שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עיטור כבוד נשיאותי לסופרת הרפר לי

  הנשיא בוש יעניק למחברת "אל תיגע בזמיר" את מדלית החירות הנשיאותית, אחד העיטורים הגבוהים ביותר בארצות הברית, על תרומתה למאבק באי השוויון הגזעי באמריקה

  נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש יעניק לסופרת הרפר לי, מחברת "אל תיגע בזמיר", את מדליית החירות הנשיאותית, כך כותב עיתון "הגארדיאן". לא ברור עדין אם אחת מכוכבי הספרות הנחבאות אל הכלים בעולם תהנה מקבלת העיטור הגבוה ביותר באמריקה, ואחד המפורסמים בהם ותיקח חלק באירוע. 

   

  בנימוקים להענקת העיטור נכתב כי הסופרת זכתה בכבוד על שום: "תרומה יוצאת מגדר הרגיל למסורת הספרות האמריקאית. ברגע מכריע בהיסטוריה שלנו, ספרה היפהפה 'אל תיגע בזמיר' סייע לאומה להתמקד במאבק הסוער על שוויון".

   

  ספרה הקלאסי של לי מ-1960 מספר על אדם שחור שמואשם על לא עוול בכפו באונס של אישה לבנה בגלל דעות קדומות על רקע גזעני. הספר מסופר מנקודת מבטה של נערה לבנה שאביה הוא סנגורו של הנאשם. הרומן מתרחש באלבמה ומתבסס על חוויות מילדותה של הסופרת בדרום ארצות הברית. למרות שהתעקשה כי הספר אינו אוטוביוגרפי, הודתה לי כי דמותה של המספרת מבוססת במידה כלשהי עליה עצמה, כותב "הגארדיאן".

   

  הרפר לי נולדה במונרוויל ב-1926 בתקופה של הפרדה גזעית נוקשה. היא היתה תולעת ספרים שעברה לניו יורק בנחישות להיות סופרת, והצליחה מיד עם הספר "אל תגיע בזמיר", שהיה לרב מכר וזיכה אותה בפרס פוליצר. הספר גם עובד לסרט מצליח בכיכובו של גרגורי פק.

   

  מעורערת מהיקף הביקורת והפופלריות שהספר זכה להם, נעלמה אז לי מעין הציבור, הפסיקה להתראיין לפני כ-40 שנה, ולהוציא סקירה של ספר היסטוריה על אלבמה ב-1983 לא פרסמה שום טקסט משמעותי בארבעת העשורים האחרונים, כותב "הגארדיאן". עם זאת, היא הגיחה לרגע בשנה שעברה, כאשר התגלה כי במשך חמש שנים היא השתתפה בסתר בטקס שהתקיים באוניברסיטה באלבמה ובו הוענקו פרסים לתלמידי תיכון שכתבו חיבורים בהשראת ספרה. היא העניקה אז ראיון יחיד ל"ניו יורק טיימס", ובו דיברה רק על הסטודנטים ועל תחרות כתיבת החיבורים. התמונה שהצטיירה מהראיון היא של אישה מבוגרת, שנונה ומלאת חיים ששמחה לפטפט עם הסטודנטים, לחתום על ספרים ולהצטלם.

   

  לא רק באמריקה

  את הספר "אל תיגע בזמיר" מלמדים היום ביותר מ-70% מבתי הספר בארצות הברית, כותב "הגארדיאן", אך הפופולריות שלו אינה מוגבלת לאמריקה בלבד. בסקר שנערך ביום הספר העולמי בידי המועצה למוזיאונים, ספריות וארכיונים באנגליה (MLA), ובו נשאלו ספרנים ברחבי המדינה "איזה ספר צריך לקרוא כל אדם מבוגר לפני מותו?" הגיע ספרה של לי לראש הרשימה.

   

  אם תשתתף בטקס, תוענק המדליה ללי בבית הלבן ב-5 בנובמבר. לצידה תוענק המדליה השנה גם לחתן פרס נובל לכלכלה ב-1992 גרי בקר, למוביל פרויקט הגנום האנושי פרנסיס קולינס, למנהיג זכויות האדם בארצות הברית בנג'מין הוקס וליושב ראש ועדת החוץ של הבית הלבן לשעבר, הנרי הייד.

   

  מדיילת החירות נוסדה בידי הנשיא טרומן ב-1945 כדי להוקיר אזרחים על מאמציהם בזמן מלחמת העולם השנייה. מסורת חלוקתו חודשה ב-1963 בידי הנשיא קנדי כהוקרה על שירות יוצא דופן למדינה. המדליה מוענקת למי שתרמו תרומה יוצאת מגדר הרגיל לביטחון או לאינטרסים הלאומיים של ארצות הברית, לשלום עולמי, לתרבות או למפעלים פרטיים וציבוריים אחרים. בין הזוכים במדליה בעבר: העיתונאים וולטר קרונקייט ואדוארד מורו, נתן שרנסקי, נלסון מנדלה והאם תרזה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "אל תיגע בזמיר". נכתב ברגע מכריע
  עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים