שתף קטע נבחר

12 שנים אחרי הרצח: ישראל זוכרת את רבין

במוצאי שבת הבאה תתקיים בכיכר רבין בתל אביב העצרת המסורתית לציון 12 שנים לרצח ראש הממשלה המנוח. עד אז יתקיימו טקסים במשרד ראש הממשלה, בכנסת ובהר הרצל. בחיפה יערך טקס לתלמידים מהמגזר היהודי והערבי ובדלית אל-כרמל יתקיים טקס בהשתתפות שר הביטחון. הנשיא פרס: "הראש נורה, היעד חי"

אירועי הזיכרון לציון 12 שנים לרצח ראש הממשלה, יצחק רבין, יינעלו בעצרת רבת משתתפים שתתקיים במוצאי שבת הבאה בכיכר רבין בתל אביב, אולם עוד לפני כן מתוכננים כמה וכמה אירועי זיכרון בהשתתפות ראש הממשלה, שרים, חברי כנסת ובכירי המערכת השלטונית בישראל. הבוקר (יום ד') יחלו אירועי היום הממלכתי לציון הרצח.

 

ראש הממשלה, אהוד אומרט, ישוב הלילה מאירופה וצפוי לקיים כבר בצהריים טקס במשרדו שבירושלים. ב-15:00 יתקיים בהר הרצל בירושלים טקס האזכרה הממלכתי וב-17:00 תקיים הכנסת ישיבה מיוחדת.


הטקס בבית הנשיא. "הראש נורה, היעד חי", אמר פרס. (צילום: דודי ועקנין)

 

בטקס שפתח אמש את אירועי יום הזיכרון, הדלקת "נר יצחק" בבית הנשיא, אמר נשיא המדינה, שמעון פרס: "עמדתי לצדו של יצחק, פניו נהרו למראה מפגן זה של הזדהות מרעידה, ספונטנית כל כך... בכל אותו הזמן עמד לו האורב הנקלה, בן העוולה, חגור אקדח טעון והמתין בקור רוח במורד המדרגות. הוא ירה בגבו של יצחק אבל הוא ירה בלבו של העם. לא העם ולא ההיסטוריה יסלחו לנבלה זו".

 

אחותו של רבין, רחל יעקב, התייחסה בנאומה למלחמת לבנון השנייה ואמרה כי הורגש החיסרון במנהיגותו של רבין. "תמצית הגעגוע לרבין היא לאדם ולמנהיג שפעל ביושר, בנאמנות ובתבונה, ששימש סמל ומופת לרבים והקרין תחושת ביטחון ותחושה שיש על מי לסמוך", אמרה.

 

ארגון המורים התיר לקיים טקסים למרות השביתה

ארגון המורים נעתר לבקשת שרת החינוך, יולי תמיר, ויאפשר למנהלי בתי הספר ולמורים לקיים מחר טקסי זיכרון, למרות השביתה בה פתחו המורים לפני כשבועיים. מערכת החינוך תציין את יום הזיכרון בבתי הספר בסימן מנהיגות ולקיחת אחריות. התלמידים יעסקו בסכנה הטמונה באלימות לחברה ולמדינה וגם בקווים לדמותו ולפועלו של יצחק רבין. למרות שביתת הסגל האקדמי הבכיר, יתקיימו גם באוניברסיטאות טקסים לציון יום הזיכרון.

 

ביום ראשון ב-16:00 יתקיים טקס זיכרון בדלית אל-כרמל, בהשתתפות שר הביטחון, אהוד ברק, ולמחרת יתקיים בחיפה טקס בית ספרי למגזר היהודי והערבי. כבכל יום שישי, יתאספו משמרות השלום ב-14:30 בכיכר רבין בתל אביב. העצרת המרכזית תתקיים במוצאי שבת, 3 בנובמבר, בשעה 19:30.

 

נכדו של רבין, יונתן בן ארצי, אמר ל-ynet כי הוא מתבונן על מה שקורה במדינה - ומתקשה להאמין. "היד המבצעת של קבוצה שטנית ורעילה מסתובבת בתוך החברה שלנו עדיין - ופועלת כאילו בשלה. ממשיכה להפיץ דברי נאצה ושנאה לא כנגד יצחק, אלא כנגד המנהיגים שלנו מאז הרצח - כולל ראש הממשלה הנוכחי", אמר.

 

בן ארצי התייחס לסרטון שהפיץ הימין הקיצוני בו קוראים בני המשפחה והמכרים לשחרר את יגאל עמיר. לדבריו, "הקמפיין התקשורתי, שמתחולל בימים האחרונים עם הסרט, הילד והאשה - מדובר בבית משוגעים שלם. זה לא חופש ביטוי, זה ביטוי שמטרתו לשתק את הדמוקרטיה שלנו. זה בית משוגעים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבירם זינו, מורן זליקוביץ' ומיטל צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
יצחק רבין. ארכיון
צילום: זום 77
צילום: טל כהן
העצרת ב-2004. ארכיון
צילום: טל כהן
צילום: אייל פישר
האנדרטה לזכרו של רבין בת"א
צילום: אייל פישר
מומלצים