שתף קטע נבחר

בייניש ניסתה לשכנע שרים בנושא "עוקף בג"ץ"

ועדת השרים לחקיקה דחתה בשבועיים את ההחלטה בהצעת שר המשפטים בנוגע להגבלת כוחו של בג"ץ לפסול חוקים. ל-ynet נודע כי נשיאת העליון, בייניש, שוחחה עם שרים וחברי כנסת, בניסיון לשכנעם לתמוך בעמדתה. השר פרידמן זעם: "בית המשפט העליון מתערב בהליכי חקיקה"

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בשבועיים את ההחלטה בהצעת החוק של שר המשפטים, דניאל פרידמן, בנוגע להגבלת כוחו של בג"ץ לפסול חוקים שאושרו בכנסת. ל-ynet נודע כי במהלך הדיון עלה כי נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, שוחחה עם חברי כנסת ממפלגת העבודה ועם כמה שרים, קודם לדיון.

 

 

על פי הצעת החוק "תיקון - ביקורת שיפוטית על תוקפם של חוקים", הכנסת תוכל להצביע מחדש

על חוק שנפסל בידי בית המשפט העליון ולהותיר אותו על כנו. בחלוף חמש שנים יוסיף החוק לעמוד בתוקפו, אלא אם כן יחליט בית המשפט מחדש על ביטול החוק. אז תוכל הכנסת לחדש שוב את תוקף החוק באותה הדרך.

 

השר פרידמן הגיב בזעם כששמע כי הנשיאה התערבה בהליכים שאין לה סמכות להתערב בהם ואמר לשר יצחק (בוז'י) הרצוג, שהתנגד להצעת החוק כי "בית המשפט העליון יוצא נגד ומתערב בהליכי חקיקה". השר הרצוג השיב לו: "לא שיתפו אותה, כך היא אמרה". פרידמן השיב: "משתפים אותך בפסקי דין? רוצה להביא אותה לוועדת השרים?".

  

במהלך הדיון התלהטו הרוחות בחדר הוועדה. שר המשפטים אמר: "זה מצב של מדינה בתוך מדינה. בית המשפט מעל הכול, הפרקליטות ובית המשפט עצמאיים לחלוטין הם לא אחראים כלפי אף אחד, אולי אחד כלפי השני". עוד אמר השר כי "הכנסת כבולה מול בג"ץ, מדברים על איזון ובלימה וצריך שיהיה איזון ובלימה גם לעליון, כי הוא היחיד שאין לו הגבלה. הצעת החוק מציעה שהמילה האחרונה תהיה שמורה לכנסת".

  

"האם בג"ץ שיתף אותנו בפסיקה על עוטף עזה?"

השר פרידמן שאל במהלך הדיון: "האם היינו שותפים לפסיקה בנושא עוטף עזה?". השר תקף את מעורבות העליון, ש"הפך למעורב בהליכי חקיקה, מוציא הודעה לעיתונות בנושא". פרידמן אמר כי כשם שהשופטים לא משתפים את הכנסת בפסקי דין - אין לשתף את העליון בהליכי חקיקה.

 

השרה רוחמה אברהם אמרה בדיון כי היא מתנגדת לפרוץ את ההסכמים הקואליציוניים: "ברור שיש להסדיר את הנושא, אבל צריך לעשות זאת רק לאחר דיון ממצה בסיעות". כאמור, התקבלה הצעתה של השרה רוחמה אברהם והדיון נדחה בשבועיים.

   

השר פרידמן ממשיך ביוזמות החקיקה והרפורמות שהוא מנסה להוביל במערכת המשפט. רק לפני כמה ימים הורה להשלים הצעת חוק, שיגביל את משך החקירה האפשרי, כדי למנוע סחבת ועינויי דין. שר המשפטים הורה למחלקת ייעוץ וחקיקה במשרדו להביא בפניו בתוך שבוע נוסח להצעת חוק בעניין הגבלת משך החקירה.

 

בתום דיון ממושך, שהתקיים בנושא בוועדת השרים, סוכם כי בשבועיים הקרובים ייפגשו פרידמן, השר לביטחון פנים אבי דיכטר ונציגי הדרגים המקצועיים במשרדים הללו, כדי לדון במפורט בהצעת החוק שהגיש ח"כ דב חנין מחד"ש בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בייניש. מתערבת?
צילום: גיל יוחנן
פרידמן. זעם
צילום: ירון ברנר
מומלצים