שתף קטע נבחר

רייס תציע: בוררות אמריקנית ליישום מפת הדרכים

מזכירת המדינה האמריקנית תבלה את היומיים הקרובים בדילוגים בין ירושלים לרמאללה, בניסיון לגבש הצהרה ישראלית-פלסטינית לקראת ועידת השלום באנאפוליס. היא צפויה להציע נוסחת גישור חדשה בין הצדדים

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, מגיעה לישראל למאמץ גישור נוסף שנועד לסגור את הפערים בין ישראל והפלסטינים לקראת ועידת באנאפוליס. רייס תנסה לתמרן בין דרישת ישראל לביטחון לדרישה הפלסטינית לאופק מדיני במטרה לנקוב בתאריך רשמי לוועידת הפסגה. כעת מסתמן שהוועידה תכונס בשבוע האחרון של החודש, לאחר חופשת חג ההודיה.

 

סגן נשיא ארצות הברית, דיק צ'ייני, אישר אתמול כי הוועידה תתקיים בסוף החודש. צ'ייני הבהיר כי "יש עבודה רבה לעשות כדי להכין את התשתית לאנאפוליס", אבל הביע ביטחון שהוועידה אכן תתקיים.

 

עוזר מזכירת המדינה לענייני המזרח התיכון, דייויד וולש, הנמצא בישראל כהכנה לביקור של רייס, הציג לצדדים את נוסחת הגישור החדשה שמציע הממשל האמריקני. לפי נוסחה זו, ארה"ב תהיה הבוררת בין ישראל לרשות הפלסטינית והיא זו שתקבע אם מולאו התנאים הביטחונים בהתאם ל"מפת הדרכים".

 

ממשל בוש מודע לחולשת שני המנהיגים - ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן) - אך עדיין מעוניין שהוועידה תתקיים בהתאם למתווה שהבטיח הנשיא, ג'ורג' בוש, ושבעקבותיה לא תחול הידרדרות במצב. בוושינגטון הנמיכו ציפיות לקראת וועידת אנאפוליס ומקווים שתהיה לכל הפחות נקודת התחלה לתהליך שלום.

 

דווקא בגלל רצון זה להצית מחדש את תהליך השלום, החליטה ארה"ב לרדת מהעץ הגבוה שהוא עיסוק בנושאי הליבה: גבולות, ירושלים, פליטים ומים. נושאים אלה רק יוזכרו בהצהרת אנאפוליס, שתדבר על השלב הראשון של "מפת הדרכים". שלב זה הדורש מהפלסטינים לפרק את תשתיות הטרור ומישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולפרק מאחזים בלתי-חוקיים.

 

הפלסטינים חותרים להכרה בינלאומית

ביקורה של מזכירת המדינה האמריקנית בישראל נועד לדרבן את הצדדים להסכים על הנוסח להצהרה משותפת, אבל כעת מתברר כי אין בכוונת רייס ללחוץ יותר מדי על המנהיגים. זאת, על מנת שלא להביא לקריסת התהליך.

 

מחר ומחרתיים תדלג רייס בין ירושלים לרמאללה בניסיון לקרב את עמדות הצדדים לקראת הכנת ההצהרה המשותפת בוועידה, שבה יתחייבו הצדדים לכונן מדינה פלסטינית עתידית ולהכיר בקיום מדינת ישראל. העמדה האמריקנית קרובה יותר לעמדת ישראל, המעוניינת לפרסם באנאפוליס מסמך הצהרתי בלבד בנוגע ל"אופק המדיני הפלסטיני", ולא לשרטט לוחות זמנים להקמת המדינה העתידית.

 

עוד נודע כי הפלסטינים חותרים לזכות בהכרה בינלאומית בהצהרת אנאפוליס, ייתכן שבאמצעות אישורה במועצת הביטחון של האו"ם והפיכתה לחלק בלתי נפרד מההחלטות הקודמות של המועצה. בדרך זו יוכל אבו מאזן להציג לפלסטינים הישג בינלאומי מלבד השתתפות בוועידה חסרת תוצאות. אם נוסח ההצהרה יהיה נוח לישראל, לא מן הנמנע שגם ישראל תרצה להפוך את המסמך להחלטה חדשה של מועצת הבטחון בנוגע לשלום במזרח התיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס. מסע דילוגים
צילום: איי פי
אולמרט ואבו מאזן. חולשה
צילום: עמוס בן גרשום
מומלצים