שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ליברמן: סימני שאלה בהתנהלותו של אל-בראדעי
  השר לעניינים אסטרטגים מצטרף להתקפה החזיתית נגד הסוכנות לאנרגיה אטומית והעומד בראשה. מקורבי ליברמן הוסיפו: "צריך להבין שיש כאן מישהו שפועל במודע לשיתוף פעולה עם אחמדי-נג'אד". שרת החוץ נאמה בפורטוגל בפני שרי חוץ מהאיחוד האירופי ושרי חוץ ערבים. בלא הסנקציות, אמרה לבני, תמשיך איראן בדרכה אל הפצצה

  "התנהלותו של אל-בראדעי מעוררת הרבה סימני שאלה לגבי כוונותיו של האיש ולגבי רצונו האמיתי להתמודד עם מרוץ ההתחמשות האיראני". כך אמר אמש (ב') בראיון ל-ynet השר לעניינים אסטרטגים והממונה על "פורום איראן" בממשלת ישראל, אביגדור ליברמן.

    

  "עד היום אל-בראדעי לא הוכיח שום יכולת בשום נושא ובשום מקרה, גם במקרים שהקהילה הבינלאומית הצליחה לעצור פרויקטים גרעיניים כמו בצפון קוריאה ובלוב. לכך יש לצרף את הביקורת שהטיח בישראל בהקשר לפרסומים הזרים על מה שאירע בסוריה", אמר ליברמן.

   

  בחודשים האחרונים ריכז השר ליברמן פעילות של צוותים מיוחדים הכוללים את גורמי המודיעין, גורמי

  צבא ואחרים בנושא הגרעין האיראני. בתוך חודשים ספורים הוא צפוי להגיש לקבינט את ממצאיו ובהם, כפי שמסתמן עד כה, המסקנה שאיראן מהווה איום אסטרטגי על ישראל, גם בנושא גרעין וגם בנושא האיום הטקטי, באמצעות הפעלת זרועות טרור של החמאס והחיזבאללה ואספקת אמצעי לחימה למדינות העוינות את ישראל.

    

  בלשכתו של ליברמן תמכו הלילה במנכ"ל משרד החוץ אהרון אברמוביץ', שתקף את ראש סבא"א אל-בראדעי. "במקום להיות מפקח נגד הפצת הגרעין לאיראן, הוא נותן לאיראנים למשוך את הזמן. בתוך תוכו אל בראדעי מזדהה עם האיראנים ברמה האישית הבסיסית", אמרו מקורביו של ליברמן.

    

  "לאל-בראדעי הזדהות עם העולם המוסלמי והערבי. הוא אומר לעצמו 'יש טכנולוגיה גרעינית לאירופאים, יש טכנולוגיה גרעינית לאמריקנים ואפילו לישראל, אז למה שלאיראן לא תהיה? יש בו כעס גדול נגד ישראל בעניין הגרעיני", אמרו בסביבתו של ליברמן והוסיפו: "צריך להבין שיש כאן מישהו שפועל במודע לשיתוף פעולה עם אחמדי-נג'אד".

   

  שרת החוץ לבני: על אירופה להוביל את הסנקציות

  ובעוד ישראל הרשמית מתחילה לגלות סימנים של חוסר סבלנות לפעילותה של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית, פועלת בנושא שרת החוץ, ציפי לבני, בקרב שרי חוץ של האיחוד האירופי. לבני, המשתתפת בכינוס בפורטוגל, אמרה: "איראן מוסיפה להתקדם ברכש טכנולוגיית גרעין, למרות המגעים הבינלאומיים המתנהלים מולה על ידי סוכנות הגרעין של האו"ם. הדרך לעצור אותה עוברת דרך סנקציות חמורות ומשמעותיות יותר, לאחר שעד כה לא הצלחנו לעצור אותה דרך המגעים הדיפלומטיים".

   

  לבני שוהה בליסבון, בירת פורטוגל - הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. היא גיבתה את דבריו הקשים של מנכ"ל משרדה כנגד הניסוחים המאוד מאופקים בדו"חות הסופיים של הסוכנות. לקראת פרסום הדו"ח שיקבע למועצת הביטחון את המשך הסנקציות נגד איראן, ב-22 בנובמבר, סבורה לבני שהדרך שבה נוקטת סבא"א אינה מסייעת לעצירת מרוץ החימוש הגרעיני של טהרן.

   

  לבני דיברה על חוסר האונים של המהלכים הדיפלומטיים בכל אחת מפגישותיה הרבות בליסבון, שבה תשהה עד לשעות אחר-הצהריים. השרה סבורה שלצד המשך המגעים הדיפלומטיים יש להכביד משמעותית את משקל הסנקציות. לדבריה, איראן רק מבקשת להרוויח זמן עד להגעתה לנקודה הקריטית - השגת הידע הטכנולוגי להעשרת גרעין ופיתוח נשק גרעיני. בלא הסנקציות, אמרה לבני, תמשיך איראן בדרכה אל הפצצה, תוך התעלמות מוחלטת מעמדת הקהילה הבינלאומית, ובראשה האו"ם ומועצת הביטחון.

   

  בפגישותיה עם הנשיאוּת האירופית ועם חוויאר סולאנה דיברה שרת החוץ הישראלית בתקיפות על סוגיית הגרעין האיראנית. כך מסר מקור בפמלייתה. "איראן גרעינית היא איום לא רק על ישראל, אלא בעיה עולמית", אמרה לבני.

   

  "איראן מהווה מכשלה ליציבות המזרח התיכון. אירופה צריכה להוביל את המשך הסנקציות. כשבאירופה מדברים על חיזוק המתונים במזרח התיכון, צריכים לחשוב כאן גם על איראן כמובילת הקיצונים, כולל אלה בעם הפלסטיני", הדגישה לבני.


  פורסם לראשונה 06/11/2007 00:32

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ליברמן. סימני שאלה
  צילום: ודים דניאל
  "בעיה עולמית". לבני
  צילום: דניאל בר און- ג'יני
  מומלצים