שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לבני: ביטחון ישראל - תנאי להתקדמות במו"מ
  לדברי שרת החוץ נושא ביטחון ישראל וההתקדמות במשא ומתן הוא סלע המחלוקת בין צוות המשא ומתן הישראלי. לבני תציג את העמדה הישראלית בכנס ה"יורומד" של האיחוד האירופי, בו ישתתפו גם שרי החוץ של סוריה, לבנון ומצרים

  לאחר שחזרה מסין, תצא שרת החוץ ציפי לבני לליסבון שם יתקיים מפגש של 27 שרי חוץ מאירופה ושרי חוץ נוספים מסוריה, לבנון, מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית. לבני צפויה להבהיר במפגש כי "הביטחון הישראלי הוא תנאי לכל התקדמות להקמת מדינה פלסטינית. זהו סלע המחלוקת הנוכחי בינינו לבין הפלסטינים בדרך לכתיבת הצהרה משותפת באנאפוליס".

   

  מחר (יום ב') תצא לבני לכנס ה"יורומד" של האיחוד האירופי, שייערך בפורטוגל, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. נושא ביטחון ישראל וההתקדמות במשא ומתן הוא סלע המחלוקת בין צוות המשא ומתן הישראלי, בראשות לבני, והצוות הפלסטיני בראשות אבו-עלא.

   

  ישראל מבקשת שהפלסטינים יעמדו בהצהרה באנאפוליס על יישום שלב א' של מפת הדרכים, הכולל התחייבות פלסטינית למלחמה בטרור. "למרות שמבחינת הדיון בסוגיות הליבה כבר עברנו לשלב השני והשלישי במפת הדרכים, הרי שבלי הבטחת הביטחון לישראל, לא נגיע ליישום", תאמר לבני בפורטוגל.

   

  גם בשנה שעברה השתתפה לבני בכנס זה, שמטרתו קידום מיזמים אזוריים, המשותפים למדינות האיחוד ולמדינות שכנות במזרח התיכון. במסגרת הכנס תיערך מחר ארוחת ערב של שרי החוץ, שתיוחד למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

   

  שרת החוץ צפויה להיפגש עם רבים משרי החוץ האירופיים ועם כמה משרי החוץ מהמדינות המתונות במזרח התיכון, בפגישות בארבע עיניים. במפגשים אלה תדגיש לבני את מחוייבות ישראל למפת הדרכים, אשר תהא בסיס להצהרת אנאפוליס. לבני צפויה לומר, למי שיתבע ממנה את מחויבות ישראל, שהיא נכונה לפנות מאחזים בלתי חוקיים. "ישראל מוכנה לעמוד בכל המחויבויות שלה. העניין הוא עם הצד הפלסטיני, שעליו לעמוד במחויבות לביטחון והפסקת הטרור".

   

  הועידה - כנראה בסוף נובמבר

  לבני עתידה להדגיש שם את תביעות ישראל מהצד הפלסטיני. היא צפויה לדבר שם גם על בידול הקיצונים במזרח התיכון, בין היתר באמצעות התהליך המדיני עם הפלסטינים.

   

  שרת החוץ צפויה לדבר גם על כך שישראל אינה מוכנה בשלב זה לדבר על לוחות זמנים לסיום המשא ומתן וליישומו. זאת כדי למנוע תסכולים, אשר יעודדו טרור נוסף. בירושלים מבהירים שלוחות הזמנים ייגזרו מהתקדמות במשא ומתן, אם אכן יגיעו ישראל והפלסטינים להסכמות הצפויות בוועידת אנאפוליס. לבני תדגיש בכנס שבשלב זה נראה שוועידת אנאפוליס תתקיים במועד המתוכנן, בסוף חודש נובמבר, למרות שעדיין לא נקבע תאריך.

   

  כמו כן תאמר השרה, שהרכב המשתתפים ומועד ועדית השלום תלויים במארחים האמריקנים. בלשכתה של לבני הבהירו ששרת החוץ תפעל לקבלת גיבוי אירופי לעמדות ישראל במשא ומתן מול הפלסטינים. זאת כחלק מההכנות לאנאפוליס.

   

  בנוסף מבקשת שרת החוץ לקדם שני מיזמים עיקריים, הראשון הוא פרוייקט שיתוף פעולה עם אירופה בנושא חינוך והשכלה גבוהה, והשני שיתוף פעולה בנושא אסונות טבע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: משרד החוץ
  לבני. יש תנאים להתקדמות
  צילום: משרד החוץ
  מומלצים