שתף קטע נבחר

זירת הקניות

גז רעיל מהביוב? עיריית כפר סבא: פתחו חלונות

מטרד ריח ליד בית הספר "גולדה" בכפר סבא התברר כמפגע של ממש: בדיקות העלו כי מדובר בגז רעיל מסוג מימן גופרי שעולה ממערכת הביוב באזור. מומחים קבעו כי יש להפעיל מאווררים באולם הספורט כדי למנוע הצטברות גז. העירייה הסתפקה בפתיחת החלונות וטוענת: הגורמים המקצועיים בדקו ואין כל סכנה בריאותית במקום

ריח רע שאפף את אולם הספורט של בית הספר "גולדה" בכפר סבא התברר כגז רעיל. העירייה ביצעה מספר בדיקות במקום וההמלצות היו להפעיל באולם מאווררים שיטהרו את האוויר מהגז הרעיל. ואולם, במקום להפעיל מאווררים הסתפקה העירייה בפתיחת חלונות האולם, והיא טוענת שהגורמים המקצועיים קבעו כי אין כל סכנה בריאותית במקום.

 

אפרת (שם בדוי) ובתה, עברו להתגורר בכפר סבא לפני כחודש וחצי, וקיוו כי המעבר לעיר הירוקה בשרון תשפר את איכות חייהן. זמן קצר לאחר המעבר חשו השתיים בריח רע שאופף את דירתן באופן קבוע. עד מהרה הפך המטרד למפגע של ממש. השתיים החלו סובלות מבחילות, סחרחורות, הקאות, קשיים בנשימה ונדודי שינה קשים. היה להן ברור שמדובר במצב שמצריך בדיקה.

 

אפרת באה לשיחה עם ניסים מליחי, מנהל מחלקת הביוב בעירייה, שסיפר לה שמדובר בתלונה מוכרת שמקורה בדליפת ביוב מבית הספר "גולדה מאיר", הממוקם מספר מטרים מביתה. אפרת לא השתכנעה. "הספקתי בינתיים לגלוש באינטרנט ולערוך מחקר קטן בעצמי, והתעורר אצלי החשד שמדובר בגז רעיל", היא סיפרה.

 

חלפו עוד מספר שבועות, בריאותן של האם ובתה הידרדרה והן פנו לטיפול רפואי. "בטופס השחרור, הרופא ציין כי אנו ככל הנראה סובלות מזיהום סביבתי, ואז החלטתי להמשיך וללחוץ על העירייה", סיפרה אפרת. פניותיה של האם בנושא הצטרפו ללחצים מצד ועד ההורים בבית הספר, שגם הם שמעו תלונות דומות של ילדיהם.

       

ב-8 באוקטובר, בעקבות בקשתו של יהודה הולנדר, מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה, בוצעה בבית הספר סדרת בדיקות לניטור מזהמי אוויר. מתוצאות הבדיקה, שהתקבלו ב-19 בחודש, עולה כי באולם הספורט של בית הספר ישנן כמויות החורגות מהתקן המותר של גז מסוג מימן גופרי, המוגדר כגז רעיל ביותר. בסיכום הדו"ח נכתב כי "אם לא יופעלו מאווררים בספיקה התואמת את נפח האולם לצורך תחלופות אוויר כנדרש, עלולים להצטבר ריכוזי גז מימן החורגים מהתקן הסביבתי".

 

בינתיים פנתה אפרת לעורך דין על מנת שינהל את המגעים מול העירייה. עורך הדין גיא אופיר אומר שגם לאחר הבדיקה ביקש מהעירייה מספר פעמים לקבל את התוצאות, אך לא נענה. אופיר פנה לקבל סיוע מחבר מועצת העיר מטעם "הירוקים" גיא בן גל, שכתב לראש העירייה יהודה בן חמו מכתב חריף בו דרש להביא לידיעת הציבור וחברי המועצה את המידע. "רק אחרי שהופעלו לחצים, גם מצד האופוזיציה בעירייה, פורסמו הממצאים", סיפר עו"ד אופיר.

 

פחות משבוע לאחר הבדיקה הראשונה הוחלט בעירייה על ביצוע בדיקה נוספת, ובעירייה טענו כי בינתיים ביצעו את כל ההמלצות בנוגע לטיפול במפגע. ואולם, בתוצאות הבדיקה השנייה, שהתקבלו ב-24 בחודש, נכתב: "לא נצפתה הפעלה של משיכות האיוורור הקיימות באולם הספורט, אלא רק פתיחת חלונות, זאת בניגוד להמלצותינו מהדו"ח הקודם".

 

תושבי העיר הגרים ליד בית הספר או שילדיהם לומדים בו, מתקוממים. יאיר אברהם, המתגורר ליד בית הספר, מעיד כי הריח הרע עדיין חודר לדירתו בכל שעות היממה. "זוהי הזנחה ממושכת של תשתיות, וכשאנחנו שואלים שאלות קשות אנשי העירייה מגמגמים", הוא אומר. "למרות הבדיקות שנעשו המצב לא השתנה. יש פה צינור ביוב שיש להחליפו כבר תקופה ארוכה, והרושם הוא שמנסים למצוא פתרון קסם ובעצם לטייח את העניין. הרושם הכללי הוא של רשלנות מצד העירייה".

 

חבר המועצה בן גל, מסכים: "לצערי הרב, אוזלת היד של עיריית כפר-סבא שהיתה צריכה להחליף לפני שנים רבות  את צנרת הביוב במתחם בית הספר, היא זו שהביאה לפליטות הגז - המסכן את בריאות התלמידים ותושבי האזור".

 

בעיריית כפר סבא דוחים את הטענות. "לאחר שתי בדיקות מקצועיות וחיצוניות של המשרד להגנת הסביבה, נקבע כי אין כל סכנה בריאותית בבית ספר", נמסר מהעירייה. "ההורים המוטרדים ביקשו חוות דעת נוספת וראש העיר החליט כי העירייה תממן כל בדיקה וכל פעולה שימליצו המומחים".

 

לגבי המאווררים אמרו בעירייה שלוּ היו המאווררים פועלים בזמן הבדיקה (השניה), לא היה נמדד הריכוז על סף החריג שנמדד.

 
ובנוגע לדרישה לתקן את מערכת הביוב אמרו בעירייה: "אין כל קשר בין ריח הביוב לבין הצנרת, שהיא תקינה לחלוטין ואינה מיועדת להחלפה. מטרד הריח נוצר בבריכת ההשתקה הסמוכה לבית הספר. בריכת ההשתקה היא נקודת השפיכה של קו הסניקה, המעביר את הביוב מכיוון צפון לכיוון דרום לעבר מתקן טיהור השפכים. בעיית הריח כאמור ידועה, ובאגף ההנדסה לא חוסכים כל מאמץ כדי להביאה לפתרון בזמן הקרוב ביותר. כאמור, הגורמים המקצועיים ממשרד הגנת הסביבה ומשרד הבריאות קובעים באופן חד-משמעי כי אין כל סכנה בריאותית במקום או חשש לגרימת נזק בריאותי כלשהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין כל סכנה בריאותית במקום. ראש עיריית כפר סבא יהודה בן חמו. ארכיון
מומלצים