שתף קטע נבחר

הרבנות הסמיכה מחליפים ל"סרבני היתר מכירה"

בג"ץ חייב את הרבנות הראשית להעניק תעודות כשרות על-פי היתר מכירה בכל הארץ. היום הסמיכה מועצת הרבנות חמישה רבנים לחתום על התעודות במקום רבני הערים סרבני החתימה. בצהר מברכים "ומקווים כי המגמה תהפוך את המערך החדש שהקמנו למיותר"

שמונה ימים אחרי הכרעת בג"ץ בעניינה, מילאה היום (ה') מועצת הרבנות הראשית אחר הפסיקה והסמיכה חמישה רבנים להעניק תעודות כשרות על פי היתר המכירה ביישובים בהם הרבנים המקומיים מסרבים לעשות כן. הרבנים שנבחרו לחתום על התעודות הם רבה של חיפה הרב שאר יישוב הכהן, רב העיר קרית שמונה הרב צפניה דרורי, רב המועצה האזורית מטה יהודה הרב יוסף אראל, רבה של חולון הרב אברהם יוסף ורב היישוב קריית ארבע הרב דב ליאור.

 

על פי החלטת המועצה יפתור כל אחד מהרבנים את הבעיה ביישובים הסמוכים אליו. במקרים בהם לא יינתנו תעודות הכשרות במקומות שלא הוסמכו הרבנים - יובא העניין שוב להכרעת מועצת הרבנות הראשית. בנוסף קבעו היום חברי המועצה קריטריונים ברורים בעניין, זאת כדי למנוע פגיעה בסמכות ה"מרא דאתרא" בעניינים נוספים שאינם קשורים לשמיטה. עם זאת, מחו הרבנים בדיון על התערבות בג"ץ ותקפו את הארגונים ש"ניצלו את המשבר כדי להתנגח ברבנות הראשית גם במחיר של חילול השם ופנייה לערכאות".

 

מארגון רבני צהר נמסר בתגובה להחלטה: "אנו מביעים שביעות רצון מהתעשתות הרבנות הראשית ומהמגמה שנראית כמו חזרה לממלכתיות. נמשיך בהפעלת מערך ההשגחה בתקופה הקרובה כדי לוודא שאכן כל בעל עסק שמעוניין בכשרות על פי היתר המכירה אכן יקבל אותה. לא הקמנו רבנות אלטרנטיבית, ולכן נשמח אם הרבנות הראשית תמלא את תפקידה ותהפוך את המערך שהקמנו למיותר".

 

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מנחם בן ששון, בירך על החלטת מועצת הרבנות הראשית שמצאה את הפיתרון למשבר. עם זאת אמר בן ששון כי "הכנסת צריכה להמשיך בחיפוש אחר פתרון חקיקתי כדי שמכשולים שנאלצנו לעבור בשנת השמיטה הזו לא יישנו בעתיד". יו"ר ועדת החוקה מקדם בימים אלה שינוי בחוק הכשרות שיאפשר לכל רב עיר להעניק תעודות כשרות גם בערים אחרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בג"ץ. עורר את הטלטלה
צילום: חיים צח
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
הרב דרורי. היתר מכירה
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
מומלצים