הגנב נדקרה בתוך הרכב, והוא הוביל אות לשדה נטוש באזור פי גלילות. שם הותיר אותה מתבוססת בדמה במשך שעות, לאחר שניסה ללא הצלחה להצית את הרכב.

 

"האב גורש באופן ברוטלי"

המשפחה ניסתה כל אותו הזמן לגרום למשטרת ישראל לחפש אחריה. תחילה, כמחצית השעה לאחר ההיעלמות, התייצבו בני המשפחה בתחנת המשטרה בפתח תקווה וניסו להודיע על היעלמותה של ענבל. אביה של ענבל שמע רק הרגעות מקציני המשטרה והתבקש לשוב רק מאוחר יותר. בכתב התביעה טוענת משפחת עמרם כי השוטרים סירבו אפילו לטלפן לחברת אורנג' על מנת לקבל את מיקום הטלפון הסלולרי של ענבל. רק לאחר שחלפו כשעתיים ורק בעקבות לחצים שהפעילו בני המשפחה על המשטרה, אותר מיקומו של מכשיר הטלפון הסלולרי, בשדה נטוש באזור צומת גלילות.

 

בני המשפחה מספרים כי ניסו בכל דרך אפשרית, לגרום למשטרה להפעיל כוחות ואמצעים, ואף התחננו כי יוזנק מסוק, אך תחנוניהם נדחו. חלפו למעלה משבע שעות מהשעה שאביה של המנוחה הגיע לתחנת המשטרה ושלוש שעות לאחר שעלה אור יום, ורק אז הוזנק מסוק שאיתר את הרכב תוך דקות. בסופו של דבר אותר הרוצח, והובא לדין.

 

בכתב התביעה טוענים באי כוחה של המשפחה, כי מותה של ענבל ז"ל

התאפשר עקב מחדלים ורשלנות של שוטרי משטרת ישראל. לטענת המשפחה, לו היתה המשטרה מבצעת פעולות פשוטות ביותר מיד לאחר הודעתו הראשונה של אבי המנוחה על ההיעלמות ועל הנסיבות בהן ענבל נעלמה, ניתן היה למנוע את מותה. ,יומנאי התחנה גירש באופן גס וברוטאלי את האב מן התחנה' מנע ממנו את הגשת התלונה הראשונית ואף איים עליו כי יעצור אותו אם לא יעזוב את התחנה,"טוענת המשפחה. "כמו כן סירב היומנאי בבוטות לפנות לחברת הסלולאר לאיתור מיקומה של המנוחה, תוך שהוא מתעלם מתחנוני האב שיעשה כן".

 

עורכי הדין של המשפחה טוענים בכתב התביעה, כי מחדלי המשטרה החמירו כאשר אותר לאחר כשעתיים, בעוד המנוחה עדיין היתה בחיים, מיקומו של מכשיר הטלפון הסלולרי באותו שדה בור נטוש. גם אז המשטרה לא נקטה ולו בפעולות מינימליות לאיתור המנוחה. כך למשל לא נשלח רכב שטח לבצע חיפושים וסריקות באזור שאותר, מאחורי פי גלילות, ולא הוזנק מסוק לסיוע בחיפוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
ההורים, חנניה וחבצלת. תובעים
צילום: ניב קלדרון
צילום: ירון ברנר
הרוצח, מוחמד ג'עידי
צילום: ירון ברנר
ענבל עמרם. התבוססה בדמה
צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
צילום: אבי כהן
זירת הרצח
צילום: אבי כהן
מומלצים