שתף קטע נבחר

מורה בשביתה: רק רבין התייחס לחינוך ברצינות

מורים מתיכון ראשונים בהרצליה מתרעמים על יחסו של אהוד אולמרט לחינוך בישראל ומשווים את מצב החינוך לתקופת ממשלת רבין, "שהעלה את הנושא לראש סדר העדיפויות". שרת החינוך דאז, שולמית אלוני: "העלנו את שכר המורים"

"הפעם היחידה שנושא החינוך באמת עמד על סדר היום, ולא רק באמירות, הייתה בתקופתו של יצחק רבין" - כך אמרה אמש (יום ד') תמי הופמן, מורה בתיכון ראשונים בהרצליה, שהתרעמה על כך שראש הממשלה, אהוד אולמרט, נמנע מהבעת עמדה בנושא וקולו טרם נשמע.

 

הופמן וכ-100 מורים נוספים שלחו לאולמרט מכתב, ובו כתבו: "נושא החינוך לא נתפש בעיניך ובעיני רוב הקודמים לך בתפקיד כפרויקט לאומי שיש להעלותו על נס בחברה הישראלית". המורים החתומים על המכתב מצרים על כך שהעיצומים בהם נקטו בשנה האחרונה לא הועילו. "רק תוצאות בחינות הבגרות הן הדבר המעניין את השלטון", כתבו, "ולכן גם הוצאו צווי מניעה בשנת הלימודים הקודמת".

 

בשיחה עם ynet אמרה הופמן, כי "אנחנו לא מסוגלים יותר לשבת ולראות את האדישות סביב". בנוסף למכתב, הופמן ועמיתיה החליטו להקים ועד פעולה שיקיים משמרות מחאה. "העובדה שאנו נותנים את נשמתנו למערכת ואוהבים אותה מאוד ומצד שני לא מקבלים את התנאים הרלוונטיים מאוד מתסכלת", אמרה הופמן, "בישיבת מורים האחרונה עלתה תחושה מאוד קשה והשפלה מחוסר העניין".

 

במכתבם, מציינים המורים לטובה את יצחק רבין, "שהיה בין היחידים שהעלו את נושא החינוך לראש סדר העדיפויות הלאומי". שרת החינוך בממשלתו של רבין, שולמי אלוני, סיפרה ל-ynet כי בתקופה בה כיהנה בתפקיד, קיבלה "תקציב השווה לתקציב הביטחון ועשינו נפלאות". "אמרתי לבייגה שוחט (שר האוצר באותה תקופה, מ"צ) ולרבין להאמין בחינוך ולתת לו עדיפות עליונה. הם קיבלו זאת ברוחב לב וקראו לזה 'ישראל מאמינה בחינוך'", סיפרה אלוני.

 

"רבין לא היה מחנך אבל תמך בחינוך"

"העלנו את שכר המורים וקבענו תקציב לבניית כיתות בעיירות הפיתוח", היא נזכרת, "במקומות החלשים קבענו יום לימודים ארוך בליווי של מומחים לקידום. דאגנו להקטין את מספר התלמידים בכיתה ולהחזיר את השעות שקוצצו".

 

לדברי אלוני, "יצחק רבין תמך בחינוך מאוד. הוא לא היה מחנך, אבל הוא הלך לקראתי עם כל מה שביקשתי. הוא נתן לזה דגש גדול ועזר לי לשכנע את בייגה, שלא השתגע מיד להיות כזה רחב לב".

 

אלוני מותחת ביקורת על חלוקת התקציב, שמקפחת את תחום החינוך. "אני מאוד כועסת על מה

 שקורה היום. ראש הממשלה לא שם את החינוך בראש סדר העדיפויות", היא אומרת. לדבריה, "אף אחד לא מבקר את הבזבוז שיש לצבא. הכספים שהולכים להתנחלויות בכלל לא מופיעים בחוק התקציב. יש פה הרבה העלמת עין".

 

שרת החינוך לשעבר סבורה כי "היחס למורים הוא גועלי. מכל אדם אפשר להוציא דברים טובים כשנותנים לו תנאים טובים ומחייכים אליו ומכבדים אותו. מורים צריכים ללמד בשמחה ואהבה. תלמידים צריכים ללמוד בכיף. אפשר לעשות את זה אם נותנים תנאים הגונים ולא שכל מורה חושב איפה יעבוד עוד חצי משרה כדי שיהיה לו לחם לילדים".


פורסם לראשונה 24/10/2007 22:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
אלוני. מותחת ביקורת
צילום: גבי מנשה
צילום: מיכאל קרמר
רבין בערב שבו נרצח
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים