שתף קטע נבחר

ארה"ב לרוסיה: מערכת הטילים תושם "בהמתנה"

לפי הצעה חדשה שהעביר לאחרונה ממשל בוש לקרמלין, מערכת ההגנה החדשה מפני טילים שתוצב במרכז אירופה לא תופעל במלואה, אלא תעמוד בכוננות עד אשר יתקבלו הוכחות לאיום הטילים האיראני. נציג נאט"ו: "הרוסים הופתעו מההצעה ונדרש להם זמן לשקול אותה"

שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, אמר היום (ג') כי ארצות הברית מוכנה לעכב את הפעלת מערכת ההגנה מפני טילים שבכוונתה להציב על אדמת צ'כיה ופולין, אם רוסיה תשתף פעולה. זאת עד לקבלת הוכחות לכך שאיום הטילים האיראני הוא ממשי. גורמים אמריקנים ושליחי נאט"ו בפראג, שם מבקר גייטס, אמרו כי ארה"ב תציע למוסקבה להתקין את המערכת ולהשאירה "במצב המתנה", בלי להפעילה באופן מלא, בניסיון להרגיע את חששות הרוסים.

 

לפי ההצעה, מערכת ההגנה החדשה תופעל באופן מלא רק במידה ויגבר האיום למתקפת טילים. בכיר בממשל האמריקני אמר כי המפתח להתקדמות הוא בהתגברות על המחלוקות בין מוסקבה לוושינגטון. "המלוקת העיקרית נוגעת לזמן, לשאלה מתי יהיו הטילים הבליסטיים בעלי טווח פגיעה בארה"ב או חלקים נרחבים באירופה", אמר הבכיר.

 

"הרוסים אומרים שהדבר יקרה מאוחר יותר מאשר מוקדם, בעוד שאנחנו אומרים כי מוקדם יותר מאשר מאוחר", אמר הבכיר בהתייחסו למצב ההתקדמות של תוכנית הטילים האיראנית. בעוד שארה"ב ומדינות המערב סבורות כי איראן מפתחת כלי נשק גרעיניים, רוסיה טוענת כי אין לכך כל ראיות. ארה"ב מתכננת להציב טילים נגד טילים בפולין ומערכת מכ"ם בצ'כיה במסגרת תוכנית המגן שוושינגטון אומרת כי נועדה למנוע מתקפת טילים אפשרית מצד "מדינות סוררות", כגון איראן וצפון קוריאה.

 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הזכיר בשבוע שעבר מאמצים ארה"ב לטיפול בחששותיה של רוסיה בנוגע למערכת ההגנה, שלהערכתה מכוונת נגדה, אך לא פירט. שר ההגנה האמריקני ומזכירת המדינה קונדוליזה רייס, הביאו עמם הצעות שונות לעמיתיהם הרוסים במהלך ביקורם במוסקבה מוקדם יותר החודש. "הרוסים הופתעו מההצעה ונדרש להם זמן לשקול אותה", אמר דיפלומט מטעם נאט"ו.

 

הבכיר האמריקני תיאר את ההצעה כאחת מכמה שהועברו לרוסים. "יש מגוון של צעדים שונים וחצאי-צעדים שניתן ליישמם אם נצליח להגיע להסכם עם הרוסים בכל הנוגע לאיום האיראני", אמר. גייטס צפוי להיפגש מחר עם מקבילו הרוסי, אנטולי סרדיוקוב, בכינוס שרי ההגנה של נאט"ו בהולנד. רוסיה מוזמנת באופן שגרתי לפגישות כאלה, במטרה להגביר את שיתוף הפעולה בינה לבין נאט"ו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גייטס בפראג: נעכב ההפעלה
צילום: רויטרס
פוטין: איראן לא מפתחת נשק גרעיני
צילום: איי פי
מומלצים