שתף קטע נבחר

סוכנות הגרעין: נדרש עוד מידע על האתר בסוריה

הסוכנות לאנרגיה אטומית ביקשה הסברים מסוריה על המבנה הדומה לכור גרעיני מצפון קוריאה, אך בדמשק לא השיבו לפנייה. דיפלומט בווינה אמר כי בלי מידע נוסף אי אפשר יהיה לקבוע מה היה יעדו של המבנה המרובע

בדיקת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם, בכל הנוגע לחשד שסוריה הפעילה בחשאי מתקן גרעיני שהופצץ על-ידי ישראל, עשויה להסתיים ללא תוצאות אם לא יועבר מידע נוסף מלבד תצלומי הלוויין. כך מסר היום (ד') דיפלומט בווינה.

 

מומחים במערב אומרים כי מתצלומים של המתקן - שצולמו לפני התקיפה הישראלית הסודית ב-6 בספמבר - נראה מבנה גבוה ורבוע, שמזכיר בצורתו את סוג המבנים שמאכלסים כורים גרעיניים. בסוריה הכחישו כי מדובר בכור גרעיני. הסורים אמרו כי הם לא מסתירים דבר מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם.

 

הסוכנות לאנרגיה אטומית ביקשה הסברים מסוריה על המבנה, בדמשק לא השיבו לפנייה. הדיפלומט בווינה אמר כי מהתמונות עצמן אי אפשר להסיק מסקנות. "אם סוכנות הגרעין תקבל ראיות אמינות ממישהו על הפעילות המצב יהיה שונה. ממבנה גבוה ומרובע לא ניתן להסיק שמדובר באתר גרעיני". 

 

דיפלומטים בווינה אמרו כי הם לא פוסלים את האפשרות לשלוח פקחים לאתר שהותקף בסוריה, כדי לקחת דגימות. מהדגימות יהיה ניתן לבדוק האם היו חומרים גרעיניים במקום. עם זאת מקווים בסוכנות לאנרגיה אטומית כי סוריה תבהיר קודם לכן למה שימש המתקן.

 

ביום ראשון אמר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, כי על ישראל לספק לסוכנות מידע לגבי האתר שתקפה, בו פעל, על פי פרסומים שונים, כור גרעיני. הוא הוסיף כי "ישראל עשתה דין לעצמה".

 

מתצלומים של המתקן - שצולמו לפני התקיפה הישראלית הסודית ב-6 בספמבר - נראה מבנה גבוה ורבוע, שמזכיר בצורתו את סוג המבנים שמאכלסים כורים גרעיניים. דיוויד אולברייט ופול ברנן, מומחים אמריקנים מהמכון למדע וביטחון בינלאומי (ISIS) העוקב אחרי נשק גרעיני והפצת חומר גרעיני בעולם, מסרו ל"וושינגטון פוסט" כי בתצלומים גם נראה מתקן שעשוי להיות תחנת שאיבת מים, שנועדה לקירור הכור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילומי אוויר של המתקן בסוריה
מומלצים