שתף קטע נבחר

זירת הקניות

רמת חובב תוקפת את מחבר דו"ח הסרטן

ראש המועצה התעשיתית רמת חובב כתב מכתב חריף ומפורט לשר הבריאות יעקב בן-יזרי, בו טען כי ד"ר מיכה ברחנא השמיע בכלי התקשורת טענות "משוללות כל יסוד" הקושרות בין העליה בתחלואת הסרטן באזור באר שבע לפעילות ברמת חובב. במועצה אף מאיימים לנקוט נגדו בהליכים משפטיים בגין הוצאת דיבה

ראש המועצה התעשייתית רמת חובב פנה במכתב מפורט וחריף לשר הבריאות יעקב בן-יזרי, בדרישה לנקוט באמצעים נגד רשם הסרטן הלאומי, ד"ר מיכה ברחנא, על רקע דברים שאמר לאחרונה שקשרו בין פעילות המפעלים ברמת חובב לבין התרבות מקרי סרטן באזור באר שבע והנגב.

 

במכתב מפרט ראש המועצה גיורא מיוחס התייחסויות של ברחנא בכלי התקשורת לדו"ח הסרטן שחיבר, בהן ציין כי ריבוי מקרי תחלואה בסרטן באזור באר שבע נובע "אם לא בעיקרו כי אז לפחות בחלקו מזיהום סביבתי". במכתב טוען מיוחס כי ברחנא חרג מהבעת דעתו המקצועית, שירבב לתוך דבריו עובדות לא בדוקות ועמדות אישיות, זרע בהלה בציבור והשחיר את פניה של המועצה, תוך שהוא מצטייר בציבור נציג רשמי של משרד הבריאות. 

 

בין השאר מביא המכתב ציטוט של ברחנא ל-ynet בו אמר כי זיהום האוויר באזור באר שבע נעוץ לדעתו במפעלי רמת חובב. "יש שם בריכות אידוי בשטח של כ-5 קילומטרים רבועים. שם לוקחים את הכימיקלים המסרטנים הוודאיים, מכניסים עם מים ונותנים למים להתאדות. הגורמים המסרטנים עולים לאוויר ונופלים באיזשהו מקום. הסיכוי שהם תורמים לתחלואה בבאר שבע הוא מאוד הגיוני". כמו כן נטען במכתב, כי אמירתו של ברחנא כאילו חלה לאחרונה עליה ברמת זיהום האוויר באזור המועצה, וזו הסיבה לעליה בתחלואה, הינה בגדר הוצאת דיבה.

 

עוד נכתב כי ברחנא הביע לא פעם את עמדתו נגד הכוונה לבנות בצומת הנגב את עיר הבה"דים, ודבריו בהקשר זה לאחרונה נועדו ליצור התנגדות להחלטת הממשלה.

 

מיוחס כותב כי אין בדבריו של ברחנא שמץ של אמת והם משוללים כל יסוד, ותישקל האפשרות להתלונן נגדו בדין הוצאת דיבה. הוא גם מביא מספר רב של נתונים המעידים לטענתו על שיפור באיכות האוויר באזור המועצה, ומעידים על פעילות המועצה למניעת זיהום.

 

ראש המועצה כותב כי אין הוא סבור שעל נציגי רשויות המדינה לשתוק נוכח מחדלים ולא להזהיר את הציבור, אך לדעתו עליהם להקפיד להיצמד לנתונים ועובדות, ולהימנע מפרשנות ויצירת "סערה תקשורתית... תוך ניצול מעמדם". 

 

במכתב דרש מיוחס מבן-יזרי "להעמיד את ד"ר ברחנא על חומרת מעשיו בכל דרך שתראה לו, והכל, על מנת שהנזקים שזה מסב למדינה, כמו גם לציבור הרחב בנגב ולתעשיה ייפסקו". הוא מציין גם כי ברחנא התבטא בניגוד לעמדתו הרשמית של משרד הבריאות, המופיעה גם בטיוטת הדו"ח, לפיה לא נמצא קשר סיבתי מוכח בין העליה בתחלואה בסרטן לבין גורם מזהם כלשהו. 

 

ממשרד הבריאות נמסר כי פניית ראש מועצת רמת חובב התקבלה בלשכת השר והיא בבדיקה. יועץ שר הבריאות מסר עוד: "מדובר בטיוטה של דו"ח שהוגשה להנהלת משרד הבריאות. הנהלת המשרד טרם נתנה את חוות דעתה המקצועית על הדו"ח. בדו"ח הודגש במספר סעיפים כי לא נמצא קשר סיבתי מוכח בין העליה בתחלואה בסרטן לבין גורם מזהם כלשהו, לא ברמת חובב ולא במקומות אחרים".

 

ח"כ דב חנין, יושב ראש עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, אמר שהוא רואה בחומרה את פעילות המועצה התעשייתית רמת חובב נגד עובדי ציבור הממלאים את תפקידם. "ד"ר ברחנא ממלא את חובתו כשהוא מביע עמדה נגד הזיהומים הסביבתיים הקשים בנגב. כדאי מאוד שהתעשיינים ילמדו לעומק את הממצאים ויסיקו מסקנות אמיתיות במקום לתקוף את כותבי דו"ח הסרטן", דברי חנין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
אין קשר סיבתי לסרטן. רמת חובב. ארכיון
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים