שתף קטע נבחר

"12 שנים, ועוד כואב לצפות". תגובות לסרט הרצח

ההלם, האבל, האדם, המנהיג - וגם הקונספירציה. מאות גולשים הגיבו בהתרגשות לסרט המעובד, שהציגו "ידיעות אחרונות" ו-ynet מליל הרצח בכיכר

"12 שנה אחרי, עדיין כואב מאוד לצפות ברוצח הנתעב. רבין איש יקר שנרצח בגלל דעותיו. הלוואי שהרוצח יימק בכלא כמה שיותר שנים. לא מבינה את האנשים שמצדדים בו".

 

הדברים האלה, שכתבה גולשת בעקבות פרסום הסרט המעובד, בו נראה הרגע המחריד של רצח ראש הממשלה בכיכר - משקפים כנראה את תחושותיהם של רבים ביום הזה. הודות לטכנולוגיה חדישה, הציגו "ידיעות אחרונות" ו-ynet את סרטון הרצח כפי שמעולם לא נראה. מאות גולשים הגיבו בהתרגשות רבה למחזה שהתגלה להם, והחזיר אותם הישר ללילה הקודר ההוא.  

 

היו שביקשו להשתתף שוב באבלה של המשפחה. היו שגינו את הרוצח ואת העיסוק האובססיבי בתנאי מאסרו ומשפחתו המתרחבת. יש מי שכתב על אובדן המנהיגות והדרך. רבים כתבו על רבין האיש, אחרים - על המצביא שאבד. ולא מעט גולשים העלו שוב את תיאוריות הקונספירציה השונות, שצצות ועולות מדי שנה סביב יום השנה להתנקשות.  

 

לקט תגובות

"12 שנים חלפו מהלילה המסויט, הלילה בו מנוול נפשע גדע לנו את התקווה לעתיד טוב יותר, תקווה לשלום", כותבת עפרה מתל-אביב. "12 שנים מאותו הלילה הנורא בו נגדעו חייו של יצחק רבין הנערץ ואיתם החלום לשלום, והרוצח - כולי תקווה כי את כל חייו יבלה בכלא, ללא זכות לאור שמש, כי רוצח זה שונה מכל רוצח אחר. הפושע הזה רצח לא רק את יצחק רבין אלא גם את התקווה שלנו, אזרחי ישראל, שהאמינו כי בפתח תקווה חדשה לעידן של שלום. הרוצח הזה ייצא מהכלא רק כמת וללא נשמה באפו".

 

יב"נ מהמרכז: "רבין נרצח בהפגנה למען השלום, נגד האלימות והשנאה,

ולצערי אנו רואים כאן שכלום לא השתנה. אפילו בתגובות כאן עדיין ישנה שנאה ברורה בין אנשים, חברים, יהודים שיש ביניהם חילוקי דעות. יש כאלה שכותבים שרק השמאלנים זוכרים ויש כאלה שמגנים את הימנים. 'שמאלנים נמאסתם', כתבו באחת התגובות. מה זו השנאה הזו? זו לא המסורת שרבין העביר. זה לא מה שרבין היה רוצה".

 

"מאז רבין המדינה בתהליך דרדור מתמשך שמתבטא בשחיתות, בורות וחפיפניקיות", כתב יובל מתל-אביב. כותבת אורית: "אפילו הרוצח השפל יכול היה, ובכל זאת התבייש, לירות באיש המקסים הזה מול הפרצוף. השפל חיכה שרבין יסתובב. יש לרמוס ולקטול כל דעה המצדדת ברוצח המצחין".  

 

ירון מנתניה: "יגאל עמיר פושע מהדרגה הגרועה ביותר. הוא הניע כדור שלג שהביא את המדינה לשפל מנהיגותי חמור. הוא פגע באופן חמור בתהליך הדמוקרטי. מעל לכל הוא הרג את בכיר בניה של המדינה, האיש שסימל בחייו את תקומת העם. חומרת התוצאות של מעשיו צריכה להסתיים באופן אחד - כלא לכל חייו בלי דקה חופש. 

 

שמעון מלונדון: "שמעון שבס אמר את המשפט 'הלכה לנו המדינה' באותו

 לילה נורא. כולם כעסו עליו, היום - 12 שנה אחרי - כמה הוא צדק. ברגע שהכדור הראשון עזב את האקדח נהפכנו להיות כמו כל עמי הארצות, ואנחנו לא יותר העם הנבחר. אם אנחנו יכולים לרצוח את הראש את המנהיג את הסמל - ועוד לתת לרוצח במה ואפילו לדבר על שחרור - אז איבדנו את כל הערכים ואת הביחד, שהם הבסיס לקיום העם היהודי".  

 

ויש גם ביקורת: "עשו ממנו מלאך, והוא ממש לא כזה. אני לא ימני ולא שמאלני ולא כלום, אני מתעב את הרצח - אבל הגזימו עם עניין הזיכרון. נכון, הוא היה הרמטכ"ל, אבל הגזימו בהילה שלו".

 

סיכם גולש, שבחר לכתוב בעילום שם: "אנשים פה מדברים על רצח ראש ממשלה כאילו זה בסדר. תתעוררו! רצח ראש ממשלה, אתם לא שפויים! רצחו פה בן אדם, ישראלי רצח ישראלי. מהרסיך ומחריביך ממך יצאו - זה נאמר על יגאל עמיר המתועב! שיתבייש לו, הוא בן אדם נמוך לעומת בן אדם גדול ודגול כמו רבין. הוא העפר שלרגליו. הוא לא ראוי להיות חלק מעמו אפילו. וכל תאוריות הקונספירציה - השתגעתם לגמרי? אתם חיים בסרט, צאו ממנו ותתחילו לחשוב על טוב ולא על רע. מי שחושב על רע זה עושה אותו חולה. וחבל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא שוכחים: רבין וקיסינג'ר
צילום: לע"מ
מומלצים