שתף קטע נבחר

ארגנטינה: רוצח רוט יוסגר אם לא יישב על רצח

בית המשפט הארגנטינאי עדיין מסרב להסגיר את משה בן איבגי, רוצחו של נהג המונית דרק רוט על הרצח, אולם הסכים להסגירו על שוד שביצע בישראל. בפרקליטות מערערים על ההחלטה, כדי שיוכלו להמשיך ולכלוא את בן איבגי עד לסיום ריצוי עונשו בעבירת הרצח

הסאגה המשפטית נמשכת: הרשויות בארגנטינה הודיעו היום (ג') למדינת ישראל כי ניתן יהיה להסגיר את משה בן-איבגי, רוצחו של נהג המונית דרק רוט. אלא שבן איבגי לא יוסגר על עבירת הרצח שביצע בשנת 1994, אלא על עבירת השוד שביצע בישראל. בהתאם לכך לא תוכל ישראל להמשיך את כליאתו על הרצח, והוא ירצה רק את העונש על עבירת השוד שביצע ב-1998. ישראל מתכוונת לערער על כך.

 

הדיון בבית המשפט הפדרלי נערך ביום שלישי שעבר, ובמהלכו הוחלט כי בן איבגי יוסגר לישראל על עבירה של שוד מזויין שביצע בשנת 1998 יחד עם שותפו לרצח, ארבל אלוני. את הרצח ביצע אלוני כשהיה בן 15, בעוד גיל האחריות הפלילית בארגנטינה הינו 16 ולכן לא ניתן להסגירו. גם בגין עבירות ההימלטות סירב בית המשפט להסגירו. עורכי דינה הארגנטינאים של ישראל כבר מכינים ערעור לבית המשפט העליון במדינה.

 

כזכור, הסאגה המשפטית סביב הסגרתו של בן-איבגי נמשכת מאז אותר בארגנטינה, זמן מה לאחר שנמלט מכלאו. בית המשפט העליון בארגנטינה סירב בעבר להסגיר את בן-איבגי כיוון שנדרשה החלטה שיפוטית ישראלית בעניין. בהתאם לכך, הפרקליטות ביקשה החלטה מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, ונשיא בית המשפט, השופט גורן, כתב החלטה שכזו שהוגשה לארגנטינה.

 

"אבסורד מוחלט"

עו"ד ניסן שריפי, המייצג את משפחת רוט, אמר כי אם בן איבגי יוסגר לישראל רק על השוד תבדוק המשפחה כל אפשרות כדי שירצה את מלוא עונשו בכלא הישראלי, גם על הרצח. "זה אבסורד ששותפו, ארבל אלוני - שלא ברח - ירצה עונש ארוך יותר מזה של בן איבגי. אין ספק שעל שני הרוצחים אלוני ובן איבגי לרצות עונש זהה ללא כל הנחות כלשהן".

 

כזכור, בהיותו בן 15 נידון בן-אבגי ל-16 שנות מאסר בגין רצח. מאוחר יותר נידון לחמש שנות מאסר

נוספות בגין שני מעשי שוד שביצע באחת מחופשותיו. בן-איבגי נמלט לארגנטינה במהלך אחת מחופשותיו מהכלא בשנת 2004, נתפס שם, אך מכיוון שאין הסכם הסגרה בינה ובין ישראל, התנהלו המגעים בין שתי המדינות בבתי המשפט.

 

בשלב מסויים בן איבגי אף השתחרר והילך בארגנטינה כאדם חופשי אולם בסופו של דבר הוחזר למעצר, וההליכים בענייניו המשיכו להתנהל.

 

לצד בן איבגי, יוסגר גם ארז אקרישבסקי שאותר בארגנטינה בשנת 2004 עם בן-איבגי. אקרישבסקי הורשע בישראל בעבירות של ניסיון רצח וזיוף. הוא יוסגר לישראל בגין שתי העבירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
בן איבגי. יוסגר
צילום: זום 77
דרק רוט
מומלצים