שתף קטע נבחר

צהר: תודה לבג"ץ, אבל נעניק תעודות כשרות

רבני הציונות הדתית לא חוזרים בהם ממיזם הכשרות האלטרנטיבי, למרות התערבות בג"ץ: "אנחנו כאן כדי לבדוק שהפסיקה מיושמת". ח"כ אורלב: "זהו יום שחור לרבנות". מקורבי הרב אלישיב ל- ynet: "עושים צחוק מהכשרות, בקרוב ינפיקו תעודות בהשגחת בג"ץ-דורית בייניש"

החלטת בג"ץ מהבוקר (יום ד') תחייב את הרבנות  להכיר בהיתר המכירה בכל הערים, אבל רבני צהר מסרבים לגנוז את מערך הכשרות האלטרנטיבי שהוקם לאחרונה. בכיר בארגון אומר ל-ynet כי הארגון מברך על התערבות השופטים, אך "אנחנו נשארים כאן וממשיכים בהנפקת תעודות במסגרת הגוף עליו הכרזנו כדי לוודא שההחלטה מיושמת, וכדי לדאוג לכך שכל מי שרוצה יוכל לצרוך תוצרת חקלאית כשרה על פי היתר המכירה".

 

בתגובה הרשמית שפרסם צהר נכתב עוד: "הארגון מיצר על כך שההחלטה לא התקבלה על ידי הרבנות הראשית עצמה ושהיה צורך להמתין להחלטת הבג"ץ". הארגון מקווה שהרבנות הראשית תממש את תפקידה הממלכתי המתחייב וישמח להושיט את ידו ולסייע בכל מקום שיידרש.

 

החקלאים: "ניצחון השפיות"

שר החקלאות, שלום שמחון, בירך על ההחלטה ואמר כי זהו ניצחון השפיות. "מעל החקלאים והצרכנים הוסר היום איום גדול שהשלכותיו הכלכליות היו נותנות אותותיהן במהלך שנת השמיטה", אמר שמחון. שמחון הודיע שפסיקת בגצ היא חד משמעית, ולפיכך חזר בו מכוונתו לתקן את חוק הרבנות, באופן שיאפשר לגורם חיצוני להעניק תעודות כשרות.

 

יו"ר מועצת הצמחים, מרדכי קדמון, שהגיש את העתירה, בירך על ההחלטה "שמנעה תוהו ובהו בגידול ושיווק התוצרת החקלאית בארץ ותמנע נזק כבד מאלפי חקלאים שהיו אנוסים להשבית את אדמותיהם לשנה תמימה. כמו כן נמנעו נזקים וסבל לקהל הצרכנים שהיה נאלץ לרכוש בתנאים משובשים תוצרת חקלאית מיובאת במחירים גבוהים".

 

אורלב: יום שחור לרבנות

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב אומר כי "בג"ץ קיבל את ההחלטה המתבקשת ואימץ למעשה את עמדת המפד"ל, שהיתה יכולה לחסוך לרבנות הראשית את הבושה והכלימה. זהו יום שחור לרבנות הראשית, שנכנעה לשיטת החרדים, חטאה לתפקידה הממלכתי ושמטה את הקרקע שמתחת לרגליה".

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל): "אני מתנגד בתוקף להתערבות בפסיקות הלכתיות ובהכפפת הרבנות וההלכה לבג"ץ, אולם הרבנות הראשית, בכניעתה לחרדים ובהפיכת למגזרית במקום ממלכתית, המיטה עלינו צרה זו, וזאת בנוסף להתנתקותה מציבור הרחב בהרבה נושאים, שהשמיטה הוא רק אחד מהם. אני מקווה שהרבנות הראשית תתעשת, למלא תפקידה המקורי כרבנות ממלכתית של כל עם ישראל".  

 

יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, ח"כ פרופ' מנחם בן ששון (קדימה), אמר: "אני מברך את בית המשפט על החלטתו. מצער שהרבנות לא האזינה לפניות ועדת החוקה שבראשותי לפתור את הבעיה והמתינה לבית המשפט. זהו מחדל כפול - הן בהתחמקות העקבית מאחריות ממלכתית והן האטימות לצרכי ציבור הצרכנים, בעלי העסקים והחקלאות. בכוונתי לזרז את התיקון בחוק הונאה בכשרות כדי למנוע חזרת מהלכים מבישים".

 

יו"ר מוסדות "אמונה", ליאורה מינקה הודיעה בעיצומו של פולמוס השמיטה כי בקרב מוסדות "אמונה" יעשה שימוש רק בתוצרת בעלת "היתר מכירה" ולא סחורה מתוצרת נוכרית. "שופטי העליון שיגרו קרש הצלה ואולי בכך יחלצו את הרבנות הממלכתית מפני קריסה וכניעה ללא תנאי לתכתיב החרדי", אמרה מינקה.

 

המגזר החרדי: "אנחנו לא צד בעניין" 

מקורביו של הרב אלישיב אומרים הבוקר ל-ynet: "אנחנו לא צד בעניין. מבחינתנו התורה היא נר לרגלנו". ובכל זאת מחווים בסביבתו של הרב אלישיב דעה על הפסיקה: "נראה שעושים צחוק מכל נושא תעודות הכשרות. הולכים להנפיק תעודות שחתומות 'בהשגחת הבג"ץ- דורית בייניש".

 

רק השבוע אמרו ל-ynet מקורביו של הרב אלישיב בהתייחסם לאפשרות לפשרה בנושא השמיטה כי "כל פתרון הכולל היתר מכירה אינו מתקבל על הדעת כלל מבחינת הרב אלשייב. זהו דבר שלא בא בחשבון". נראה, כי בג"ץ לא הותיר את ההחלטה בידיו של מנהיג הפלג הליטאי ופסק, כאמור, לרבנות הראשית למנות רב אשר יתיר את השימוש בהיתר מכירה בערים בהן רבני הערים מסרבים לעשות כן, זאת בהוראת מועצת הרבנות הראשית. 

 

ח"כ משה גפני מסר בתגובה כי "התערבות בג"ץ בהחלטת מועצת הרבנות שהתקבלה כחוק ובשיקול דעת הלכתי היא התערבות פוליטית שנובעת מהשקפת עולמם של השופטים והם מעיזים לעשות זאת רק בנושאים הלכתיים".  

 

הרבנים הראשיים אשר שהו בימים האחרונים בחו"ל, עומדים להגיע השבוע לארץ, הרב עמאר כבר ביממה הקרובה, וככל הנראה, יצטרכו להתפנות לטיפול בהשלכות הקשורות להחלטת בג"ץ.

 

ובתנועה הרפורמית אומרים היום כי "החלטת בג"ץ מחזירה במעט את השפיות לטירוף המערכות ברבנות הראשית. יש לקוות כי עסקני הרבנות והממסד החרדי יבינו כי הציבור הישראלי אינו שפן הניסיונות של דעותיהם הקיצוניות וכי הנסיון לכפות דעות אלו על כלל הציבור יתקל בהתנגדות גורפת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבני צהר עם הרב דרוקמן
צילום: גיל יוחנן
אורלב. "יום שחור"
צילום: ניב קלדרון
בן-ששון. מחדל כפול
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. "לא נוגע לנו"
צילום: חיים צח
מומלצים