שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר: הרופאים בישראל מדוכאים מהעבודה

  סקר של ההסתדרות הרפואית מגלה כי הרופאים לא מרוצים מהשכר ומקריבים את זמן הפנאי והמשפחה לטובת העבודה התובענית. רובם לא ימליצו לילדיהם ללכת בעקבותיהם. המרוצים ביותר מהעבודה: רופאי הילדים

  תשישות הרופאים נותנת את אותותיה: סקר חדש של ההסתדרות הרפואית מגלה כי הרופאים בארץ אינם מוצאים סיפוק מעבודתם. רובם נאלצים להקריב את זמן המשפחה והפנאי לטובת העבודה התובענית וסבורים שהשכר אינו מהווה תגמול הולם להשקעה. רק שליש ימליצו לילדיהם ללכת בעקבותיהם. ממצאי הסקר פורסמו בגליון החדש של כתב העת "זמן הרפואה".

   

  הסקר נערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה בחודש שעבר בהזמנת ההסתדרות הרפואית והקיף 500 רופאים. הסקר הקיף את תחומי החיים האישיים, תנאי העבודה, העומס, גובה השכר, הסיפוק ויחסי רופא חולה.


  שכר נמוך, עומס רב. חיי רופא בישראל (צילום: ויז'ואל/פוטוס) 

   

  הרוב המכריע של הרופאים (87%) בכל תחומי ההתמחות ציינו כי הדבר המספק ביותר בעבודתם הוא היכולת לרפא ולהיטיב עם החולים. רק 8% מהרופאים ציינו גורמים כמו מעמד או הכנסה כנקודות המספקות ביותר בחייהם המקצועיים. 5% ציינו את הסיפוק מהעיסוק במחקר.

   

  רופאים צעירים, בני 30-40, מרוצים פחות מעמיתיהם המבוגרים והמבוססים יותר. הם עובדים קשה וחשים שלא נותר להם די זמן פנוי ולכן נוטים פחות לומר שימליצו לילדיהם לעסוק ברפואה. רק 49% מהרופאים הצעירים ציינו כי הם מרוצים מעבודתם. רק 16% מצליחים ליהנות מזמן איכות בחיק המשפחה, ורק רבע מהרופאים הצעירים ימליצו לילדיהם ללמוד רפואה.

   

  רוב הרופאים (67%) ציינו כי הגורם המפריע להם ביותר בעבודה הוא השכר הנמוך ביחס להשקעתם הרבה. בעיה נוספת עליה מתריעים הרופאים היא העומס הרב של חולים בהם הם נדרשים לטפל. 60% אומרים שהעומס הזה מונע מהם לתת למטופלים את מלוא תשומת הלב.

   

  55% מהרופאים מוטרדים גם מהצורך לעסוק במהלך העבודה במטלות פקידותיות. רופאים כירורגים מתלוננים יותר מאחרים על הצורך לבצע מטלות פקידותיות בנוסף על הפרוצדורות הרפואיות. מבין ההתמחויות שנבדקו, חשים הגינקולוגים והרופאים הפנימאים את השיעור הגבוה ביותר של אי שביעות רצון מעיסוקם. המרוצים ביותר היו רופאי הילדים - 68% מהם דיווחו על שביעות רצון מהעבודה כרופא בישראל.

   

  • הכותב הוא מתמחה ברפואת ילדים וכתב הבריאות של ynet

   

  ד"ר איתי גל הוא מתמחה ברפואת ילדים במרכז הרפואי שיבא
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גם הניירת גורמת לתסכול בעבודה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים