שתף קטע נבחר

בפעם השנייה בתוך חודשיים: מחירי הגבינות עלו

מחלבות שטראוס ותנובה העלו את מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח - כמו מעדנים וגבינות לבנות בשיעור של למעלה מ-5%. הסיבה: מחיר החלב הגולמי התייקר. במשרד החקלאות שוקלים להעלות שוב גם את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח

מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח - כמו מעדנים, גבינות לבנות, שוקו, גבינות צהובות איכותיות, ועוד - רשמו בימים האחרונים עלייה חדה, בפעם השניה ברציפות.

 

כך, לדוגמא, הגבינות הלבנות של תנובה התייקרו במהלך השבוע האחרון בשיעור שבין 13%-9%. בחברת שטראוס אומרים כי מחירי הגבינות ומוצרי החלב של החברה שאינם בפיקוח עלו בשיעור ממוצע של 5%, ואילו בתנובה מדווחים על התייקרות ממוצעת של 7%.

 

הסיבה להתייקרויות היא עלייה של 12% במחיר החלב הגולמי שאירעה בתחילת החודש, בפעם השנייה מזה חודשיים. מחירי החלב הגולמי נמצאים בפיקוח משרד החקלאות, אך ארגוני החקלאים והרפתנים לוחצים על הפקידים להעלות אותו ללא הרף, עקב עלייה בעלות הפקת החלב כתוצאה מהתייקרות מחירי הגרעינים שמהם ניזונות הפרות, והדלק והחשמל המשמש את הרפתנים.

 

בשטראוס ובתנובה אומרים כי שתי החברות ספגו את עליית מחיר החלב במלואה במשך שבועיים. עוד אומרים במחלבות כי המוצרים התייקרו בהתאם לשיעור החלב בכל אחד מהם- יותר חלב, יותר התייקרות. 

 

שוקלים להעלות את את החלב והחמאה

במשרד החקלאות שוקלים להעלות בקרוב גם את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח - החלב, האשל, החמאה והגבינה הצהובה האחידה. גם התייקרות מוצרי החלב שבפיקוח אמורה להתבצע בגלל התייקרות החלב הגולמי, כדי שהמחלבות לא יספגו את התייקרות החלב. ההערכה היא שהתייקרות המוצרים שבפיקוח - כמו אלה שאינם בפיקוח - תהיה באזור ה-5%.

 

התייקרות החלב היא חלק מגל התייקרויות עולמי במחירי מוצרי המזון, הנובע מהגאות הכלכלית הפוקדת את הודו ואת סין. מאות מיליוני התושבים של שתי מדינות הענק, שעד כה התקיימו ממזון פשוט שגידלו בחצרות ביתם ואפו בעצמם - עוברים לערים הגדולות ומתחילים לצרוך מזון מעובד מתוצרת תעשייתית ולהעלות את הביקוש העולמי לחיטה, סוכר, תירס ומוצרים נוספים. 

 

בחודשים האחרונים נרשמו גם עליות חדות במחיר הבנזין, הלחם, האיטריות, הממתקים, הביצים, הצעצועים (בגלל התייקרות הפלסטיק), תעריפי החשמל (בגלל הדלק), הנייר ומוצריו, וגם במחירי הירקות והפירות, בגלל שנת השמיטה.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבינה לבנה. עושה לכם את היום?
מומלצים