שתף קטע נבחר

סרקוזי: ועידה להקמת איחוד ים תיכוני - בקיץ

בביקורו הראשון במרוקו כנשיא, דן נשיא צרפת לראשונה באופן קונקרטי בהצעה שהעלה במהלך מסע הבחירות שניהל - הקמת איחוד מדינות השוכנות לחופי הים התיכון. הוא הזמין את מדינות הים התיכון לוועידה שתיערך בקיץ, ובה יונחו היסודות הפוליטיים והתרבותיים לגוף המוצע

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הזמין היום (ג') את ראשי המדינות השוכנות לחופי הים התיכון לוועידה שנועדה לייסד איחוד של מדינות הים התיכון - איחוד שלטענת סרקוזי חיוני לעתידו של המין האנושי.

 

סרקוזי כבר הכריז על כוונתו להקים "איחוד ים תיכוני" כאחד מעמודי התווך של מסע הבחירות שלו לנשיאות. ואולם עד היום טרם נקט סרקוזי כל צעדים קונקרטיים למימוש חזונו.

 

בביקור שערך היום במרוקו, בנאום שנשא בעיר הנמל טנג'יר, קילומטרים ספורים מהגבול עם ספרד, הכריז סרקוזי כי צרפת מתעתדת לערוך בקיץ הבא כינוס שבו יונחו היסודות הפוליטיים והתרבותיים לאיחוד ים תיכוני. לדבריו, מדינות שאינן גובלות בים התיכון יוכלו להשתתף בכינוס בתור "משקיפות".

 

סרקוזי רואה באיחוד כאמצעי לחיבור בין מדינות המקיפות את הים התיכון - באמצעות פרויקטים חינוכיים, תרבותיים או בריאותיים - וכן עסקאות בתחום הביטחון והכלכלה. הוא ציין כי בכוונתו להעלות לסדר יומה של הוועידה 10 פרויקטים קונקרטיים בתחומים שונים, והבטיח להתייעץ עם מנהיגי המדינות הרלבנטיות. "באזור הזה, אנחנו ננצח - או נאבד את הכל", התיחס סרקוזי לאזור הים התיכון, שבו מתמזגות תרבויות ודתות שונות. "עתידה של אירופה טמון בדרום".

 

סרקוזי גם ניצל את ביקורו הנשיאותי הראשון במרוקו כדי לאשר עסקאות משותפות בסך 4.25 מיליארד דולרים בתחומי התחבורה האנרגיה והכלכלה. "יש לנו שותפות חדשה שאנו צריכים לבנות במשותף"" אמר סרקוזי.

 

מבקריו של נשיא צרפת הפעלתן טוענים כי הוא מנסה להשתמש ברעיון האיחוד הים תיכוני כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים של צרפת במדינות שהיו פעם מושבותיה - וכדי לטרפד את הצטרפותה של טורקיה לאיחוד האירופי. הם גם מטילים ספק באפשרות שניתן יהיה לכלול את ישראל, לוב, לבנון וטורקיה באותו ארגון עם צרפת, איטליה וספרד וכתריסר מדינות נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרקוזי במרוקו, היום. העתיד טמון בדרום
צילום: רויטרס
מומלצים