שתף קטע נבחר

הדלק התייקר הלילה בחצות ב-2.7%

עליית מחיר הדלק בארץ - בעקבות התייקרות חדה של הנפט בשוקי העולם. ליטר בנזין 95 אוקטן בעמדת תידלוק עצמי עולה 6.13 שקלים ובנזין 96 אוקטן עולה בעמדת תידלוק עצמי 6.15 שקלים

מחיר הדלק עלה הלילה בחצות ב-2.7% על רקע התייקרות הנפט בשוקי העולם: ליטר בנזין 95 אוקטן עולה מהלילה בעמדת תידלוק בשירות עצמי 6.13 שקלים, וליטר בנזין 96 אוקטן עולה 6.15 שקלים.    

 

עמלת מתדלק עומדת על כ-12 אגורות לליטר. לפיכך ליטר בנזין 95 אוקטן בעמדת מתדלק עולה מהלילה כ-6.25 שקלים, ואילו ליטר בנזין 96 אוקטן עולה 6.27 שקלים.

 

ליטר בנזין 95 אוקטן בעמדת שירות עצמי באילת עולה 5.32 שקלים. ליטר בנזין 96 אוקטן עולה באילת 5.34 שקלים. גם באילת מדובר בהתייקרות של כ-2.7% במחיר הדלק.

 

המחיר הסיטונאי (שער בז"ן) של הסולר לתחבורה עלה הלילה ב-6.23%. מחיר המזוט הכבד עלה ב-14.3%. מחירי המזוט והסולר לתחבורה לצרכן בתחנות הדלק אינם נמצאים בפיקוח, אך ההערכה היא שמחיריהם יעלו בימים הקרובים בהתאם להתייקרות המחיר הסיטונאי. מחיר הסולר להסקה יצא מפיקוח. 

 

הדלק עולה בגלל הנפט

התייקרות הדלק נובעת מעלייה חדה במחירי הנפט הגולמי בעולם, המשפיעה ישירות על מחירי התזקיקים. מחיר הדלק נמצא בפיקוח פקידי מינהל הדלק של משרד התשתיות, הקובעים אותו לפי ממוצע מחירי הדלק בשוק החופשי בצרפת ובאיטליה בחמשת ימי העבודה האחרונים של החודש. מחירי הדלק באירופה מושפעים ישירות ממחיר הנפט, והעלייה הנוכחית נובעת כאמור מהתייקרות הנפט.

 

מחיר הנפט זינק הלילה לשיא של 94.50 דולר לחבית. 

 

עד להפרטת בתי הזיקוק לנפט בשנה האחרונה, פיקחה הממשלה גם על המחיר הסיטונאי של הבנזין ("שער בז"ן"). לאחר שמחירי הבנזין הסיטונאיים יצאו מפיקוח הם רשמו עלייה חדה - בעיקר בשל העובדה שפז רכשה את בית הזיקוק באשדוד - וכיום הבנזין המקומי יקר בהרבה מהמחיר המיובא.

 

לאחרונה התארגנו חברות הדלק סונול, דלק ודור אלון, וביקשו מהממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, לאפשר להן לייבא דלק במשותף כדי להוזיל את עלות הדלק. במשרד התשתיות מתלבטים אם להחזיר את הפיקוח על המחיר הסיטונאי - כפי שרצוי לצרכן - או להיענות ללחצי חברות הדלק ולהסיר את הפיקוח כליל, מה שיביא, כנראה, להתייקרות חדה מאוד של הדלק לצרכן.


פורסם לראשונה 31/10/2007 09:13

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרסום ידיות תדלוק תחנות דלק
מומלצים