שתף קטע נבחר

אולם אירועים יפצה אדם שסבל מעישון פסיבי באירוע
בית המשפט לתביעות קטנות בנתניה: אולמי סיגליות יפצו אורח שהוזמן לברית ב-2,500 שקלים, מאחר שהעישון הותר במקום

מאבקם של מתנגדי העישון ממשיך לשאת פירות. אחרי פשרה מתוקשרת בתביעה ייצוגית נגד מסעדת פוקצ'טה הירושלמית, ופיצויים ללקוחות שסבלו מעישון ותבעו בתי קפה ופאבים, הגיע תור אולמות האירועים.

 

בית המשפט לתביעות קטנות בנתניה פסק, כי אדם שביקר בברית שנערכה באולם אירועים "אולמי סיגליות" שבנתניה יחד עם ילדיו, יקבל פיצוי על העישון אליו נחשף, זאת למרות שהחוק אוסר על עישון באולמות אירועים.

 

התובע, שביקש לפצותו ב-7,500 שקלים, טען כי על שולחנות האולם היו פזורות מאפרות, נעדרו שלטים האוסרים על עישון, וכמובן שרבים מהמזומנים עישנו,

"לרבות הצלם מטעם האולם". התובע סיפר כי הוא פנה למלצרית ולמנהל האירוע בקשה לסייע בהפסקת העישון, אך התשובה שקיבל היתה שמותר לעשן.

 

נציגי האולם טענו מנגד כי הוקצה חדר נפרד לעישון ואף הציבה שלטים. אלא שהשופטת, הדס עובדיה, קבעה שבעלי האולם לא הביאו ראיות כגון אלו, בניגוד לתובע שהגיש תמונות המפרסמות את האולם באינטרנט בהן נצפים חוגגים בעודם מעשנים ומאפרות מפוזרות על השולחנות. 

 

השופטת, לפיכך, העדיפה את גרסת התובע וקבעה כי בעלי האולם הפרו את החוק להגבלת עישון במקומות ציבוריים. הפיצוייןם שנקבעו, כאמור, הם 2,500 שקלים ועוד 350 שקלים הוצאות משפט. (תק 002100/07).

 

אולמות רבים מפירים חוק

בעמותת "אוויר נקי", שסייעה לתובע במהלך התביעה בסיוע משפטי, מציינים כי אולמות אירועים רבים ברחבי הארץ מפרים את חובתם שבחוק לתלות שלטי איסור עישון ברחבי האולם וחמור מכך- מעודדים את העישון על ידי הצבת מאפרות על שולחנות הסועדים.

 

החל מהשבעה בנובמבר גם הצבת מאפרות במקום ציבורי תהיה אסורה מכוח חוק. עם זאת, אי אפשר להפריז בחשיבותה של הפסיקה הזו: למרות ההפרות המרובות, מעטים הם אולמות האירועים שנתבעים. הסיבה לכך היא שבעלי האולמות מאיימים שאם ייתבעו, יפנו לבעלי השמחה באירוע אליו הוזמן התובע וידרשו מהם לשלם את הפיצוי, בטענה שזו אחריותם של בעלי השמחה. לכן, פסק הדין הנ"ל הוא פורץ דרך.

 

 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "אולם אירועים יפצה אדם שסבל מעישון פסיבי באירוע"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים