שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הממשלה תממן מחקר על הקשר בין סרטן לזיהום

בדיון בכנסת הוחלט כי משרדי הבריאות והגנת הסביבה יממנו מחקר שיבדוק את הקשר בין תחלואה בסרטן לזיהום סביבתי. ברקע: הממצאים על עליה בתחלואת סרטן באזור באר שבע והוויכוח הסוער בין רשם הסרטן ד"ר ברחנא למועצה התעשייתית רמת חובב. ברחנא: אני רואה בהודעה על המחקר הישג אישי

במרכזו של הוויכוח הסוער שהתעורר על רקע פירסום דו"ח משרד הבריאות בנושא התחלואה בסרטן בחודש שעבר, עמדה השאלה האם ניתן להוכיח קשר סיבתי בין זיהום סביבתי לעליה בתחלואה, והאם העליה בתחלואה שנרשמה בחיפה ובבאר שבע קשורים לגורמים סביבתיים באזור.

 

בדיון משותף שקיימו היום (ב') בכנסת חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה, העבודה והרווחה והבריאות הוחלט כי משרדי הבריאות והגנת הסביבה יממנו במשותף מחקר לבדיקת הקשר השנוי במחלוקת. נציגי המשרדים שנכחו בדיון אמרו כי תקציבו המימון למחקר יעמוד על כ-1.2 מיליון שקלים. בנוסף הוחלט, כי נציגי המשרדים יגישו דו"ח שיפרט מהם המזהמים החמורים ביותר בישראל ומהי שכיחותם באזורים השונים.

 

סמוך לפירסום הדו"ח אמר מחברו, ד"ר מיכה ברחנא, בהופעות בתקשורת כי קיים קשר בין תחלואה בסרטן לזיהום סביבתי, הגם שציין בדו"ח כי מחקרים טרם הוכיחו קשר סיבתי שכזה. ברחנא אף צוטט אז ב-ynet כאומר שזיהום האוויר באזור באר-שבע נעוץ לדעתו במפעלי רמת חובב. "יש שם בריכות אידוי בשטח של כ-5 קילומטרים רבועים. שם לוקחים את הכימיקלים המסרטנים הוודאיים, מכניסים עם מים ונותנים למים להתאדות. הגורמים המסרטנים עולים לאוויר ונופלים באיזשהו מקום. הסיכוי שהם תורמים לתחלואה בבאר שבע הוא מאוד הגיוני".

 

התעקשותו של ברחנא לדבר על הקשר שבין תחלואת סרטן לזיהום סביבתי גרמה לחילופי האשמות חריפים בינו ובין ראש המועצה התעשיתית רמת חובב, גיורא מיוחס. מיוחס שיגר לפני שבועיים מכתב חריף לשר הבריאות, יעקב בן יזרי, בדרישה לנקוט אמצעים כנגד ברחנא בטענה שדבריו משוללים כל יסוד.

 

הישג אישי

את ההחלטה כעת לחקור את הקשר באופן מדעי רואה ברחנא כניצחון אישי. "בשנת 2001 פרסמתי פרסום דומה על הקשר בין תחלואת סרטן וזיהומים סביבתיים, ומאז אני רואה שינוי במודעות ובמוטיבציה לחקור את הנושא", אמר ברחנא. "אני בהחלט רואה בהחלטה לחקור הישג אישי".

 

בעולם בוצעו אמנם מחקרים רבים הבודקים את הקשר בין תחלואה לסביבה, אולם ברחנא אומר כי מחקר עדכני בנוגע למצב בישראל טרם נעשה. "התנאים שלנו שונים ולא כל מחקר שקיים בעולם יכול להיות תקף לגבינו".

 

בהתייחסות לפרשה אמר ברחנא ל-ynet: "לדעתי ראש מועצת רמת חובב עבר את הקו האדום בין ויכוח מקצועי לגיטימי להכפשה אישית שלא משרתת את המטרה. לא ברור לי איזו תועלת הם הפיקו מזה, כי מאז שמם רק הוכפש יותר ורק קישרו עוד יותר את שמם עם מחלת הסרטן".

 

במהלך הדיון אמר יושב ראש הוועדה, ח"כ אופיר פינס: "זוהי הפקרות הזועקת לשמים שיש בכל משרד הבריאות רק חוקר אחד עם תקציב מגוחך של 800 אלף שקלים שעוסק במחקר במחלת הסרטן". פינס אמר כי חובה להקים מרכז לאומי לחקר הסרטן שיתוקצב בלא פחות מ-100 מיליון שקלים. "משרדי האוצר והבריאות עושים צחוק מהמלחמה בסרטן".

 

בנייר עמדה שהפיצה לאחרונה המועצה ברמת חובב נטען כי "ריכוזי החומרים שמקורם רמת חובב, כפי שנמדדו בעיר באר שבע, באלפי בדיקות איכות אוויר פחתו במהלך חמש השנים האחרונות, ביותר מ-90 אחוז. ממצאים מלמדים על ריכוזים הנמוכים מהערכים הסביבתיים המומלצים על ידי ועדת אלמוג, ערכים המקובלים כערכים בטוחים לכל סוגי האוכלוסייה על ידי משרד הבריאות".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש), יושב ראש עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת אמר כי הוא רואה בחומרה את פעילות המועצה התעשייתית רמת חובב נגד עובדי ציבור הממלאים את תפקידם. "תפקידו של השלטון המקומי לא לחפות על המחדלים הקיימים אלא להגן על הציבור מפני מפגעים סביבתיים ובריאותיים, במיוחד באזור באר שבע, ערי גוש דן ואזור מפרץ אילת אשר הוצגו בדו"ח כבעלי תחלואת סרטן גבוהה", דברי חנין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
האם יש קשר לזיהום סביבתי? רמת חובב
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים