שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הערים המובילות בתחלואת סרטן: חיפה, ת"א וב"ש

  דו"ח מדאיג של משרד הבריאות מצביע על שיעורי תחלואת סרטן גבוהים במיוחד בחיפה, תל אביב ובאר שבע – שם נרשמה העלייה המשמעותית ביותר בתחלואה. ההנחה היא כי צפיפות הדיור, זיהום כלי הרכב ומפעלי התעשייה הם שהביאו לריבוי מקרי הסרטן

  בשביל הבריאות, כדאי לעזוב את העיר: דו"ח חדש של משרד הבריאות מצביע על שיעור תחלואה בסרטן גבוה במיוחד בערים חיפה, תל אביב, באר שבע ועכו. הדו"ח, שפורסם הבוקר (א') במסיבת העיתונאים שערכה האגודה למלחמה בסרטן, לרגל שבוע "הקש בדלת" מצביע גם על עלייה מתמדת בשיעור הסרטן בתל אביב.

   

  על פי רישום הסרטן הלאומי קיימים כיום כ-200 אלף חולים ומחלימים ממחלות הסרטן. המדובר בכ-3% מכלל האוכלוסייה בישראל. הדו"ח החדש אותו הציג ד"ר מיכה בר חנא, מנהל רישום הסרטן הלאומי, הציג את המיפוי הגיאוגרפי של הסרטן בישראל, המתייחס לנתונים שנאספו בין השנים 2001 עד תום 2005.

   

  העיר עם הכי הרבה סרטן: חיפה

  מהדו"ח עולה כי שיעור החולים החדשים ביחס לגודל האוכלוסייה בחיפה הוא הגבוה ביותר בישראל: שיעור החולים שם נמצא גבוה ב-122% מהממוצע הארצי. המדובר ב-377 חולי סרטן חדשים על כל 100 אלף תושבים. שיעור החולים בנפת חיפה הינו יציב משנת 1997, עם ירידה קלה של כאחוז בשיעור הגברים החולים.


  אובך בחיפה. העיר המובילה בסרטן

   

  במקום השני בשיעור חולי הסרטן נמצא מחוז תל אביב, שהראה עלייה מתמדת משנת 1997 ואילך, בעיקר בקרב ילידי אירופה ואמריקה, בעוד שבקרב ילידי ישראל חלה ירידה קלה בתחלואה. שיעור החולים במחוז תל אביב נמצא גבוה פי 1.18 מהממוצע הארצי, עם 355 חולי סרטן חדשים על כל 100 אלף תושבים.

   

  באר שבע: העלייה הגדולה ביותר בחולי הסרטן

  במקום השלישי נמצא מחוז באר שבע, אשר עד שנת 2001 הציג שיעורי תחלואה נמוכים מהצפוי. אלא שהחל מ-2005 ועד השנה נצפתה שם העלייה המשמעותית ביותר במספר חולי הסרטן: שיעור החולים עומד על 348 אנשים על כל 100 אלף תושבים. המדובר בשיעור גבוה פי 1.22 מהממוצע הארצי.

   

  במקום הרביעי נמצאת נפת עכו, עם שיעור חולים גבוה פי 1.11 מהממוצע הארצי. המדובר ב-326 חולי סרטן חדשים על כל 100 אלף תושבים. נפת צפת הגיעה למקום החמישי עם שיעור חולי סרטן גבוה פי 1.03 מהממוצע הארצי – 304 חולים על כל 100 אלף תושבים.

   

  שיעור הסרטן הנמוך ביותר: בנפת רמלה

  שיעור הסרטן הנמוך ביותר נמצאה נפת רמלה, שם שיעור הסרטן עמד על 229 חולים לכל 100 אלף תושבים. המדובר בשיעור הנמוך ב-22% מהממוצע הארצי. אזורים נוספים בהם נמצא שיעור תחלואה נמוך בסרטן היו נפת רחובות

  עם שיעור חולים נמוך ב- 19% מהממוצע הארצי, פתח תקווה והשרון עם שיעור תחלואה נמוך בכ-15% מהממוצע הארצי, ובאופן מפתיע – נפת חדרה המצויה בסמוך לארובות תחנת הכוח, עם שיעור תחלואה נמוך ב-17% מהממוצע הארצי.

   

  "שיעור התחלואה הגבוה בחיפה הוא די ברור", אומר ל-ynet ד"ר מיכה בר חנא, שערך את הדו"ח, "התושבים שם מועסקים במפעלים המזהמים, מתגוררים בסמוך אליהם, בעיר צפופה. גם את הממצאים בתל אביב ניתן להסביר בצפיפות ובזיהום האוויר התחבורתי".

   

  הזיהום באזור באר שבע, לדעת בר-חנא, נעוץ במפעלי רמת חובב. "יש שם בריכות אידוי בשטח של כ-5 קילומטרים רבועים", הוא מסביר, "שם לוקחים את הכימיקלים המסרטנים הוודאיים, מכניסים עם מים ונותנים למים להתאדות. הגורמים המסרטנים עולים לאוויר ונופלים באיזשהו מקום. הסיכוי שהם תורמים לתחלואה בבאר שבע הוא מאוד הגיוני".

   

  מבצע הקש בדלת יתקיים השנה ב-15 באוקטובר. במבצע משתתפים אלפי ילדים, תלמידי בתי הספר וחניכי תנועות הנוער. בתרומות שיאספו מממנת האגודה למלחמה בסרטן מחקרים שנועדו למציאת תרופות למחלה, מבצעת פעילויות הסברה, תומכת כספית בחולי סרטן נזקקים, רוכשת מכשירים רפואיים למרכזים הרפואיים לטיפול בחולים, מקימה מחלקות סרטן ומסייעת לילדים חולים בהשלמת חומר לימודים ובהפעלת קייטנות נופש.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוד הכהן
  חיפה. לא כל-כך ירוק כמו שזה נראה
  צילום: דוד הכהן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים