שתף קטע נבחר

מגמה: אתרי אילנות יוחסין משלבים מידע גנטי

כמה אתרים החלו לשלב בדיקות גנטיות במסגרת השירותים שהם מציעים לגולשים. הבדיקות, המתבצעות בתשלום, מאפשרות להתחקות אחר השורשים המשפחתיים בעבר הרחוק, אפילו לפני עשרות אלפי שנים

לא מעט אתרים מציעים שירות של בניית אילן יוחסין, בהם Geni.com, MyHeritage, Ancestry.com ואחרים, אך המתחרה החדש בזירה, GeneTree.com יוצא דופן בשירות שהוא מספק לגולשים: מידע גנטי המופץ באמצעות רשת חברתית.

  

האתר, שהושק היום (ג'), מציע למשתמשים כלי לבניית עץ משפחתי אשר שורשיו עשויים להיות נטועים לפני עשרות אלפי שנים. מאחורי האתר עומד מיליארדר אמריקני בשם ג'יימס ליבוי סורנסון ובנו, ג'יימס לי סורנסון.

 

GeneTree נהנה מזכויות בלעדיות לשימוש במאגר נתונים בבעלות קרן סורנסון למחקר גנאלוגי

 מולקולרי (Sorenson Molecular Genealogy Foundation), אשר צפוי לכלול עד סוף השנה מידע גנטי אודות 100 אלף בני אדם ואבות אבותיהם - המונים שישה מיליון אנשים מכל העולם, על פי החברה.

 

משתמשים המעונינים לעבור ניתוח גנטי יכולים לבחור לבצע בדיקות DNA מיטוכונדריות (גופיפים בציטופלסמה המספקים אנרגיה לתא) מסוגים שונים, במחיר התחלתי של 99 דולרים עד 149 דולרים.

 

סקוט וודוורד, מנהל קרן סורנסון למחקר גנאולוגי מולקולרי, מציין כי בדיקות DNA מיטוכונדריות מספקות מבט רחוק יותר אל העבר. "בדיקות אלה מאפשרות לנו לבנות עץ משפחה אשר אחת משורשיו היא אשה המכונה חווה המיטוכונדרית, שחיה באפריקה לפני 100 עד 200 אלף שנים.

 

לדבריו, בדיקות ה-DNA המשמשות לשחזור מידע גנאלוגי אינן יעילות במיוחד בהקשר של מעקב אחר מחלות, אך הן כלי שימושי מאוד לצורך בניית עצי משפחה גדולים אשר שורשיהם נטועים בעבר הרחוק. בד בבד, אחת הבעיות של עצי משפחה גדולים היא מספר הקרובים הגדול הנמנים עליהם - רבים מהם עדיין בחיים.

 

מפעילי GeneTree מציינים כי הם יגנו על פרטיות המשתמשים באמצעות מתן כלים שיאפשרו להם לשתף ולחשוף שמות של בני משפחה, תמונות, קטעי אודיו ווידאו של קרובים שנמצאו באמצעות האתר.  

 

Ancestry.com החל לספק לאחרונה שירות בשם DNA Ancestry, המציע בדיקות DNA באמצעות קרן

סורנסון, אך המטרה מעט שונה מזו של GeneTree. עם זאת, גם Ancestry.com מאפשרת למשתמשים לחקור את שורשיהם ולהרחיב את עצי המשפחה שלהם באמצעות מידע גנטי.

 

אתר נוסף הוא ה-DNA Ancestry Project, שמציע מידע גנטי המבוסס על בדיקה של Genetracks Biolabs, המעבדה המובילה בקנדה לבדיקות גנטיות. השירות מבוסס על רשת חברתית המאפשרת למשתמשים לשתף מידע משפחתי כרצונם באמצעות טכניקות של Web 2.0.

 

הם יכולים לגלות למי הם מקורבים ומתי נוצר הקשר המשפחתי. המחיר הוא 119 דולרים עבור בדיקה בסיסית הכוללת את צד האב או האם עד 318 דולרים  לבדיקה הכוללת את שני ההורים ומתבצעת באמצעות ערכה ביתית הנשלחת בדואר.

 

יש לציין, כי בדיקת DNA מיטוכונדרית מאפשרת לגלות מידע גנטי מצד האם בלבד. לכן, נשים יזדקקו לבדיקה נוספת של קרוב משפחה זכר על מנת לקבל מיפוי גנטי שלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Genetree. עצי משפחה עם שורשים רחוקים
מומלצים