שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  13 שנה לפטירתו: קרליבך ממשיך לרקד

  ביום השנה הי"ג למותו ייצא לחנויות אלבום חדש של שירי קרליבך, שמעולם לא נחשפו. על הביצועים: אהרן רזאל, חיים דוד ושלמה כ"ץ. לחצו play לשמוע בפעם הראשונה שירים ששר לפני שנים הרבי המרקד

  שנים אחרי מותו, יצירתו המונומנטלית של ר' שלמה קרליבך ממשיכה להתקיים. במלאת 13 שנה לפטירתו של הרבי המרקד ייצא ביום ראשון הרוב אלבום חדש שכולל עשרה ניגונים של ר' שלמה, שטרם הוקלטו עד כה. אלו הם רק כמה שירים נוספים, מכמות אדירה של חידושים מוזיקליים להם היה אחראי קרליבך. מחר (מוצ"ש) יתקיים בבנייני האומה בירושלים מופע לזכרו. 50 גולשי ynet יהדות שהשתתפו ב"מבצע קרליבך" יהיו שם.  

   

  ר' שלמה הותיר אחריו אוצר בלום וגנוז של ניגונים, דברי תורה וסיפורי חסידים שהולכים ומתגלים בעולם היהודי. הוא היה מחבר ניגונים בכל הזדמנות - בבתים פרטיים ובמקומות נידחים בעולם. חלקם הגדול התפרסמו, אך עדיין ממשיכים להתגלות מאות ניגונים שנשתמרו רק בזכות שמישהו הקליט אותם בטייפ ביתי או אמצעים אחרים.  

   

  את האלבום החדש הקליטו יחד שלושה ממובילי הסצינה המוזיקה היהודית האלטרנטיבית – אהרן רזאל, חיים דוד ושלמה כ"ץ. שיר הנושא של הדיסק הוא "כשושנה" (רצועה מספר 4 ), בו שרים השלושה את הפסוק "כשושנה בין החוחים כן רעיתי בין הבנות" מתוך שיר השירים ב, ב.


  רזאל, חיים דוד ושלמה כץ בעבודה על הדיסק   

   

  בחוברת המצורפת לאלבום מצוטטים דברים מההקדמה של ספר "הזהר", שם נכתב כי השושנה מסמלת את כנסת ישראל, כלומר עם ישראל. הסיבה להשוואה בין הפרח לעם ישראל היא שכשם שלצד הקוצים יש לשושנה תפרחת אדומה ולבנה, כך ישראל נידונים בשתי מידות מאת הקדוש ברוך – מידת הדין ומידת הרחמים.

   

  עוד מוסבר בחוברת כי הודות לכוח ולעקשנות של עם ישראל, הוא המשיך לדבוק בקב"ה, על אף הניסיון הדוקר והכואב של הגלות. "והדבר המדהים מכל", כך נכתב, "הוא שהעדינות הפנימית והטוהר של עם ישראל לא נהרסו נוכח הקשיים".

   

  השיר השני באלבום, "בורא עולם, הולחן על ידי קרליבך במהלך טקס "שבע ברכות" שלו עצמו (1972 ). השיר השביעי, "כי לקח טוב", הולחן על ידו ב- 1963 בשעת צהריים מול חוף הים של תל אביב, כשבילה עם קבוצת חסידי פונוביץ'.

    

  רזאל מספר בחוברת: "שלמה כ"ץ אמר 'הנה עוד ניגון לא-ידוע' והתחיל לנגן את 'רברבין'. וואו. הנשמה שלי נרעדה. הרגשתי שמישהו מגלה לי את צפונות התורה. ממש. איזו זכות זו היתה לעבוד על האלבום הזה".  

   

  וכ"ץ כתב: "זו אכן היתה זכות גדולה להביא את הניגונים האלה לעולם. ריבונו של עולם, אני מודה לך מכל הלב. ולך, ר' שלמה, ניאחז בך עד התו האחרון".

   

  הפצה: הינדיק הפקות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הטריו בתמונה קבוצתית
  צילום: אפרת רזאל
  עטיפת הדיסק
  עטיפת הדיסק
  מומלצים