שתף קטע נבחר

יש לכלב שלך שבב? הפרטים שלך חשופים

אם כלבך נושא שבב זיהוי, שמך, כתובתך, מספר הטלפון שלך ופרטים נוספים נכללים באתר מרכז הרישום הארצי וגלויים לכל גולש אינטרנט. משרד החקלאות: המטרה היא להקל על איתור בעלי כלבים משוטטים או כלבים שתקפו

בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת היום (ג'), בנושא תקנות להסדרת הפיקוח על כלבים, הוחלט לאפשר לציבור גישה מחודשת לפרטיהם של כ-250 אלף בעלי כלבים, הקיימים באתר מרכז הרישום הארצי. המשמעות: כל אזרח יוכל לדעת היכן מתגורר בעליו של כלב ומה מספר הטלפון שלו.

 

בתחילת יוני נחשף לראשונה ב-ynet כי באתר המרכז הארצי לרישום כלבים נמצאים פרטיהם של למעלה מ-250 אלף בעלי כלבים בישראל, שדאגו להחדיר שבב זיהוי לחיות המחמד שלהם, והפרטים גלויים לעיני כל גולש. באמצעות חיפוש פשוט באתר, המופעל על ידי משרד החקלאות והשירותים הווטרינריים, ניתן היה למצוא לא רק את כתובתם של בעלי הכלבים, אלא גם את מספר תעודת הזהות שלהם - והכל בחסות החוק.

 

שלושה שבועות לאחר הפרסום, נחסמה הגישה למאגר המידע, כך שכתובתם ומספר זהותם של הבעלים לא הוצגו לגולשים באתר. החיפוש סיפק מידע על עיר מגוריהם של בעלי הכלבים, בנוסף להפנייה לרשות הווטרינרית הרלוונטית.

 

השמירה על פרטיותם של הבעלים גררה מחאה של ווטרינרים, שטענו כי החסימה עלולה לפגוע דווקא בכלבים. אם לפני החסימה היתה להם גישה לפרטי הכלבים והבעלים למקרה של איתור כלב משוטט בשעת לילה מאוחרת למשל, הרי שלאחר החסימה נמנעה יכולתם לאתר את הבעלים. הם נדרשו להמתין לבוקר ולפנות למחלקות הווטרינריות המקומיות כדי לבקש את כתובת הבעלים - שהייתה נמסרת להם לעיתים בחלוף ימים ארוכים. הבעיה התחדדה בסופי שבוע או חגים, שאז נאלצו הרופאים להמתין ליום העבודה הבא כדי לאתר את בעל הכלב, שבזמן זה לא ידע שכלבו אותר.

 

בתקופת הביניים עד לכינוסה של ועדת הכלכלה, הוסתרו הפרטים של בעלי הכלבים והיו נגישים לעובדי משרד החקלאות בלבד. מאחר ופג תוקפן של התקנות להסדרת הפיקוח על כלבים, היה צורך באישורן מחדש, הליך הדורש את אישורה של ועדת הכלכלה. במשרד ביקשו במקביל לפתוח מחדש את הגישה לכל הנתונים.

 

חברי הוועדה, ח"כ משה כחלון, ח"כ רונית תירוש וח"כ אבשלום וילן, קיבלו את בקשת משרד החקלאות והורו לפתוח את הפרטים לעיון הציבור מתוך דאגה לבריאות הציבור, וכן כדי לעזור באיתור כלבים משוטטים, כלבים שאבדו וכלבים שתקפו או נשכו. באמצעות הפרטים - ובתנאי שהבעלים דאג כי הכלב ינשא שבב זיהוי, ניתן יהיה אף לברר האם הכלב מחוסן נגד כלבת.

 

השינוי היחיד בפרטים הוא השמטת מספר הזהות של בעל הכלב, שנותר חסום לעיני הציבור. תחת זאת אישרו חברי הוועדה להכליל במאגר את מספר הטלפון של בעל הכלב כדי להקל על איתורו.

 

ממשרד החקלאות נמסר כי בעוד מספר שבועות יעודכן מאגר הנתונים, וזאת לאחר שתפורסמנה התקנות ברשומות על פי חוק.

 

מהסתדרות הרופאים הווטרינרים בישראל מסרו בתגובה כי "אנו מברכים על התקנה שהציע משרד החקלאות ואושרה היום בכנסת. אנו תקווה כי התקנה החדשה תסייע למרכז לשפר את עבודתו למען הכלבים ובעליהם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העקבות יובילו אליך. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים