שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המפעל של פולני

  בערב מחווה שייערך החודש בצוותא יוענק פרס מפעל חיים לנעמי פולני, האמא של הלהקות הצבאיות ומי שחותמה לא נפקד מהרכבים גדולים כמו "התרנגולים", "הגשש החיוור" ומעשרות שירים שהיו לאבני דרך בתרבות הישראלית הנבנית. באמת שהגיע הזמן

  קשה להגזים בחשיבות תרומתה של נעמי פולני - זמרת, במאית, מעבדת והאמא של הלהקות הצבאיות - להתרקמותה של התרבות הישראלית ולמסורת הבמה והבידור שיצרה יש מאין. בגיל 80, אחרי שמסלול חייה הוביל אותה מכוכבות בלהקות הפלמ"ח והצ'יזבטרון לבמת תיאטרון הקאמרי ומשם להקמת הלהקות הצבאיות וייסודה של להקת התרנגולים, תזכה פולני החודש בפרס הוקרה מיוחד מטעם אקו"ם על פועלה.

   

  "החלטנו להעניק לנעמי פולני פרס מיוחד על מפעל חייה בהחלטה שהתקבלה פה אחד בדירקטוריון", אומר מנכ"ל אקו"ם יוריק בן דוד, "במדינת ישראל יש נוהג מגונה לפאר ולהלל אנשים אחרי מותם. אנחנו חושבים שראוי לומר לסוג כזה של נפילים תודה בעודם בחיים.

   

  "תרומתה של נעמי פולני לתרבות הישראלית בכלל ולזמר העברי בפרט ייחודית ולא תסולא בפז. נכון שעל השירים שהעמידה שמה אינו חתום, אך כל שורה בהם וכל תו מלווים בחותמה האישי. תרומתה לתהליך היצירה ממשי. היא צבעה את הלחן, המילים והעיבודים הקוליים המצוינים של שירים מאת חפר, וילנסקי וארגוב, בצבעים המיוחדים שלה. היו לה הברקות מוזיקליות ותיאטרליות שהפכו את השירים למה שהם.


  "מה אני, מפעל לגרביים?", פולני שמחה ומוחה (איור: טל אביב)

   

  "בנוסף לכך נעמי פולני, שהעמידה את השירים על הבמה, היתה במובן מסוים ה'קליפאית' הראשונה במדינת ישראל. אף אחד לפניה לא עשה את זה. היא לקחה את חומר הגלם המוזיקלי, עטפה אותו במעטפת ויזואלית והגישה סוג של קליפ שהוא מיני קונצרט".

   

  בן דוד מדגיש כי בלעדי פולני לא היו קיימים "הגשש החיוור", "החמציצים", או שירי מפתח רבים מתוך הזיכרון הקולקטיבי הישראלי בהם "הכל זהב", "ערב במסחה", "שיר השכונה" ו"פנס בודד".

   

  "האמת ששמחתי מאוד"

  פולני, חובבת קטנה מאוד של תקשורת, עושה מחווה של רצון טוב שמעידה יותר מכל על ההתרגשות. "עדיין לא הודיעו לי באופן רשמי על הפרס", היא אומרת, "רק אתמול נודע לי שהתרחשה המולה ופעילות שכזו לטובת הפרס. הפתיעו אותי, בכלל לא ידעתי שזה על הכוונת".

   

  בינה לבינה היא מודה: "האמת ששמחתי מאוד. זו הפתעה נחמדה". קצת פחות היא חובבת את המונח "מפעל חיים". לדידה ניתן היה למצוא לאירוע כותרת טובה יותר. פולני כמו פולני לא מפסיקה להצחיק גם כשהיא מכוונת רצינות גמורה לדבריה. "זו הגדרה לא מוצלחת, ראי מעוות למציאות שלא משקף דבר", היא אומרת ותוהה, "מה אני? מנהלת מפעל לגרביים?"

   

  הפרס המיוחד, בסכום 10,000 שקל, יוענק לפולני על ידי יו"ר אקו"ם יענקלה רוטבליט במופע מחווה מיוחד שיערך לכבודה ביום ג' (13 בנובמבר) באולם צוותא בתל אביב. במופע, יוזמה של בועז פייפר, ישתתפו בין היתר אחינועם ניני וגיל דור, עדנה גורן וקובי רכט, יורם טהרלב, מיטל טרבלסי, קרן הדר, מרינה מקסימיליאן בלומין, ליאור ויותם ייני, אורית פלג ואלה רוזנר.

   

  "המופע, משיריו של סשה ארגוב, מוקדש באהבה לנעמי פולני", אומר

  פייפר, "שיתוף הפעולה בינה לבין סשה ארגוב בשנות החמישים יצר סגנון בימתי חדש בארץ ומכאן החיבור טבעי. נפתח את המופע בשיר 'פנס בודד' מאת חיים גורי ויוסף דר ללחן של ארגוב כמחווה לישראל פוליאקוב, שלמעשה החל את דרכו בהדרכתה של נעמי בלהקת התרנגולים".

   

  במהלך האירוע יוענק לפולני פרס מטעם צוותא שהכתירה את פולני כ"יקירת צוותא" לצד קריקטורה צבעונית שהוזמנה במיוחד לרגל האירוע אצל המאייר טל אביב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פולני. זה הזמן להודות לה
  צילום: אלעד גרשגורן
  לאתר ההטבות
  מומלצים