שתף קטע נבחר

יותר מאלף מורים יתפטרו אם יוצאו צווי מניעה

17 ימים לאחר שפרצה שביתת המורים העל יסודיים, ידונו צוותים של משרדי החינוך והאוצר בהוצאת צווי מניעה למורים. בארגון המורים נערכים וכבר החתימו יותר מ-1,000 מורים על מכתבי התפטרות שייכנסו לתוקף אם יוצאו צווי מניעה. מועצת התלמידים הארצית תקיים השבוע הפגנות בניסיון להעיר את הציבור מאדישותו

מחר (יום א') ימלאו 17 יום לשביתת המורים העל-יסודיים ולנוכח הדיבורים על הוצאת צווי מניעה למורים, הכריז הערב ארגון המורים העל-יסודיים כי יותר מ-1,000 מורים חברי הארגון חתמו על מכתבי התפטרות, כך שצווי המניעה יהיו חסרי משמעות. לדברי ארגון המורים: "מורה אקדמאי עם שכר מינימום של 3,800 שקלים ימצא עבודה בשכר טוב יותר. הוצאת צווים אינה מפחידה אותנו". ביום שני תניח סיעת הליכוד הצעת אי-אמון בממשלה על רקע המשבר במערכת החינוך.

 

 

צוותים של משרדי האוצר והחינוך ייפגשו לפני ישיבת הממשלה מחר וידונו, בין השאר, באפשרות לבקש מבית הדין לעבודה להוציא למורים צווי מניעה. במשרד החינוך קראו ליו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, לחזור למו"מ, "שכל מטרתו היא חיזוק מעמד המורה ושיפור מערכת החינוך. ככל שהשביתה מתארכת, הנזק שנגרם לתלמידים הולך וגדל. אם יוחלט להוציא צווי מניעה, זה יהיה אך ורק מתוך רצון למנוע פגיעה בתלמידים בכלל, ובפרט באלה הלומדים לבגרויות החורף המתקרבות".

 

הממונה על השכר באוצר, אלי כהן, המשתתף כנציג האוצר בדיונים עם ארגון המורים העל-יסודיים שיגר הערב מכתב ליו"ר הארגון, רן ארז, ובו תקף אותו על האשמותיו שהאוצר "מושך זמן" במשא ומתן. 

 

לדברי כהן: "בכל הדיונים שהתקיימו עד היום סירבתם לנהל משא ומתן בדבר רפורמה אמיתית במערכת החינוך במגבלות תקציביות נתונות. ניהול משא ומתן בו מצד אחד אתה דורש תוספת חד-פעמית מופרזת לציבור המורים, ללא שינוי כלשהו בעבודת המורים ומצד שני לא מוכן לדון ברפורמה כלשהי, אלא רק ברפורמת 'עוז לתמורה' - הינו ניהול משא ומתן שנידון לכישלון. במצב שכזה אינך מותיר לנו את האופציה כלל להתקדם בדיונים ולחפש אפיקי התקדמות אפשריים".

 

בתגובה אומרים בארגון המורים כי "שרי החינוך והאוצר הוכיחו שאינם מסוגלים להתמודד לבד עם קריסת מערכת החינוך. האחריות לפיתרון מוטלת על ראש הממשלה. בין פגישה עם אברהם גרנט לאבו מאזן, ראוי שימצא זמן גם להצלת מערכת החינוך. אם לא יתערב אולמרט יעלה השבוע קמפיין חוצות המוני תחת הסיסמה 'אולמרט - כישלון גם בחינוך'".

 

רן ארז אמר כי "החזרת מורים לכיתות עם אזיקים על הידיים לא תפתור את בעיית הצפיפות בכיתות, ולא תחזיר שעות לימוד לתלמידים, לא תשפר את שכר המורים ואת מצב מערכת החינוך, כך שהמצב הגרוע יימשך. ניאבק נגד הצווים אם אכן ייצאו בעזרת עורכי הדין הטובים ביותר ואף נפנה לבג"ץ. במקביל, אלפי מורים כבר חתמו על מכתבי התפטרות ולכן ממילא לצווים לא יהיה תוקף".

 

התלמידים יוצאים לרחובות

לנוכח הקיפאון במשא-ומתן, החליטה מועצת התלמידים והנוער הארצית לפתוח השבוע בהפגנות יזומות, במטרה להעיר את הציבור מאדישותו ולתת לבני הנוער במה לזעוק. ביום רביעי הקרוב יקיימו התלמידים הפגנות מקריית שמונה שבצפון ועד לאילת שבדרום, ביותר מ-10 מוקדים שונים. בין היתר יפגינו בצמתים ראשיים. "לא יעלה על הדעת שאנחנו נכנסים לשבוע השלישי של השביתה וראש הממשלה ושר האוצר אפילו לא מוכנים להיפגש עם המורים", אומר ניר קטררו, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית.

 

לדבריו, "חשבנו שיש גבול לציניות. רק בסוף השבוע ציינו את יום הזיכרון להירצחו של יצחק רבין בו דיברו המנהיגים על כך שרבין שם את החינוך בראש סדר העדיפויות ואף לא אחד מהם מוכן להרים את הכפפה ולנהוג כמוהו. מיום רביעי, הנוער ייצא לרחובות. חצי מיליון אזרחים במדינת ישראל לא מקבלים שירות ציבורי ולאיש לא אכפת".

 

קטררו תקף את שתיקת ראש הממשלה: "משאירים את שרת החינוך לבד. האם זה לא מספיק חשוב כדי ששר האוצר או ראש הממשלה יתערבו? מה אנחנו אמורים ללמוד מהתנהלות כזו כדור העתיד של המדינה? לא נשב ונביט במאבק המורים מהצד. מאבקם הוא מאבקנו ובמאבק הזה נעמוד ונפגין כתף לכתף, תלמידים ומורים למען עתיד מערכת החינוך בישראל".

 

השביתה באוניברסיטאות ממשיכה אף היא ותיכנס מחר ליומה השמיני. סגל המרצים הזוטר מתכוון לשבש את הלימודים ביום שלישי כצעד הזדהות עם המרצים הבכירים. 4,500 מרצי הסגל הבכיר משביתים את הלימודים באוניברסיטאות, בשל דרישתם להסכם שכר חדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רן ארז לא עוצר
צילום: הרצל יוסף
מועצת התלמידים מצטרפת. קטררו
צילום: מ.ק.
כיצד תנהג השרה יולי תמיר?
צילום: ירון ברנר
מומלצים