שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משרד החוץ: אל-בראדעי מכשיל הטיפול באיראן
  מנכ"ל משרד החוץ יצא בהתקפה חסרת-תקדים נגד הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית: "פועלת כגורם מכשיל, שעמדותיה משמשות תירוץ למדינות להימנע מלהצטרף למאמץ כנגד איראן". ברקע הדברים: חשש מדו"ח מרוכך נוסף של הסוכנות על הגרעין האיראני, בעוד כשבועיים

  מתקפה גרעינית. "במקום להיות גוף אשר תורם למאמץ הבינלאומי כנגד איראן - הסוכנות לאנרגיה אטומית פועלת כגורם מכשיל, אשר עמדותיה משמשות תירוץ למדינות להימנע מלהצטרף למאמץ כנגד איראן". - כך אמר הערב (ב') מנכ"ל משרד החוץ, אהרון אברמוביץ', ב"פצצה" דיפלומטית שהטיל בדיון בסוגיה האיראנית ב"פורום סבן".

   

  מנכ"ל משרד החוץ, בחר להתנגח באחת הדמויות בעלות הקונצנזוס העולמי, דר' מוחמד אל-בראדעי, שזכה לפני שנתיים יחד עם הארגון שהוא עומד בראשו בפרס נובל לשלום. במשרד החוץ מסבירים שאל-בראדעי, העומד בראש ארגון מקצועי לעילא, אשר ייעודו לבקר הפצת הגרעין בעולם, מאפשר לאיראן להמשיך בתהליכים אשר לדעת ישראל מובילים לפיתוח נשק גרעיני.

   

  בירושלים מציינים כי אל-בראדעי נזהר בביקורות שהוא משמיע כלפי איראן, לאחר שהיה זה

  שערב מלחמת המפרץ השנייה התריע מפני יציאה למערכה בטענה שאין בידי עיראק נשק להשמדה המונית. "עכשיו הוא פורק את התסכול שלו בסוגיה האיראנית", אמר גורם בכיר במשרד החוץ העוקב אחר פעולת סבא"א.

   

  גורמים מדיניים בירושלים הבהירו שדבריו של אברמוביץ' הינם פועל יוצא מהתנהלותו של אל-בראדעי, המונעת גיבוש של חזית בינלאומית אחידה נגד איראן. לדבריהם, התהליך של הצגת השאלות לאיראן על ידי הסוכנות לאנרגיה אטומית לוקח זמן רב מידי ויוצר תחושה של פעילות, אך לכאורה מהווה "גרירת רגליים", המאפשרת לאיראנים להתקדם.

   

  גורמים מדיניים הוסיפו שאל-בראדעי עצמו נוטה "לעטוף את הדוח המקצועי של פקחי הסוכנות מאיראן במבוא ובדברי סיכום היוצרים 'ספין' פוליטי". הם נתנו דוגמה מאחד הדוחות האחרונים של סבא"א שהוגש בפברואר האחרון, לפיו קובעים הפקחים שאיראן לא סיפקה את המידע על הצנטריפוגות, כמו את השאלה מאיפה קיבלו אותן.

   

  החשש בירושלים: דו"ח מרוכך נוסף על איראן

  בירושלים ממתינים בדריכות לדו"ח שתפרסם הסוכנות בעוד כשבועיים. "הדוח הזה הוא דרמטי כדי להחליט האם מועצת הביטחון תטיל סנקציות בפעם השלישית על איראן. אם אל-בראדעי שוב יספק מעטפת חיובית לממצאים השליליים מאיראן - הרי שעמדת רוסיה וסין המתנגדות לסנקציות תתחזק".

   

  גורמים מדיניים מתריעים שדו"ח מרוכך נוסף ייתן לאיראנים עוד ארבעה חודשים של שקט להמשיך בתהליך הייצור הגרעיני. "אנו בלחץ של מרוץ נגד הזמן וזה הרקע למעשה להתקפה של מנכ"ל משרד החוץ היום על דר' אל-בראדעי", הבהירו גורמים בירושלים.

   

  ביום שישי האחרון התכנסו בלונדון נציגי חמש המדינות החברות הקבועות במועצת הביטחון. נציגי המדינות,

  שחברו לגרמניה, החליטו עקרונית להמשיך בתהליך בחינת הסנקציות בסיבוב השלישי על איראן במועצת הביטחון. רוסיה וסין, החברות במועצת הביטחון מתנגדות להטלת סנקציות נוספות.

   

  בסוף השבוע האחרון הוחלט כי המדינות יתכנסו שוב בעוד כשבועיים, מעט לפני הגשת הדו"ח הנוסף של הסוכנות לאנרגיה אטומית. "אין ברירה אלא לומר את הדברים. דבריו של אל-בראדעי מייפים את המציאות באיראן ומותירים לכאורה מרחב פעולה להמשך הדיאלוג, בעוד שבפועל איראן מנצלת זאת להמשך תהליך ההתגרענות, העלול להוביל לפצצת אטום", אמרו בכירים במשרד החוץ ל-ynet.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זום 77
  אברמוביץ'. עולה להתקפה
  צילום: זום 77
  צילום: איי פי
  אל-בראדעי. מכשיל?
  צילום: איי פי
  מומלצים