שתף קטע נבחר

סעודיה: כייס הורשע בגניבה - וידו נקטעה

הרשויות בסעודיה קטעו את יד-ימינו של צעיר מצרי שהורשע בעבירות של גניבה. אמנם מדובר בגזר דין המותר לפי החוק הסעודי, אך בתי המשפט נוהגים ליישם אותו רק במקרים נדירים. גורמים בממלכה הערבית מציינים כי ההחלטה ככל הנראה נועדה לשמש כהתרעה בעקבות עלייה ברמת הפשיעה.

 

בית המשפט הסעודי הרשיע את עמרו נאצר, אזרח מצרים, בגניבה לאחר שנתפס בעודו מכייס ארנקים במסגד הגדול בעיר הקדושה מכה. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה דיווחה היום (ב') כי הרשויות החליטו למצות את חומרת הדין עם הנאשם, ולכן הורו על קטיעת יד ימינו.

 

ארגון זכויות אדם אמריקני אמר היום כי החוק הקובע כי יש לקטוע ידיי גנבים מיושם לעיתים רחוקות, וככל הידוע מדובר במקרה הראשון שבוצע בסעודיה בשנים האחרונות.

 

החוק הסעודי כולל כמה סעיפים השאובים מההלכה המוסלמית - בהם הוצאות להורג של רוצחים, אנסים, סוחרי סמים ושודדים, בדרך כלל בעריפת ראש פומבית. לפי אומדנים לא רשמיים, לפחות 120 בני אדם הוצאו להורג בעריפת ראש בשנה האחרונה, ביניהם שתי נשים. רק בשבוע שעבר הוצאו להורג חמישה אזרחים שהורשעו באונס וברצח של ילד.

 

ארגוני זכויות אדם מדווחים על גידול במספר ההוצאות להורג בעריפת ראש בשנה הנוכחית. לשם השוואה, ב-2006 נערפו ראשיהם של 38 בני אדם בסעודיה - מספר הנמוך פי 3 מזה שנרשם השנה. בשבוע שעבר נערף ראשו של אזרח מצרי שהואשם ב"כישוף, ניאוף וחילול כבוד הקוראן". העבירה האחרונה התייחסה לעובדה שהאיש הניח את הספר הקדוש בחדר השירותים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כריתה כאמצעי הרתעה. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים